polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 28 listopada 2020

Konferencja o Nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Graf. tumblr
Pisałem już wielokrotnie, że nadszedł czas nowelizacji polskiej Konstytucji, bowiem aktualna wersja ustawy zasadniczej nie spełnia oczekiwań polskiego suwerena i po prostu "przeżyła się". Nowa Konstytucja winna być dostosowana do czasów współczesnych i umożliwić Państwu Polskiemu przejście z fazy semidemokracji do rzeczywistej i funkcjonalnej demokracji.

Nie jestem jedynym, który jest tego zdania. Wyrazem dojrzewającej potrzeby zmiany polskiej ustawy zasadniczej są pojawiające się z różnych stron projekty nowej Konstytucji RP.

Chylę czoła przed autorami tych projektów, bowiem wiem, że to ogromna praca. Jednocześnie nie jestem do tych projektów przekonany – są one formułowane z punktu widzenia określonej grupy społecznej lub politycznej i po prostu niekompletne i często tendencyjne.

Czytałem kilka takich projektów – niestety w każdym czegoś brakuje albo zawierają zapisy, które nie powinny być zawarte w przyszłej Konstytucji. W tych projektach można znaleźć dosłownie wszystko, a z drugiej strony brakuje niekiedy rudymentarnych zapisów. Na przykład w jednym projekcie zabrakło nawet historycznej nazwy Polskiego Państwa: Rzeczpospolita itp.

Nowy projekt Konstytucji RP winien mieć szerokie poparcie społeczne. Wiemy, że ustawa zasadnicza to nie kartka na zakupy (choć również nad kartką na zakupy trzeba się pochylić i zastanowić).

Zakład Kultury Politycznej i Badan nad Demokracją Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie oraz ruch społeczno-polityczny JOW zainicjowali organizację ogólnopolskiej konferencji na temat nowelizacji Konstytucji RP w marcu 2021.

Marcowy termin nie jest przypadkiem - ma symboliczny charakter. 17 marca 2021 roku przypada setna rocznica uchwalenia Konstytucji Marcowej.

Coraz więcej organizacji , ruchów społeczno-politycznych i innych instytucji wyraża ogromne zainteresowanie ideą przeprowadzenia tej konferencji, która ma być i będzie początkiem szerokiej debaty na temat nowelizacji Konstytucji RP.

Istotne jest, jak w znowelizowanej ustawie zasadniczej powinien zostać ukonstytuowany wpływ obywateli na proces decyzyjny w państwie polskim? I tu otwiera się szansa na wprowadzenie do konstytucji zapisów dotyczących wiążącego referendum, jako decyzyjnej formy wyrażania woli obywateli i kontroli społecznej oraz praktyki inicjatywy obywatelskiej i weta obywatelskiego – generujących referendum.

Debata konstytucyjna nie będzie krótka, ponieważ powinna uwzględnić szeroką paletę propozycji, idei i rozwiązań prawnych od "lewa do prawa".

Ale tak ma być – debata powinna być szeroka i kompletna, wiadomo bowiem, ze "co nagle to po diable". Dobra ustawa zasadnicza to kompleksowy i ważny dokument o charakterze ogólnospołecznym i przede wszystkim narodowym. Siłą rzeczy, projekt przyszłej Konstytucji nie może być sformułowany tylko przez jedną partie polityczną lub jakieś ugrupowanie społeczne, nie wspominając już o projekcie jednoosobowego autorstwa. Konstytucja musi uwzględniać sprawy całego państwa i wszystkich obywateli. Poza tym, nowa Konstytucja, usprawniająca państwo i zapewniająca pomyślność obywatelom, powinna służyć przyszłości.

Projekt konstytucyjny powinien być na tyle dobry, aby miał szanse na akceptację społeczną w referendum konstytucyjnym, które stanowiłoby zakończenie procesu kreacji nowej ustawy zasadniczej.

Z tego powodu debata konstytucyjna jest konieczna i pożądana. Natomiast konferencja marcowa powinna być również szansą dla zaprezentowania już istniejących projektów i przedstawienia punktów widzenia ich autorów.

Już teraz zapraszam wszystkie ugrupowania, organizacje i osoby prywatne do zastanowienia się nad udziałem w konferencji marcowej i w debacie pokonferencyjnej. Konkretna data i dodatkowe informacje nt. konferencji podane zostaną początkiem 2021 roku.


Prof. Mirosław Matyja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy