polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W sobotę w całym Sydney temperatura w niektórych obszarach przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Australię czeka brutalne lato z większą liczbą fal upałów, które trwają dłużej niż zwykle. Starszy klimatolog z Biura Meteorologii, Hugh McDowell, powiedział NCA NewsWire, że Australijczycy powinni już teraz rozpocząć przygotowania na ekstremalne upały, gdyż biuro spodziewa się większej liczby dni, w których temperatura osiągnie 40°C lub więcej. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

wtorek, 20 października 2020

Polska Światu: Adam Ostaszewski

 Mariusz Dec spod Krakowa od kilku już lat – wraz z przyjacielem jeszcze ze szkolnej ławy  -prowadzi portal polskaswiatu.pl Jest to unikalny portal o ludziach, których wielkość wyznaczają ich osiągnięcia, portal o osiągnięciach, które nie znają granic, o sławie, o którą nikt nie zabiegał i o tym, dlaczego warto powiedzieć „Ja też jestem z Polski”. 

 Portal Polska Światu zawiera opartych na wiarygodnych źródlach ponad trzysta biogramów – i wciąż przybywa. Niektóre  są powszechnie zupełnie nieznane, ale doprawdy fascynujące. Trzon projektu stanowią biogramy Polek i Polaków od trzynastowiecznych drukarzy, przez dziewiętnastowiecznych wynalazców i odkrywców po zupełnie współczesne postaci – młodych ludzi, którzy w tej chwili wymyślają rzeczy niebywałe w zaawansowanych współczesnych technologiach. Dobór postaci jest absolutnie wolny od wpływu wszelkich ideologii, polityki, biznesu itp. Kluczem są dokonania na rzecz danego kraju lub całej ludzkości, a nie sława sama w sobie. Jak mówi nam Mariusz Dec  robi to z potrzeby ducha, misji pokazania polskiego wkładu w to, żeby ten nasz jedyny świat był miejscem lepszym, piękniejszym, mądrzejszym.

Dzięki nawiązaniu współpracy z portalem Polska Światu mamy możliwosć zaprezentowania  w Bumerangu Polskim niektórych ciekawych postaci m.in. tych związanych z Australią. Kluczem naszych bumerangowych prezentacji będzię okrągła rocznica lub znacząca data.

Dziś na początek prezentujemy biogram polskiego wynalazcy  Adama Ostaszewskiego zwanego Leonardem ze Wzdowa. Za dwa dni mija 140 rocznica jego urodzin.                  



ADAM OSTASZEWSKI

Wynalazca, artysta, działacz społeczny, tłumacz, poliglota – nazywany Leonardem ze Wzdowa. Doktor prawa i filozofii. Absolutny ekscentryk.

Ur. 22.10.1860 r. we Wzdowie – zm. 04.03.1934 r. w Krakowie.

Odbiera rozległe wykształcenie na ważnych europejskich uczelniach, m.in. w Krakowie (doktorat z prawa i filozofii), Wiedniu, Paryżu i Berlinie. Zajmują go sztuki plastyczne, teoria architektury, optyka, fizyka, mechanika, akustyka, hydrostatyka, elektryczność i magnetyzm, chemia, zoologia, botanika, agrotechnika, geografia, geologia, historia, archeologia, heraldyka, muzyka, sport i technika.

W wieku 16 lat Adam Ostaszewski konstruuje pierwszy model sterowca. Konsultuje prace z braćmi Wright. Wiele lat później tworzy maszynę latającą opierającą się na napędzie rowerowym.

W roku 1889 dziedziczy po ojcu majątek dworski we Wzdowie, gdzie wkrótce buduje prywatne obserwatorium astronomiczne z rozsuwanym dachem kopuły. Siedem lat później w Rosji uzyskuje patent na mechaniczny model sfer świata.

W roku 1909, kiedy mieszka we Francji, tworzy w pełni udaną serię dwupłatowców. Wtedy również konstruuje silnik gazowy ze zbiornikiem na gaz świetlny.

W świecie nauki słynie z ekscentryczności: twierdzi na przykład, że jeżeli istnieje na naszej planecie terytorium bez wyraźnie ustalonego właściciela, to legalnie może zająć je każdy. W ten sposób staje się samozwańczym cesarzem Antarktydy, królem Bieguna Południowego, Troi etc.

Biegle natomiast posługuje się ponad dwudziestoma językami, co wykorzystuje przy tłumaczeniu poetów z różnych zakątków świata na polski. Tworzy język międzynarodowy, przypominający esperanto.

 Polska Światu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy