polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Edukacja zdrowotna będzie obowiązkowym przedmiotem w szkołach – zapowiedziała we wtorek ministra edukacji Barbara Nowacka. Podkreśliła, że każdy uczeń powinien dostawać ten sam zakres informacji "opartych na wiedzy, a nie na przesądach i zabobonach". * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* prezydent-elekt Donald Trump mianował kongresmena Mike'a Waltza swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Elon Musk i Vivek Ramaswamy staną na czele nowego Departamentu Efektywności Rządu USA.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 27 października 2020

Medale Rady Naczelnej Polonii Australijskiej 2020

 Siedmiu osobom aktywnie uczestniczącym  w życiu polonijnym w Australii przyznano medale Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Nazwiska laureatów ogłoszono na 52. zjeździe RNPA w Brisbane. Jest to już jedenasta edycja tego wyróżnienia. Kandydatów do uhonorowania  medalem  proponują organizacje zrzeszone w Radzie Naczelnej. Dotychczas Kapitula Medalu RNPA przyznała to wyróżnienie 180 osobom i sześciu organizacjom. W tym roku wśród laureatów jest też nasza koleżanka ze Stowarzyszenia Bumerang Polski - Bumerang Media,  Marysia Koter-Rosiak. Gratulujemy!

Oto pełny komunikat o tegorocznym przyznaniu medali RNPA:


Medale Rady Naczelnej Polonii Australijskiej (RNPA) przyznawane są od 11 lat. Wyróżnienie przyznawane jest imiennie osobom mogącym wykazać się znaczącym dorobkiem w pracy na rzecz Polonii i Polski. Mogą je otrzymać osoby mieszkające zarówno w Australii jak i w innych krajach, w tym w Polsce. Wyróżnione osoby nie muszą być narodowości polskiej i nie muszą być działaczami polonijnymi. Kandydatów do wyróżnienia proponują organizacje polonijne zrzeszone w RNPA oraz prezydium RNPA według przyjętej procedury   (https://www.polishcouncil.org.au/images/PDF/MedaleRNPA-Kryteria-Dokumenty-Wniosek.pdf). Wnioski ocenia Kapituła Medalu RNPA, a nazwiska osób wyróżnionych medalami RNPA ogłaszane są na Zjeździe Delegatów RNPA.

 W 2020 roku Medal Rady Naczelnej Polonii Australijskiej przyznano siedmiu osobom. Są to:


Teresa Grabek (Hobart)

Pani Teresa Grabek od 40. lat aktywnie uczestniczy w życiu Polonii australijskiej. Pracuje na rzecz Zespołu Folklorystycznego „Oberek” w Hobart, Polskiego Biura Opieki Społecznej w Hobart, Związku Polaków w Hobart i Rady Naczelnej Polonii Australijskiej - w kadencji 2017 – 2019 była członkiem Komisji Rewizyjnej Rady. Bierze udział w pracach konserwatorskich Domu Polskiego w Hobart, organizuje szereg stałych wydarzeń w Kole Seniora, odpowiada za składanie wniosków o ich dofinansowanie. Dba o pielęgnowanie polskich tradycji i pamięć o polskich rocznicach historycznych. W przeszłości udzielała się również w harcerstwie. Obowiązkowa i skuteczna w działaniach, których się podejmuje.

 


Adam Grabek (Hobart)

Pan Adam Grabek od 40. lat aktywnie uczestniczy w życiu Polonii australijskiej, prowadzi wszechstronną działalność społeczną i organizacyjną na rzecz środowiska polonijnego na Tasmanii, pracuje m.in. na rzecz harcerstwa polskiego oraz Związku Polaków w Hobart. Kultywuje pamięć o byłych żołnierzach polskich walczących w II. wojnie światowej. Od ponad 20. lat opiekuje się grobami i pomnikami polskimi na Tasmanii. Wspiera zespół folklorystyczny „Oberek”. Pan Adam Grabek od wielu lat reprezentuje Związek Polaków w Hobart na Zjazdach RNPA.  Bierze też aktywny udział w pracach Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Opoka Polonii w Hobart.

 



Maria Koter-Rosiak (Sydney)

Pani Maria Koter-Rosiak jest członkiem Towarzystwa Kultury Polskiej w Wiktorii, oddział w NPW. Wielokrotnie zapraszała, gościła i współorganizowała występy w Australii zespołów folklorystycznych i muzycznych z Polski, umożliwiając Polonii żywy kontakt z kulturą ojczystą. Opiekowała się pielgrzymami przybyłymi na Światowe Dni Młodzieży w Sydney, współorganizowała Festiwal Polish Christmas w Darling Harbour, pracowała przy Festiwalu Polskim w Plumpton. Aktywnie udzielała się przy organizacji festiwalu PolArt 2003; jest również w komitecie organizacyjnym kolejnego festiwalu PolArt Sydney 2022. Od przyjazdu do Australii promuje polską kulturę, tradycje, tańce ludowe , muzykę klasyczną oraz poezję. Doskonała organizatorka mobilizujaca innych do współpracy.

 


Bogumiła Filip (Sydney)

Pani Bogumiła Filip jest cenioną działaczką społeczną na rzecz polskiej kultury, promocji Polski, wydarzeń kościelnych i sportowych.  Od lat dokumentuje, za pośrednictwem fotografii, wydarzenia polonijne w tym Zjazdy RNPA. Jest sponsorem Teatru Dramatycznego Fantazja.  W 2003 roku założyła Teatr Muzyczny im. Jana Pawla II, w którym pełni funkcję dyrektora artystycznego, reżysera, i scenarzysty (pisze scenariusze koncertów i sztuk teatralnych znanych w całej Australii). Uczestniczyła, w roli fotoreportera oraz sprawozdawcy, we wszystkich 5. Rajdach „Katyń – Smoleńsk” (Sydney - Jindabyne – Sydney). Zawsze ma czas na pracę na rzecz Polonii australijskiej. 

 


Grzegorz Machnacki (Melbourne)

Pan Grzegorz Machnacki jest członkiem Towarzystwa

Kultury Polskiej w Wiktorii. Od wielu lat udziela się w polonijnym życiu społeczno-kulturalnym jako inicjator i organizator wydarzeń kulturalnych których wysoki poziom artystyczny przyciągał tak Polonię, jak również Australijczyków. Współorganizował Wielki Koncert „Polsce na Jej Święto” (2018), koncerty podczas PolArt 2015, Festiwalu na Federation Square w Melbourne oraz podczas uroczystości rocznicowych i innych promujących Polskę w Australii. Współpracuje z Radą Naczelną - był filarem organizacyjnym Koncertu z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości Polski (Town Hall, Sydney, 2018) oraz nowego, cyklicznego wydarzenia  „Dzień Muzyki Polskiej”. Niespożyty entuzjazm i inwencja,  organizacyjny profesjonalizm.  

 


Andrzej Strzemieńczyk-Gołkowski (Brisbane)

Pan Andrzej Strzemieńczyk-Gołkowski znany jest Polonii w Queensland od ponad 30 lat.  Pracował przy budowie ośrodka rekreacyjnego „Zakopane”, jak również przy remoncie Domu Polskiego w Milton. Przez szereg lat był aktywnym członkiem polskiego harcerstwa w Queensland oraz „Polonii” Stowarzyszenia Polaków w Brisbane.  Z Radą Naczelną współpracuje od ponad 10 lat, przez 8 lat jako  członek prezydium RNPA (2013 – 2019). Swoimi zawodowymi umiejętnościami, z zakresu Information Technology, przez ponad 20 lat wspierał „Polonię” Stowarzyszenie Polaków w Queensland oraz bibliotekę w Domu Polskim w Milton. Zaprojektował witrynę internetową Rady Naczelnej i nieprzerwanie prowadzi ją nadal. Skromność, solidność i niezawodność w działaniu.

 


Wojciech Owsianowski (Kraków, Polska)

Pan Wojciech Owsianowski jest polskim działaczem społecznym i publicystą, przewodnikiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Poznaniu. Oddany promocji osoby i dorobku Pawła Edmunda Strzeleckiego w Australii, Polsce i Irlandii. Pełnił kluczową rolę, jako koordynator, przy budowie pomnika Strzeleckiego w Jindabyne (projektu Jerzego Sobocińskiego), największego projektu łączącego polską społeczność w Australii i w Polsce, przy okazji obchodów 200-lecia Australii w 1988 roku. Był współinicjatorem sprowadzenia szczątków Edmunda Strzeleckiego do Poznania oraz inicjatorem instalacji tablic pamiątkowych E. Strzeleckiego w Polsce i Irlandii. Od lat jest stałym korespondentem portalu „Puls Polonii”.  Nieugięty w zachowaniu dziedzictwa E. Strzeleckiego w Polsce i Góry Kościuszki w Australii.

 

W imieniu Kapituły przyznającej medale oraz Prezydium RNPA gratuluję wszystkim wyróżnionym medalem Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.

Nazwiska osób dotychczas odznaczonych Medalem RNPA można znaleźć na witrynie RNPA pod linkiem https://www.polishcouncil.org.au/index.php/godlo-statut-i-medale/35-laureaci-medali-rnpa

 

Małgorzata Kwiatkowska

Prezes RNPA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy