polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 25 sierpnia 2020

100. rocznica Bitwy Warszawskiej w Polskiej Szkole w Macarthur

W sobotę 15 sierpnia 2020 obchodziliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej określanej jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata. „Dla ówczesnej – odradzającej się po latach niewoli – Polski był to moment szczególny. W godzinie próby cały naród stanął do walki, by bronić dopiero co z trudem wywalczonej wolności. Zwycięstwo, nazywane „Cudem nad Wisłą”, stało się spoiwem dla kolejnych pokoleń Polaków”. (Źródło tekstu)

Również i my—społeczność Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur wyraziliśmy cześć i hołd naszym bohaterskim przodkom poprzez krótki program upamiętniający tę wielką rocznicę. Niestety ze względu na obecną sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa, nie mogliśmy zaprosić na występ naszych drogich rodziców i opiekunów.

W sobotę 15 sierpnia—nauczyciele w poszczególnych klasach przeprowadzili zajęcia, których głównym celem było rozwijanie uczuć patriotycznych poprzez upamiętnienie tej niezwykle ważnej w dziejach Polski i Europy zwycięskiej bitwy. Zajęcia dostosowane były do wieku i umiejętności poznawczych dzieci. O godzinie 12:00 spotkaliśmy się wszyscy na naszym szkolnym podwórku. Uczniowie i nauczyciele stojąc na trawie utworzyli sobą kształt Polski, a przez jej  środek „płynęła” rzeka Wisła. Tłem do występu była dużych rozmiarów biało-czerwona flaga. W takiej właśnie scenerii odśpiewaliśmy wspólnie znaną nam wszystkim od dziecięcych lat piosenkę „Płynie, Wisła płynie”. 


 

 










Z ogromną radością dzielimy się z Wami foto-relacją z tego wydarzenia. Niech połączy nas duma z bohaterstwa naszych przodków, którzy z poświęceniem życia walczyli o wolność Polski. Ślicznie i z całego serca dziękuję naszym wspaniałym uczniom za ich piękny występ. Wierzę głęboko, że Polska nigdy nie zaginie nie tylko dlatego, że nasza majestatyczna rzeka Wisła wciąż płynie, ale i dlatego, że mamy takich wspaniałych uczniów i Was Drodzy Rodzice. To właśnie Wy przyprowadzając w każdą sobotę dzieci do polskich szkół dbacie o to, aby nasz polski język, kultura i tradycja kraju naszych przodków trwały tu na kontynencie oddalonym tysiące kilometrów od Ojczyzny. Dziękuję także naszym kochanym nauczycielom oraz Pani Celince, Michałowi, Panu Darkowi i naszemu szkolnemu fotografowi za ich pomoc i wsparcie.
Tekst i zdjęcia: Bernadeta Kawa
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy