polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Duda oświadczył, że jest gotowy na taki krok. Spotkanie ma się odbyć 1 maja, ale stoi po znakiem zapytania bowiem Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że w najbliższych dniach premier ograniczy aktywność publiczną. "Jest to związane ze stwierdzonym zapaleniem płuc". Tymczasem Kreml zapowiada, że jeżeli USA rozmieszczą w Polsce broń atomową, to rosyjska armia podejmie "niezbędne kroki" w celu ochrony kraju. * * * AUSTRALIA: Australia wyśle ​​Ukraine kolejne 100 milionów dolarów na wsparcie militarne, zapowiedział podczas wizyty we Lwowie Minister Obrony Richard Marles, dodając, że nie będzie to ostatni pakiet pomocy dla neobandeowskiego reżimu Żelenskiego. Oprócz wizyty we Lwowie Marles zatrzymał się także w Polsce, aby przeprowadzić rozmowy z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Minister ujawnił, że całkowite australijskie wsparcie dla Ukrainy od początku konfliktu z Rosją wynosi ponad 1 miliard dolarów. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę na dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 8 lipca 2020

Upamiętnienie 75. rocznicy przejęcia Szczecina przez Polskę

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
 prof. Piotra Zaremby. Fot. L.Wątróbski
28 kwietnia 1945 r. przyjechał do Szczecina (jako pełnomocnik  rządu RP) Piotr Zaremba. On też podjął decyzję o wywieszeniu biało-czerwonej flagi (30 kwietnia) na budynku obecnego Urzędu Wojewódzkiego. Ostateczną decyzję w sprawie przekazania Polsce Szczecina przekazano Piotrowi Zarembie w  Berlinie w dniu 5 lipca 1945 roku. W 75 rocznicę tego historycznego wydarzenia, odsłonięto  tablicę pamiątkową ku czci pierwszego prezydenta polskiego Szczecina - o czym pisze Leszek Wątróbski.

 
Na Piotrze Zarembie ciążyła odpowiedzialność za stworzenie  podstaw struktur zarządzających miastem. Brak decyzji wielkich mocarstw w sprawie kształtu polskiej granicy zachodniej sprawił, że polska administracja jeszcze dwukrotnie zmuszona była do opuszczenia miasta,  do ostatecznej decyzji  o przynależności państwowej Szczecina.   
             
Miasto liczyło wówczas zaledwie kilka tysięcy mieszkańców. W pierwszym tygodniu maja do Szczecina zaczęli przyjeżdżać coraz liczniej ludzie z Poznania. To oni odegrali szczególną rolę w polonizacji miasta. Byli wśród nich poznańscy kolejarzy oraz inne liczne grupy osadników.          
Nadal przeciągały się dyskusję mocarstw zwycięskich nad przyszłością polskiej granicy zachodniej. Wyjątkowo sceptyczna do przyznania Polsce Szczecina była strona angielska, która uważała, że Polacy chcą zdecydowanie za dużo. Ostatecznie o przyznaniu Polsce Szczecina zdecydowało stanowisko strony radzieckiej i fakty dokonane. W mieście i okolicy stacjonowały przecież nadal wojska radzieckie.                    
Ostateczną decyzję w sprawie przekazania Polsce Szczecina przekazano Piotrowi Zarembie w  Berlinie w dniu 5 lipca 1945 roku. Mógł więc już oficjalnie przejąć władzę od ostatniego administracyjnego organu niemieckiego, reprezentowanego przez Ericha Wiesnera - burmistrza niemieckiej części miasta, dystryktu IV Stettin-Zabelsdorf.                     

* * * * *
 
Osiągnięcia Piotra Zaremby, pierwszego prezydenta polskiego Szczecina były niepodważalne. Kiedy bowiem obejmował Szczecin 5 lipca 1945 mieszkało tam ponad 1600 Polaków i ok. 90 tys. Niemców. Natomiast kiedy w roku 1950 opuszczał miasta, to było już ok. 230 tys. Polaków i tylko ok. 3 tys. Niemców. Te cyfry mówią same za siebie. Prezydent Zaremba dla procesu polonizacji miasta odniósł  bezsporny i bezdyskusyjny sukces.

           
Piotr Zaremba (1910-1993) był inżynierem architektem i urbanistą, specjalizującym się w planowaniu przestrzennym. Był też działaczem samorządowym oraz naukowcem, teoretykiem i praktykiem zajmujący się planowaniem przestrzennym i kształtowaniem środowiska. Był wreszcie pisarzem i publicystą oraz profesorem zwyczajnym i członkiem Polskiej Akademii Nauk. Stworzył i kierował Wydziałem Inżynierii Lądowej i Wodnej, późniejszym Wydziałem Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej i wreszcie jej rektorem. Był też twórcą, kierownikiem i wykładowcą Międzynarodowego Podyplomowego Studium Urbanistyki i Planowania Regionalnego oraz współorganizatorem Uniwersytetu Szczecińskiego, osobą bardzo zasłużoną w rozwoju szkolnictwa wyższego na Pomorzu Zachodnim oraz uznanym autorytetem w skali międzynarodowej, zapraszanym do współpracy przez wiele ośrodków akademickich na całym świecie. Pozostawił po sobie znaczny dorobek pisarski oraz ważne świadectwa historii w postaci zapisków obrazujących walkę o polski Szczecin. Był ponadto niekwestionowanym zwycięzcą ogłoszonych przez szczecińskie gazety plebiscytów „Szczecinianin Stulecia” i „Pomorzanin naszych czasów”.

* * * * * 
           
Idea uhonorowania pamięci prof. Piotra Zaremby zrodziła się kilkanaście miesięcy temu, wiosną 2019 roku. Zgłosiło ją Stowarzyszenie Menedżerów Seniorów oraz przedstawiciele środowiska szczecińskich pionierów.                                                                

Prof. Małgorzata Kopczyńska
z Akademii Sztuki w Szczecinie,
autorka tablicy portretowej
Ludzie ci, znający z autopsji dokonania pierwszego prezydenta miasta – a nie  z publikacji czy z donosów, postanowili uhonorować jego pamięć. Tak doszło do powstania Społecznego Komitetu . 
Jego inauguracyjne posiedzenie odbyło się w sali senackiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, na którym pracował. Społeczny Komitet skupiał w swoim gronie zarówno pracowników nauki oraz pionierów, seniorów czy wreszcie społeczników.  Jego przewodniczącym został red. Zbigniew Puchalski, wieloletni naczelny Polskiego Radia. Wiodącą rolę w doprowadzeniu idei do finału odegrało 3-osobowe prezydium, w którym oprócz Puchalskiego znaleźli się prof. Stanisław Flejterski oraz Wojciech Długoborski, samorządowiec, były poseł. Projekt tablicy opracowała prof. Małgorzata Kopczyńska ze szczecińskiej Akademii Sztuki.    
 
 Starania o pomnik wyhamowała epidemia koronawirusa. Zdecydowano się więc na tablicę pamiątkową, która została zawieszona na gmachu Urzędu Miejskiego. Jej odsłonięcie nastąpiło w 75 rocznicę przekazania Szczecina polskiej administracji w dniu 5 lipca 2020 roku w obecności prezydenta oraz władz miasta i członków Społecznego Komitetu.
 
 

                                                                                                                                                    
Na odsłoniętej tablicy czytamy:
Pierwszemu prezydentowi polskiego Szczecina w latach 1945-1950 prof. Piotrowi Zarembie jako symbol pamięci wdzięczności w 75. rocznicę przejęcia miasta przez Polskę i Polaków. 5 lipca 2020. Szczecinianie.                                                                            
Ta tablica jest dla nas bardzo ważna. W ten sposób upamiętniamy pierwszego prezydenta Szczecina i wszystkie osoby, które w tym czasie przybywały do Szczecina. Wspólnym wysiłkiem pionierów udało się odbudować miasto. Do tego dzieła każdy z państwa tu obecnych dołożył większą czy mniejszą cegiełkę. I za to Państwu dziękuję - tymi słowy zwrócił się do zebranych przed tablicą prezydent Piotr Krzystek, który podziękował również inicjatorom powstania tablicy za doprowadzenie zamysłu do finału. 
 
Kwiaty przed tablicą prof. P. Zaremby składają: prezydent Szczecina Piotr Krzystek, Renata Łażewska - przewodnicząca rady Miasta, red. Zbigniw Puchalski - przewodniczący Komitetu Społecznego i Jan Stopyra, były prezydent miasta


75-lecie jest ważną datą w historii miasta, tak że należało zostawić materialny ślad upamiętniający przejęcie Szczecin przez polską administrację - mówił z kolei Zbigniew Puchalski, dziękując wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania tablicy. Autorem tablicy portretowej  była prof. Małgorzata Kopczyńska.     
W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób, nie tylko starszego pokolenia. Niemal wszyscy z wiązankami kwiatów czy z różami, które później zostały złożone u stóp tablicy.

tekst i zdjęcia Leszek Wątróbski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy