polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

piątek, 24 kwietnia 2020

Światu grozi wielki głód z powodu pandemii koronawirusa

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że trwająca pandemia koronawirusa SARS-COV-2 może już w najbliższych miesiącach doprowadzić do klęski głodu na skalę globalną. „Pandemia głodu” będzie wynikać z kryzysu gospodarczego, jaki już teraz wywołuje koronawirus.

Dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego David Beasley przypomniał, że jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa prognozowano, iż w 2020 roku, świat stanie w obliczu najgorszego kryzysu humanitarnego od czasu II wojny światowej. Sytuacja ta wynika z wojen prowadzonych na terenie Syrii i Jemenu, plagi szarańczy w Afryce, częstych klęsk żywiołowych oraz kryzysów gospodarczych.

ONZ szacuje, że problem głodu dotyka aktualnie około 956 milionów ludzi na całym świecie, natomiast według najnowszych analiz, do końca 2020 roku, kryzys może dotknąć kolejne 130 milionów ludzi. Jednak liczba ta nie uwzględnia ofiary pandemii. Światowy Program Żywnościowy dostarcza żywność codziennie niemal 100 milionom ludzi, z czego około 30 milionów polega wyłącznie na działalności tego programu. Jeśli ta pomoc zostanie odcięta, na przestrzeni trzech miesięcy każdego dnia może umierać z głodu około 300 tysięcy ludzi.
Najczęstszą przyczyną klęski głodu są konflikty zbrojne i poważne konflikty polityczne, co widać na przykładzie Afganistanu, Etiopii, Haiti, Jemenu, Kongo, Nigerii, Sudanu i Sudanu Południowego, Syrii oraz Wenezueli. Lecz trwająca obecnie pandemia może sprawić, że więcej ludzi umrze z powodu negatywnego wpływu ekonomicznego koronawirusa SARS-SOV-2, niż w powodu samego zakażenia się. Nałożone blokady i kryzys gospodarczy spowodują utraty dochodu wśród wielu ludzi.
Światowy Program Żywnościowy wskazuje, że z powodu pandemii nastąpi gwałtowny spadek przekazów pieniężnych od zagranicznych pracowników dla ich rodzin, żyjących w biednych krajach; utrata dochodów z turystyki, od których niektóre państwa są uzależnione, a także załamanie cen ropy, które mają ogromny wpływ gospodarczy na kraje, zarabiające na jego eksporcie. Koronawirus zapoczątkuje kryzys w wielu państwach i znacząco go pogłębi tam, gdzie panuje bieda i trwają wojny.

Wolne Media
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: France24.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy