polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * Narodowy Bank Polski ma już w skarbcu 420 ton złota. To sprawia, że pod tym względem symbolicznie wyprzedziliśmy Wielką Brytanię - poinformował prezes NBP Adam Glapiński dodając, że Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu największych posiadaczy złota na świecie. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

czwartek, 30 stycznia 2020

PiS chce odebrać Senatowi fundusze na Polonię

Marszałek Grodzki: w Senacie poprawka o odebraniu środków
na  Polonię nie przejdzie. Fot. M. Marchlewska - Kancelaria Senatu
Rządząca partia PiS ma zamiar zabrać  Senatowi pieniądze przeznaczone na Polonię. Wszystko na to wskazuje, bo okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowało poprawkę do projektu budżetu na 2020 r. w tej sprawie. Zakłada ona przeniesienie ponad 100 mln zł środków przeznaczonych na Polonię z gestii Senatu m.in. do Kancelarii Premiera, Ministerstwa Rodziny, MEN, MSZ i resortu kultury.

Dziś poprawką PiS zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych. Dodajmy, że w połowie grudnia ubiegłego roku powołano pełnomocnika rządu PiS ds. Polonii i Polaków za granicą.  Został nim poseł PiS Jan Dziedziczak.


„Skandaliczna propozycja już zgłoszona! Polonia traktowana wyłącznie, jak elektorat wyborczy. Ciągłość opieki nad Rodakami przez Senat RP zagrożona” – skomentował sprawę na Twitterze senator KO Bogdan Zdrojewski.

Tymczasem Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że poprawka, odbierająca Senatowi fundusze na opiekę nad Polonią zostanie jeszcze w Sejmie odrzucona. Na konferencji prasowej w Gdańsku prof. Tomasz Grodzki zapewnił jednocześnie, że w Senacie taka poprawka do ustawy budżetowej na pewno nie przejdzie.

„Mam nadzieję, że stanie się tak nie tylko głosami rządzącej demokratycznie większości, ale również opozycyjnych senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Bo inaczej należałoby to traktować jako wotum nieufności do mojego poprzednika, Stanisława Karczewskiego i do całego Senatu, że źle wydawaliśmy te pieniądze - podczas gdy tak naprawdę tak nie było" - mówił Marszałek Senatu.
 
W ocenie Marszałka Grodzkiego ruch posłów PiS jest "ewidentnie podszyty doraźnym koniunkturalizmem politycznym" i "nie jest robiony z dobrą intencją". Marszałek podkreślił, że takie rozwiązanie spowoduje chaos, niepewność i obawy w środowiskach polonijnych. Jak dodał, Senat już odbiera sygnały od zaniepokojonych organizacji polonijnych. Prof. Grodzki zauważył, że jeśli rząd obcego państwa wspiera obywateli tego państwa na obczyźnie to może to wywoływać zupełnie niepotrzebne napięcia. „Jeżeli to robił Senat, to miało to zupełnie inny wymiar" - zaznaczył Marszałek Senatu.
 
Dodał, że organizacje polonijne to często małe, społecznie prowadzone ciała, do których po zmianach pieniądze mogą nie dotrzeć na czas i wówczas przestaną one działać. Przyznał, że gdyby będące w gestii Senatu pieniądze dla Polonii przesunąć jedynie do ministerstwa spraw zagranicznych, z którym Izba Wyższa parlamentu i tak współpracuje, to "można by jeszcze mówić od biedy: OK". "Natomiast te pieniądze mają być rozczłonkowane między ministerstwa wszelakie, które z Polonią mają niewiele wspólnego" – zauważył Marszałek Senatu.
 
Zgodnie z tradycją, zapoczątkowaną jeszcze w II Rzeczypospolitej, Senat sprawuje pieczę nad Polonią. Tę rolę Izba wypełnia także od czasu swego odrodzenia w 1989 roku.

 
Dziś w Senacie przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Kazimierz M. Ujazdowski wyda oświadczenie, które będzie dotyczyło  przeniesienia środków na opiekę nad Polonią z Senatu do KPRM.

Z ostatniej chwili: Oświadczenie sen. Kazimierza M. Ujazdowskiego.
 
BumerangMedia/Onet.pl/koduj24/Senat RP


 Czy Senat straci 100 mln złotych na Polonię? Mówią senatorowie obecnej kadencji.
(nagranie Senat RP - You Tube)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy