polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * Narodowy Bank Polski ma już w skarbcu 420 ton złota. To sprawia, że pod tym względem symbolicznie wyprzedziliśmy Wielką Brytanię - poinformował prezes NBP Adam Glapiński dodając, że Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu największych posiadaczy złota na świecie. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

czwartek, 2 stycznia 2020

Bushfire 2019/20. Australia na skraju kryzysu humanitarnego

The Green Wattle Creek bushfire - 21.12.2019
Fot. Wikimedia commons (CC BY-SA 4.0)
Australia  balansuje na skraju kryzysu humanitarnego w związku z niespotykaną dotąd falą  pożarów buszu, które dotknęły głównie stan  NPW i Victorii. Mieszkańcy wielu rejonów tzw. outbacku zostali odcięci od pomocy medycznej, źródła wody pitnej są zagrożone, a zapasy żywności i paliw wyczerpują się. Osiem osób zginęło w pożarach od poniedziałku, siedem w Nowej Południowej Walii i jedna  w Victorii.

W tym sezonie  pożarów buszu w stanie NSW  spłonęło juz ponad 1 000 domów a  całe miasteczka, w tym MoGo i Cobargo zostały zniszczone.

Statek marynarki wojennej HMAS Choules  opuścił Sydney i  popłynął do nadmorskiego  miasteczka Mallacoota w Victorii, gdzie 4 tys. mieszkańców i urlopowiczów w otoczeniu apokaliptycznej czerwieni nieba uciekło do jeziora i oceanu aby uchronić się przed falą ognia. Ranni, którzy w wielu wypadkach doznali  straszliwych oparzeń  zostali zmuszeni czekać  ponad dobę na pomoc  marynarki wojennej.  Lądowe drogi ucieczki zostały zamknięte. 

42-letni mieszkaniec   Cadgee, na południe od Moruya został uratowany przez helikopter  marynarki wojennej , dwie kobiety  zostały uratowane z Nowra.
Niektóre odcinki dróg, w tym główna Princes Highway,  biegnących przez strefy pożarów  pozostaną zamknięte przez kilka tygodni.

Premier Nowej Południowej Walii  Glayds Berejiklian powiedziała, że spadające na szosy płonące  drzewa wtopiły się  w asfalt, co spowodowało znaczne utrudnienie w usuwaniu  przeszkód i odblokowywaniu dróg ucieczki.  

Meinstreamowe media piszą o istniejącej obawie, że zapasy żywności  w rejonach dotkniętych klęską żywiołową  wyczerpią się szybko  i nie będzie można w łatwy sposób uzupełnić zaopatrzenia.

Po pożarach na południowym wybrzeżu Nowej Południowej Walii do 11 tys.  gospodarstw domowych przywrócona została energia elektryczna, ale więcej niż 30 000 ludzi nadal pozostaje bez prądu  lub Internetu.
Co najmniej 110 pożarów nadal ma miejsce w Nowej Południowej Walii. Pali się też  w ponad 40 rejonach stanu  Victoria. Również na Tasmanii odnotowano 30 pożarów buszu.
W pierwszy dzień Nowego Roku warunki  pogodowe poprawiły się szczególnie ułatwiając   strażakom walkę z żywiołem, ale komisarz straży pożarnej  (RFS) Shane Fitzsimmons ostrzegł  o nadchodzącej piekielnej pogodzie w ten weekend. "Wszyscy musimy przygotować się na jeszcze bardziej  trudne warunki" powiedział mediom. Powiedział również, że pożary zdominowały rozległy obszar z południowo-wschodniego wybrzeża  NSW do rejonu  Illawara i Shoalhaven. Turyści zostali ostrzeżeni, aby wyjechać  stamtąd , jesli tylko mają takie możliwości.

Obecnie trwający od listopada australijski sezon pożarów buszu ( bushfire)  jest  najbardziej niszczycielskim okresem pożarowym od 10 lat. Szacuje się, że spalonych zostało ponad 5 900 000 hektarów gruntów, zniszczeniu uległo ponad 2 500 budynków (w tym ponad 1300 domów mieszkalnych) i zginęło co najmniej 18 osób.

Od listopada klęską żywiołową dotknięte zostały  głownie prowincjonalne rejony  Nowej Południowej Walii, takie jak Północne Wybrzeże, Mid North Coast, Hunter region, Hawkesbury i Wollondilly, parki narodowe na  dalekim zachodzie Sydney, Błękitne góry, Illawarra i Południowe Wybrzeże.

Od kilku tygodni  z małymi wyjątkami 5-milionowa metropolia sydnejska zasnuta jest gęstym smogiem pochodzącym od dymów z potężnych pożarów okolicznych parków narodowych.  Na ulicach coraz częściej  widać  ludzi w maskach na twarzy.  Zycie w Sydney jednak toczy się normalnie.  

Silne pożary wybuchły  również we Wschodniej Wiktorii. Ogień umiarkowanie dotknął też niektóre obszary  South Eastern Queensland, Australii Południowej  i  południowo-zachodniej Australii, a także w kilku obszarach Tasmanii. 

 W grudniu 2019, rząd  ogłosił stan  wyjątkowy w Nowej Południowej Walii po fali rekordowych  temperatur i przedłużającej się suszy i w związku z tym zwiększenia zagrożenia pożarowego.  

Znaczące były też polityczne konsekwencje  obecnego sezonu pożarowego. Decyzja rządu Nowej Południowej Walii o cięciu finansowania na usługi przeciwpożarowe , a także świąteczny urlop zamorski  premiera Scotta Morrisona,  podczas gdy w walce z żywiołem  zginęło dwóch ochotników Straży Pożarnej, spowodowały w społeczeństwie  duże kontrowersje i oburzenie.

kb/BumerangMedia/DailyMail/Wikipedia

 Zob. aktualną mapę pożarów: NSW RURAL FIRE SERVICE







* * *

Podczas wielkich pożarów buszu w Blue Mountains, 17 pażdziernika 2013 r. spalony został dom  naszej koleżanki redakcyjnej Marysi Koter-Rosiak  w Yellow Rock. Przypomnijmy nasz reportaż z miejsca dramatu i jak wyglądają skutki pożaru australijskiego buszu.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy