polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 4 grudnia 2019

Górnicy obchodzą Barbórkę. Czy jest co świętować?


Barbórka w Piekarach Śląskich. Fot. D. Cholewa / Regionalny
Instytut Kultury w Katowicach - Wikimedia commons
(CC BY 4.0)
Dziś tradycyjne górnicze święto – Barbórka. Najhuczniej obchodzone w zagłębiu górniczym, czyli na Górnym Śląsku. Jednak czy w obliczu spadającego wydobycia i sprzedaży surowca jest, co świętować?
 
Jeszcze w kwietniu ostrzegano, że polityka energetyczna UE najsilniej uderzy właśnie w Polskę. Z raportu Komisji Europejskiej dotyczącego regionów węglowych wynika, że Polska znajduje się w czołówce państw zagrożonych zniknięciem największej liczby miejsc pracy w górnictwie i energetyce.
 

Spośród 185 tysięcy osób zatrudnionych w górnictwie węglowym w Unii Europejskiej około połowa pracuje w Polsce. Według raportu tylko w pracę może stracić nawet 41 tysięcy osób. Dokument nie podaje wprost nazwy „Śląsk”, ale na podstawie dołączonej do niego mapy z regionami można łatwo określić, że chodzi właśnie o to miejsce.
 
 Polska węglem stoi

Dane dotyczące importu świadcza o tym, że węgiel jest Polsce póki co bardzo potrzebny. Można śmiało powiedzieć, że jego import do Polski bije rekordy. Jak informował portal tvn24bis.pl, w 2016 roku Polska kupiła 8,3 mln ton węgla, w 2017 roku import wzrósł do 13,3 mln ton, z czego prawie 9 mln ton surowca sprowadzono z Rosji. Wzrost dostaw odnotowano też w zeszłym roku: na 20 mln ton węgla importowanego przez Polskę, prawie 12,5 mln pochodziło z Rosji – informował Dziennik Gazeta Prawna. Rosyjski węgiel trafił również do danych statystycznych z 2019 roku. Według informacji portalu Bankier.pl od stycznia do maja tego roku Polska kupiła od Rosji 4,8 mln ton węgla, tj. rosyjski surowiec pokrył w 2/3 zapotrzebowanie Polski na surowiec.

Jak podaje PAP w Polsce istnieje ponad 7,5 tys. zakładów górniczych, zatrudnienie w branży obejmuje ponad 180 tys. osób. Obchody barbórkowe to przede wszystkim, uroczyste akademie, marsze, msze święte, wręczanie odznaczeń i biesiady piwne.

Wydobycie węgla to „służba dla Polski”?


Życzenia z okazji święta pojawiły się na stronie Kancelarii Prezydenta. Przypomnijmy, że Andrzej Duda przebywa aktualnie na szczycie NATO w Londynie. Tuż przed szczytem odwiedził górników w Bogatyni.

„Polska dysponuje unikalnymi bogactwami naturalnymi. Mamy węgiel kamienny i brunatny, torf, gaz ziemny, ropę naftową oraz uzyskiwane z nich nowoczesne produkty. Mamy rudy miedzi, srebra, cynku i innych cennych metali, złoża siarki i różnorodnych niemetali, surowce skalne dla przemysłu budowlanego oraz pokłady wysokiej jakości soli kamiennej. Ale tylko dzięki Państwu te ukryte w polskiej ziemi skarby służą nam wszystkim” – czytamy w liście do górników.
Podczas sobotniego spotkania z górnikami Andrzej Duda mówił, jak ważna dla Polski jest praca „całej braci górniczej”.
Jak informuje TVP Info, podczas swojego wystąpienia w kopalni Turów prezydent podkreślał, że trudna praca górników jest niezwykle istotna dla polskiej energetyki. Przypomniał, że kopalnia Turów „budowała potencjał energetyczny Polski, która przez ostatnie 30 (lat - red.) w ogromnym stopniu buduje potencjał energetyczny wolnej suwerennej Rzeczypospolitej” i zapewniała Polsce bezpieczeństwo energetyczne.
To jest wielkie zadanie i wielka służba, którą państwo realizujecie dla Polski i dla nas wszystkich – mówił prezydent Duda.
Prezydent mówił także o trudach pracy górników, wspomniał o wręczanych w sobotę odznaczeniach państwowych, podkreślając, że to symbol uznania i wielkiego szacunku składanego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dla całej braci górniczej.

Podobnego zdania jest premier Mateusz Morawiecki, który za pośrednictwem krótkiego wideo w Twitterze zwrócił się do pracowników branży górniczej. Premier wziął udział w sobotnich uroczystościach w Katowicach. Polityk zwrócił uwagę, że ze względu na wymagania jakie przedstawiła UE wobec branży górniczej należy tę branżę unowocześnić oraz opracować odpowiednie rozwiązania.

 Sputnik Polska 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy