polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda rozpoczął swoją kampanię wyborczą od dużej konwencji wyborczej w warszawskej hali EXPO. "Kandydat marzeń" - mówił o nim prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Dzięki któremu Polska będzie jeszcze bardziej sprawiedliwa, dostatnia i bezpieczna" - dodał premier Mateusz Morawiecki. Andrzej Duda nadal prowadzi w rankingu kandydatów na prezydenta. Utrzymuje bezpieczną przewagę nad kandydatką opozycji Małgorzatą Kidawą-Błońską. Trzecie miejsce zajmuje lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. * * * AUSTRALIA: Setki tysięcy nietoperzy nękają miasteczko Ingham w Queensland w Australii. Ich populacja dwukrotnie przekracza już liczbę mieszkańców. Walka z uciążliwymi ssakami jest niezwykle trudna bowiem nietoperze są wg australijskiego prawa pod ochroną. Za zabicie nietoperzy grożą drakońskie kary włącznie z karą pozbawienia wolności. * * * SWIAT: Sankcje nie przyniosły niczego pozytywnego ani Rosji, ani Europie, oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron, przemawiając na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. „Narosły zamrożone konflikty, system nieufności, konflikty w sferze cyberbezpieczeństwa, sankcje, które w Rosji absolutnie niczego nie zmieniły...Nasze sankcje i kontrasankcje kosztują nas, Europejczyków, tyle samo, co Rosję." - stwierdził Macron. Konferencja odbywa się w dniach 15-17 lutego w historycznym centrum bawarskiej stolicy.
EVENTS INFO: Zabawa Karnawalowa - Klub Polski w Bankstown, 22.02, godz. 19:00 * * * Mam Teatr: komedia „Poślubieni Pogubieni”- Konsulat RP w Sydney - 21.02, godz. 18:30; Klub Polonia w Plumpton, 8.03, godz. 18:00 * * * Mam Teatr: komedia „Trudno uwierzyć” - Klub Polski w Bankstown, 1.03, godz. 15:00 * * * Piknik Bumeranga Polskiego ("Piknik Aktorski" z Marzaną Graff i Aleksandrem Mikolajczakiem) - Plough & Harrow Park, Abbotsbury, 7.03, godz. 12:00

środa, 2 października 2019

Sukces II Światowego Forum Mediów Polonijnych

Zdjecie pamiątkowe z ostatniego dnia  II  Światowego Forum
 Mediów Polonijnych w Krakowie. Fot. A.Pawlowska/PAI
Po zakończonym w niedzielę w Krakowie 4-dniowym II Światowym Forum Mediów Polonijnych organizowanym przez "Wspólnotę Polską",  jego  uczestnicy piszą swoje refleksje i reportaże  na gorąco. Dziś pierwsza kompleksowa relacja portalu z Wielkiej Brytanii  - British Poles. Wkrótce relacja Iwony Pruszyńskiej, która na Forum reprezentowała naszą redakcję.
 
 
W Krakowie zakończyło się II Światowe Forum Mediów Polonijnych. Portal British Poles działa na Wyspach dopiero od kilku miesięcy, dlatego otrzymał zaproszenie na ten prestiżowy i opiniotwórczy zjazd po raz pierwszy.Rola mediów polonijnych w krzewieniu tożsamości Polaków mieszkających poza granicami kraju jest przeogromna. To one integrują Polaków rozsianych po całym świecie, przypominają naszą historię i tradycje, radzą w w codziennych sprawach, na które natykamy się na emigracji. Dbają o naszą polskość, bogactwo języka i dumę narodową. Dlatego zapowiedziany już pierwszego dnia forum przez Teresę Sygnarek, prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji, plan utworzenia Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych wywołał entuzjazm wśród uczestników Forum w Domu Polonii w Krakowie.


To właśnie w gościnnych progach Domu Polonii, mieszczącego się w samym sercu Krakowa, miał miejsce 4-dniowe forum dziennikarskie, w którym wzięło udział 63 dziennikarzy z aż 31 krajów.

Obrady rozpoczęły się odczytaniem listu od marszałka Senat Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego, skierowanego do uczestników Forum. Marszałek Karczewski podkreślił znaczenie kampanii społecznej “Jest nas 60 milionów” i wyraził nadzieję, że polonijni dziennikarze włączą się w jej realizację.

Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, zaprezentował idee kampanii „Jest nas 60 milionów” Polonia dla Polski, Polska dla Polonii oraz rolę mediów polonijnych w budowaniu wspólnoty narodowej i perspektywę rozwoju tego projektu.

Uzupełnieniem była debata ekspercka przedstawicieli polonijnego świata dziennikarskiego, w której brali udział: Teresa Sygnarek (Prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji), Danuta Michalska (Mixer Media z Wielkiej Brytanii), Dariusz Bonisławski (Prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”), Mariusz Pawłowski (Prezes Polonijnej Agencji Informacyjnej), Waldemar Biniecki (USA, publicysta Tygodnika Solidarność), Roman Śmigielski (Federacja Organizacji Polskich i Polsko-Duńskich w Danii “Polonia” i redaktor naczelny kwartalnika “Polonia”) oraz Bogumił Rawicz (TV Polonia). Moderatorem debaty był polski dziennikarz Marek Zając.
Prowadzącym poranne obrady Forum był Tadeusz Adam Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, będącej współorganizatorem Forum.

W kolejnym punkcie nastąpiła prezentacja działalności Polonijnej Agencji Informacyjnej poprzez jej dyrektora Mariusza Pawłowskiego, który przedstawił możliwości współpracy w budowaniu serwisu obejmującego wiadomości polonijne w skali globalnej, a tym samym kreowania pro-polskich idei i wzajemnej inspiracji. O niezwykle cennej i potrzebnej współpracy mediów mówił też Bogumił Rawicz, Kierownik Redakcji Repertuaru TVP Polonia.

Dariusz Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”,
Teresa Sygnarek - Prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji,
prof. dr Marek Rudnicki, prezes chicagowskiego Związku Lekarzy
 Polskich w Chicago i kandydat do Senatu RP z okręgu nr 44, Tadeusz Pilat,
 prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.
Fot. W.Sowiński

 

W Forum wziął udział gościnnie prof. dr Marek Rudnicki, prezes chicagowskiego Związku Lekarzy Polskich w Chicago i kandydat do Senatu RP z okręgu nr 44 warszawskiego. To na kandydatów z tego kręgu głosować będzie Polonia zagranicą. Prof. Rudnicki uczestniczył i przemawiał jako członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP oraz jako kandydat do Senatu w nadchodzących wyborach.

Drugi dzień Forum wypełniły dwa moduły: “Rynek mediów Polonijnych” oraz “Warsztaty dziennikarza polonijnego”. Szczególnie dużo emocji dostarczyła część druga. Tematy warsztatów jakie podjęli uczestnicy Forum to: “Między prawem dostępu do informacji publicznej a prawem do ochrony wizerunku (banki danych, ochrona danych osobowych)”, “Między prawem autorskim a sztuczną inteligencją”, “Między odpowiedzialnością a klikalnością (Etyka, język, fake news, trolling, hejt w sieci)”, “Między etyką dziennikarską a wolnością mediów”. Te niezwykle profesjonalne wykłady wywołały dosłownie burzę dyskusji i niekończące się komentarze uczestników, które przeciągnęły się na przerwę.
Trzeci dzień wypełniły zajęcia praktyczne. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni n 3 grupy tematyczne:
  • Gazet drukowane
  • Portale, blogi
  • Radio, TV
Efekty warsztatów przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Pracowaliśmy jak mrówki przez cały dzień, w grupach. W rezultacie powstało wydawnictwo prasowe w postaci biuletynu, robocza witryna/portal stworzona oraz film podsumowującego obrady. Niezwykła satysfakcja!

Trudno wyliczyć wszystkie zajęcia, panele, projekcje, warsztaty, jakie były naszym udziałem w ciągu tych niezapomnianych 4 dni. Nie zabrakło też wieczornych spacerów, zwiedzania miasta, wspólnych kolacji, koncertów czyli tych części każdego zjazdu, które najbardziej odpowiedzialne są za konsolidację uczestników.

Przykładem integracji i współdziałania były wspólne rozmowy i dyskusje, często ciągnące się do późnej nocy. Taki jest właśnie cel spotkań – wymiana doświadczeń, konsolidacja i wspólne plany. Stworzenie Światowego Związku Dziennikarzy Polonijnych to plan z “najwyższej półki”, ale planowaliśmy też naszą współpracę na co dzień, by dzielić się projektami, opiniami, przemyśleniami i poradami. Bo bez względu na nasze polityczne zapatrywania, łączy nas miłość do Polski i dlatego wytrwale budujemy zagranicą jej jak najlepszy wizerunek.

Tak zainspirowani już czekamy niecierpliwie na kolejne edycje Forum Mediów Polonijnych.

Waldemar Sowiński, British Poles britishpoles.uk
Polonijna Agencja Informacyjna
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja