polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO. * Kanada stała się rajem dla nazistowskich zbrodniarzy wojennych z całego świata, przyznał w wywiadzie dla CTV były kanadyjski minister sprawiedliwości Irwin Cotler. Podkreślił, że nie rozumie, w jaki sposób członek SS Jarossław Hunka dostał się do kraju. Jego zdaniem świadczy to o „obojętności i bierności” kilku kanadyjskich rządów. Około 800 osób oskarżonych o zbrodnie wojenne może znajdować się w Kanadzie.
POLONIA INFO: Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

czwartek, 24 października 2019

Kabaret „Vis-a-Vis”: Warszawa i Stasiek Wielanek

Jola Komincz, Hanna Wiwatowska, Wiesław Rogoliński
 i Bożena Szymańska czyli kabaret Vis-a-Vis
Fot. K.Bajkowski
Po spektakularnych występach  na Festiwalu PolArt  w Brisbane a później  w ośrodkach polonijnych w Sydney  w przedstawieniu komediowym „Seks to zdrowie, o ile mnie pamięć nie myli”, kabaret  „Vis-a-Vis” pod kierownictwem artystycznym Jolanty Komincz zaprezentował w niedzielę,  13 października  w Klubie Polskim w Bankstown  koncert  poświęcony pamięci warszawskiego barda i twórcy podwórkowej Kapeli Warszawskiej – Staśka Wielanka.
  
Ten znany piewca miejskiego folkloru stolicy Polski  zmarł niespełna trzy lata temu w wieku 67 lat.
Urodził się 13 listopada 1949 w Warszawie. Z wykształcenia był  technikiem mechanikiem  ale kształcił się również muzycznie. Był popularnym w Warszawie  piosenkarzem, multiinstrumentalistą i  kompozytorem  a przede wszystkim  zbieraczem  folkloru miejskiego.

 Był jednym ze współzałożycieli  słynnej Kapeli Czerniakowskiej oraz założycielem  Kapeli Warszawskiej.  W swoim dorobku ma 34 płyty, w tym sześć złotych. Skomponował muzykę do ponad 1000 piosenek oraz 5 musicali: Cafe de Paris, Ferajna, Na Bielany ze Staśkiem Wielankiem, Oczy Putina oraz Zaczarowany krawiec. W 1990 roku zdobył główną nagrodę w organizowanym przez emigrację polską we Francji konkursie im. T. Korian za wykonanie utworu „Ej wy, wierzby”. W 1994 roku wydał książkę Szlagiery starej Warszawy.  Jako aktor zagrał między innymi w filmach Godzina W, Piosenki z mojej dzielnicy, Wycieczka na Pragę oraz Miasto 44.

Kabaret „Vis-a-Vis”  swoim koncertem,  dając jak zwykle polonijnej publiczności  kolejną dawkę śmiechu i rozrywki,  chciał w ten sposób upamiętnić artystę, który stał się swego rodzaju ikoną Warszawy.  Dwie członkinie zespołu – Bożena Szymańska (inicjatorka koncertu)  i Hanna Wiwatowska  są rodowitymi warszawiankami. Stąd ich szczególne emocjonalne zaangażowanie do przedstawienia  i postaci Wielanka i nastroju  folkloru  ulic stolicy. Nie ustępowali  im w tym -  zawsze ujawniający  swoj  wrodzony talent komediowy -  Wiesław Rogoliński  oraz artystycznie śpiewająca dusza całej trupy kabaretowej – Jolanta Komincz.  
Tego niedzielnego popołudnia widownia w części zmęczona po głowieniu się nad właściwym  wyborem reprezentantów narodu (polskie wybory parlamentarne),   mogła zrelaksować się słuchając  znanych melodii i piosenek dawnej  Warszawy:   Witaj Warszawo, Tango andrusowskie, U cioci na imieninach, Apaszem Stasiek był, Umówiłem się z nią na 9-tą czy W praskiej kafejce „Pod fregatą” a także warszawskich skeczy, wierszy i  zabawnych monologów.



Zespół folklorystyczny "Lajkonik"
Nastój Warszawskiej niedzieli sprzed lat świetnie zilustrował zespół  folklorystyczny ‘Lajkonik”, który w trakcie koncertu pojawił się na scenie dwukrotnie prezentując wiązankę warszawskich tańców ulicznych w choreografii  Urszuli Lang.
Krzysztof Bajkowski

Zapraszamy na naszą relację filmową z koncertu kabaretu „Vis-a-Vis”  i wywiadu z artystami. 
Nagranie: BumerangMedia YT, Realizacja: Krzysztof Bajkowski 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy