polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o badaniu rosyjskich wpływów i skierował ją do TK. Jak podkreślił, opinia publiczna sama powinna wyrabiać sobie opinię na to, w jaki sposób działają jej przedstawiciele, którym powierzano ważne funkcje państwowe. Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller oświadczył, że rząd USA jest zaniepokojony ustawą o komisji ds. badania rosyjskich wpływów, która może być użyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce. * * * AUSTRALIA: Mark McGowan ustąpił ze stanowiska premiera WA po burzliwych latach jego rządow. McGowan spotkał się z ostrą krytyką za nakazanie szczepień przeciwko Covid-19 i zamknięcie granic stanu. Wysuwane były groźby karalne pod adresem jego rodziny. Miliarder Clive Palmer wielokrotnie pozwał McGowana i stan WA do sądu podczas pandemii. Obaj mężczyźni wyszli jako przegrani w gorzkim procesie o zniesławienie. McGowan poprowadził Partię Pracy do dwóch zdecydowanych zwycięstw w wyborach w 2017 i 2021 roku. * * * SWIAT: Atak dronów na Moskwę i obwód moskiewski jest odpowiedzią reżimu w Kijowie na skuteczne ataki Rosji na jeden z jego ośrodków decyzyjnych w niedzielę, powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, Ukraina przeprowadziła we wtorek rano terrorystyczny atak przy użyciu dronów na cele w Moskwie. W atak zaangażowanych było osiem samolotów bezzałogowych: pięć zostało zestrzelonych przez system obrony przeciwlotniczej w obwodzie moskiewskim, trzy zostały stłumione przez środki walki elektronicznej.
POLONIA INFO: Wystawa - Pawel Edmund Strzelecki - Centralny Dom Polski, Adelajda, 20.05 - 30.05, godz. 10:00 - 16:00

piątek, 26 lipca 2019

XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Podczas koncertu galowego "Póki my żyjemy" w Rzeszowie.
Fot. D. Kozik / UMWP
Zakończył się XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, jedno z największych przedsięwzięć kulturalnych organizowanych w Polsce. Wczoraj na „Podpromiu” koncertem galowym „Póki my żyjemy…” zespoły folklorystyczne pożegnały się z mieszkańcami Podkarpacia. Jubileusz 50-lecia istnienia festiwalu był wielkim wydarzeniem patriotycznym, łączącym Polaków mieszkających w kraju i poza granicami Polski.
 
Udział w koncercie wzięli między innymi: Stanisław Karczewski - marszałek Senatu RP, Dariusz Piotr Bonisławski - prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", marszałek woj. podkarpackiego - Władysław Ortyl, posłowie i senatorowie.


Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski dziękował uczestnikom festiwalu za ich ogromny wkład w promocję polskiej kultury w świecie:
To wielkie święto folkloru, radości, tańca, a przede wszystkim święto Polonii. Dziękujemy wam za to, że przyznajecie się do Polskości, że jesteście Polakami, że mówicie po polsku, śpiewacie po polsku i tańczycie po polsku. Bardzo serdecznie Wam wszyscy za to dziękujemy. Polonia i Polacy za granicą to 16-20 milionów naszej wspólnoty, to Polacy, którzy tęsknią za Polską, myślą o Polsce, którzy przyjeżdżają do Polski. Razem wspólnie budujemy wspólnotę Polaków na całym świecie. To dla naszego kraju wielka szansa, potencjał, ale i radość, że mamy tak wspaniałych ambasadorów na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata – mówił marszałek Karczewski, który jednocześnie podkreślał dobrą współpracę z organizacjami polonijnymi:
Senat Rzeczypospolitej Polskiej razem z panem prezydentem, premierem, samorządami i organizacjami pozarządowymi, sprawuje opiekę na Polonią. Chcemy mieć jak najwięcej kontaktów, chcemy wspólnie budować mosty z Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami. Chcemy żeby do Polski przyjeżdżało jak najwięcej Polaków – podkreślił.

Dariusz Piotr Bonisławski - prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", który jest głównym organizatorem rzeszowskiego festiwalu, zaznaczył, iż to dzięki pracy i staraniom wielu osób. to co już od pół wieku dzieje się w Rzeszowie jest fenomenem na skalę całego świata. I stworzyło własną markę - znaną przez Polonię na całym świecie.

Do uczestników festiwalu słowa podziękowania skierował także Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który udzielił błogosławieństwa wszystkim obecnym na „Podpromiu”.

Podwójnie uhonorowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i samorząd województwa podkarpackiego została Alicja Haszczak - legenda rzeszowskiego festiwalu. Jako etnograf i choreograf poświęciła życie odszukując i pieczołowicie spisując tańce, melodie i stroje ludowe regionu. W dowód uznania została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Alicja Haszczak odebrała też odznakę zasłużony dla województwa podkarpackiego to wyróżnienie także za stworzenie polonijnego studium choreograficznego-kształcącego kierowników artystycznych zespołów z całego świata. Już od ponad dwudziestu lat.

Brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis uhonorowani zostali Lesław Wajs, dyrektor festiwalu - związany z nim od samego początku oraz Janusz Chojecki, od ośmiu edycji główny choreograf i reżyser głównych koncertów. A dyplomy uznania za krzewienie polskiej kultury poza granicami kraju otrzymały wszystkie trzydzieści trzy zespoły uczestniczące w tegorocznej edycji Festiwalu Polonijnego.

Za trud związany z przygotowaniami do festiwalu w krajach zamieszkania, ale też tu w Rzeszowie - gdzie próby i koncerty trwają już ósmy dzień bez przerwy dziękowali Polonusom przedstawiciele kancelarii prezydenta, parlamentu i polskiego rządu. W jubileuszowych obchodach wzięły udział wszystkie zespoły i sztab organizatorów. A ich podsumowaniem był wspólny polonez.

Festiwal rozpoczął się w ubiegły piątek barwnym korowodem ulicami Rzeszowa. Przez kilka festiwalowych dni, polonijne zespoły folklorystyczne dały w sumie kilkadziesiąt koncertów w wielu miastach i gminach naszego województwa. Jednak najważniejszymi koncertami, były te odbywające się w stolicy Podkarpacia: poniedziałkowy „Folklor Narodów Świata” i zamykający Festiwal koncert galowy. We wtorek uczestnicy festiwalu wzięli udział w uroczystej gali festiwalowej, która odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce, wydanej z okazji 50-lecia festiwalu. XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych został objęty patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Organizatorem festiwalu był rzeszowski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Senatu RP, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Rzeszowa.

Polonijna Agencja Informacyjna


Zob. cały koncert galowy  XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy