polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 6 lipca 2019

Sympozjum nt. języka polskiego. Propozycja Bumeranga Polskiego

Strona Bumeranga Juniora
Dzisiaj w Konsulacie Generalnym RP w Sydney odbywa się sympozjum dotyczace zwiększenia zainteresowania nauką języka polskiego wśród polonijnej młodzieży.  Jak podkreślają organizatorzy – Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w NPW, celem sympozjum  jest wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jak promować polskie szkolnictwo w Australii i zwiększyć zainteresowanie młodzieży wyborem języka polskiego na maturę. Redakcja Bumeranga Polskiego ma unikalną propozycję dla uczestników sympozjum.

W trakcie konferenci mają odbyć się prezentacje i dyskusje dotyczące  m.in.  roli w promowaniu egzaminu maturalnego w mediach polskich  i w polonijnych szkołach. W ramach sympozjum mają dziś zabierać głos przedstawiciele australijskich władz edukacyjnych, doświadczeni nauczyciele i absolwenci  - czytamy w komunikacie organizatorów.

Bumerang Polski jako  magazyn internetowy Polaków  w Australii od początku swego instnienia (już dziewięć lat!) stawia sobie za główny cel utrzymanie języka polskiego wśrod polonijnej społeczności,  podobnie jak czynią to w promocji swych języków z ogromnym powodzeniem niektóre inne społeczności etniczne wielokulturowej Australii. Wszystkie nasze artykuly  i materiały filmowe  z małymi, nie dajacymi się uniknąć wyjątkami  są publikowane w języku polskim.

Naszym  mottem jest  hasło „Łączy nas mowa polska".  Wszak jest to największy nasz skarb, bez którego  trudno by sobie wyobrazić istnienie kultury polskiej i w ogóle narodu polskiego. 

Stąd redakcja Bumeranga Polskiego docenia inicjatywę Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w NPW, które poszukując kandydatów na zdawanie matury z języka polskiego w Australii, pochyla się nad szerszym zagadnieniem utrzymania języka polskiego na emigracji w warunkach, gdzie dominującym jezykiem jest jezyk angielski.
Strony naszego magazynu internetowego od początku są otwarte na promocje jezyka polskiego, o czym  świadczy niemal 200 artykułów i materiałów informacyjnych dotyczących edukacji polonijnej  i  poradnictwa językowego. Aktywną w tym rolę odgrywali  i nadal odgrywają również  niektórzy  nauczyciele z polonijnego systemu edukacyjnego w Australii szczególnie w zachętach dla rodziców do zapisywania swych dzieci do sobotnich  polskich szkół.

W promocji języka polskiego wśrów polonijnej młodzieży  Bumerang Polski  wlożył mały wkład redakcyjny  kilka lat temu.  Teraz  z okazji dzisiejszej dyskusji w Konsulacie Polskim w Sydney, pragniemy ponowić a właściwie przypomnieć ciągle otwarty  projekt  pn. Bumerang Juniora  reporterski dział mlodzieżowy Bumeranga Polskiego, który wówczas  aktywnie wsparł m.in. Konsulat RP w Sydney.

W ramach tego działu prezentowane są młodzieżowe materialy dziennikarskie w formie tekstów, fotoreportaży i  relacji filmowych przygotowane i realizowane  w języku polskim przez polonijną młodzież przy edytorskiej pomocy redakcji Bumeranga Polskiego.

Mieliśmy  już dwie  uczennice polskich szkół, których język  był dostatecznie dobry aby wziąć udział w dziennikarskiej przygodzie reportera Bumeranga Juniora.  Obie reporterki otrzymały redakcyjne identyfikatory i dyplomy Reportera Bumeranga Juniora  z rąk polskich konsulów.

Projekt ten jednak  zatrzymał się  - nie wzbudzil szerszego zainteresowania wśród nauczycieli języka polskiego. A szkoda. Ponawiamy zatem  dziś, w dniu sympozjum zaproszenie dla edukatorów polonijnych do promowania  Bumeranga Juniora wśród młodzieży.  Udział w tym projekcie to świetny sposób  na doskonalenie języka polskiego w praktyce.  To również  unikale i atrakcyjne narzędzie do podniesienia poziomu umiejętnosci językowych, aby móc ewentualnie  później wybrać jezyk polski na australijski egzamin dojrzałości.
W tym miejscu chciałbym podkreślić, że dla najbardziej wyróżniających się młodych reporterów zaproponujemy członkostwo w Redakcji Bumeranga Polskiego. Być może spośród nich ktoś stanie się  redaktorem naczelnym naszego portalu,  gdy jego twórcom przyjdzie czas  przejścia na emeryturę. 
Prosimy o kontakt z redakcją w tej sprawie: redakcja@ bumerangmedia.com  Pomoc merytoryczna jak i sprzet reporterski zapewniony.

Jeśli będzie odpowiednie zainteresawanie projektem Bumeranga Juniora, w przyszłości  zaproponujemy również  redakcyjne warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polonijnej. Będzie to z pewnością bardzo atrakcyjna forma promocji języka polskiego i mam nadzieję, że spotka się z poparciem w środowisku polonijnym w Australii. Zapraszamy.

I pamiętejmy: Łączy nas mowa polska!
Krzysztof Bajkowski
Edytor Bumeranga Polskiego
mob. 0425 303 221


1 komentarz:

  1. Czy będzie jakieś posumowanie tego sympozjum, oraz jakie będą działania aby przewrócić ta tendencje?
    Myślę ze jeden wielki problem, szczególnie w Sydney, ale nie tylko, jest fakt ze młode pokolenie nie czują się przywiązane do jeżyka polskiego. Dlaczego? Bo musimy promować ze „polski jest cool”. Musimy zbudować wśród młodych myślenie ze „jestem dumni być Polakiem” albo „jestem dumni ze mam polskie korzenie”.
    To ze Polonia w Sydney nie może zorganizować swój własny „festiwal polskości” w Darling Harbour co roku, który jest otwarty na cale australijskie społeczeństwo, jest drugi problemem. Musimy się pokazywać poza własne polonijne imprezy. Taki festiwal buduje dumę ze swoich korzeni bo jest w prestiżowym lokalizacji w Sydney.
    Fakt jest ze Polonia w 2019r jest totalnie inna nic ta z lat 1960-tych, 1980-tych, nawet 1990-tych. Nie wiem czy polonijne organizacje się przekształcili do nowej rzeczywistości.

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy