polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Jak podało Centrum Public Relations FSB (PSC), były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow został zatrzymany i aresztowany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej korupcji. Bułhakow był wiceministrem obrony od 2008 do września 2022 roku, a w 2016 roku otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych informacji Bułhakow przez wiele lat odpowiadał za tyły Sił Zbrojnych, kierował systemem logistycznym, działaniami związanymi z organizacją zaopatrzenia żołnierzy w broń i sprzęt wojskowy. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

sobota, 1 czerwca 2019

Święto Wolności i Solidarności. Wielka feta w Gdańsku

Plakat Święta Wolnosci i Solidarności w 30 rocznicę historycznych
wyborów 4 czerwca 1989 r.
Trzydzieści lat temu, 4 czerwca, odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne. Wydarzenia związane z 30. rocznicą obrad Okrągłego Stołu i wydarzeniami roku 1989 odbywać się będą od 1 do 11 czerwca w Gdańsku
 
Przez pierwsze 11 dni czerwca w Gdańsku odbędzie  się ponad 130 wydarzeń zaplanowanych z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych przeprowadzonych 4 czerwca 1989 roku. Świętować będzie nie tylko  cały Gdańsk i Pomorze ale wszyscy Polacy, którym bliska była i jest nadal idea wolności. Do Gdańska przybędzie  wielu gości i bohaterów wydarzeń sprzed 30 lat.

Już dziś, 1 czerwca rozpoczynają się uroczystości związane z obchodami 30. rocznicy symbolicznego upadku komunizmu, jakim było absolutne zwycięstwo kandydatów Solidarności w pierwszych, częściowo wolnych wyborach.

Świętowanie zaplanowane jest  w wielu miejscach w Gdańsku. Imprezy, wystawy, dyskusje odbywać się będą w 13 przestrzeniach, m.in. w Europejskim Centrum Solidarności, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Muzeum Narodowym, na Placu Zebrań Ludowych, na placu Kobzdeja i w Mlecznym Piotrze, zlokalizowanym na terenie dawnej stoczni.

Organizatorzy wydarzeń piszą: Chcemy świętować ten czas – być razem. Przed nami m.in. wspólne świąteczne śniadanie, debaty, warsztaty, koncerty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, będziemy czytać bajki i poezję. Przyjazd zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, kandydaci na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku, ale też aktywiści organizacji pozarządowych. Spotkają się również samorządowcy z całego kraju, aby debatować nad wyzwaniami, które w najbliższych latach staną przed małymi ojczyznami.

 A 4 czerwca, w samo południe, na placach polskich miast wspólnie zaśpiewamy hymn państwowy, bo przecież „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”!
 
 
W ramach obchodów wśród niezliczonych imprez, koncertów, wystaw,  paneli dyskusyjnych  zorganizowana została  STREFA SPOŁECZNA, w której gospodarzami będą organizacje społeczne i grupy nieformalne. Celem strefy jest pokazanie, jak dzięki ich aktywności zmienia się Polska oraz wielkiej otwartej debaty o Polsce i życiu społecznym, organizowanej przez prawdziwych społeczników.

Swój udział w wydarzeniu potwierdziło około 200 organizacji z całej Polski. W jednym miejscu będzie można spotkać się i porozmawiać w nieformalnej atmosferze o Polsce, życiu, społeczeństwie, zaangażowaniu społecznym, Europie, świecie z takimi ludźmi jak m.in. ksiądz Adam Boniecki, Leszek Balcerowicz, Agnieszka Holland, Szymon Hołownia, O. Jacek Prusak, Tomasz Sekielski, Karolina Wigura, Kuba Wojewódzki, czy Lech Wałęsa. 
 
Od 1 do 4 czerwca pomiędzy godziną 10:00 a 18:00 przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się ponad 500 wydarzeń (warsztatów, prelekcji, debat, zajęć włączających, wystaw) zorganizowanych przez te organizacje i ruchy społeczne w 13 halach tematycznych.
 
 
Okazale będzie prezentowała się część muzyczna obchodów Święta Wolności i Solidarności. 5 scen, 12 koncertów i ponad 150 muzyków. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie Koncert Główny: 30 lat wolności, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych 4 czerwca. Koncert został podzielony na trzy części: „było”, „jest” i „będzie”.

Zagrają artyści starszego, średniego i najmłodszego pokolenia, m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski, Michał Szpak.

 
Oficjalna strona obchodów:  2019Gdańsk
 
Święto Wolności i Solidarności: Transmisja LIVE
 
Program transmisji LIVE ŚWIĘTA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy