polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 20 maja 2019

Wybory do Europarlamentu. Informacje o głosowaniu w Australii

Co pięć lat obywatele Unii Europejskiej  wybierają swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.  Parlament Europejski  to jedyne na świecie zgromadzenie ponadnarodowe wybierane w wyborach bezpośrednich – reprezentuje interesy obywateli UE na szczeblu europejskim. W tym roku wybory odbędą się pomiędzy 23 a 26 maja, w zależności od kraju członkowskiego. W Polsce wybór europarlamentarzystów  odbędzie się w niedzielę, 26 maja, między godziną 7 a 21.

Głosować można zarówno w kraju, jak i za granicą. Równiez w Australii. Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście
 Głosujący  za granicą, wybierają  spośród kandydatów startujących w okręgu właściwym dla miasta stołecznego Warszawy - czyli w okręgu numer 4.

Wg polskiego kodeksu wyborczego  obwody głosowania tworzy się dla obywateli polskich przebywających za granicą, jeżeli na terenie obwodu przebywa co najmniej 15 wyborców i jeżeli istnieje możliwość przekazania właściwej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu. Informację na temat utworzenia obwodów głosowania za granicą podają konsulowie najpóźniej w 21 dniu przed dniem wyborów.

Zgłoszenia na wybory

Wyborca przebywający za granicą, posiadający ważny polski paszport (lub obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, posiadający ważny paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość) może głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jeżeli zostanie wpisany do spisu wyborców sporządzonego przez właściwego terytorialnie konsula. Wpisu dokonuje się na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać:
•nazwisko i imię (imiona)
•imię ojca
•datę urodzenia
•numer ewidencyjny PESEL
•oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą
•numer ważnego polskiego paszportu, a także miejsce i datę jego wydania (w przypadku obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi - numer innego ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość, a także miejsce i datę jego wydania)
•miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców (w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą).

Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 3 dniu przed dniem wyborów. Dzień wyborów to niedziele 26 maja.

Jak i gdzie to zrobić w Australii?

Wg informacj Konsulatu Generalnego RP w Sydney zgłoszeń należy dokonywać poprzez ELEKTRONICZNY SYSTEM  REJESTRACJI WYBORCÓW E- WYBORY: ewybory.msz.gov.pl

bądź poprzez przesłanie zgłoszenia na załączonym powyżej wzorze

 do Konsulatu Generalnego RP w Sydney :
1.telefonicznie, nr tel.: (02) 93278600
2.e-mailowo:  [email protected]
3.pisemnie, na adres: 10 Trelawney Street, Woollahra 2025, NSW
4.ustnie: w siedzibie Konsulatu

bądź do Ambasady RP w Canberze:

1.telefonicznie, nr tel.: (02) 6272 1000
2.e-mailowo: [email protected]  
3.pisemnie, na adres: 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
4.ustnie: w siedzibie Ambasady
5.faksem, nr faksu: (02) 6273 3184

Zgłoszenia można dokonać tylko do dnia 23 maja 2019 r. (włącznie).

Obwody głosowania w Australii:
Obwód głosowania nr 8, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Ambasada RP w Canberze, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 Australijskie Terytorium Stołeczne.
Obwód głosowania nr 9, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Konsulat Generalny RP, 10 Trelawney Street, Woollahra 2025, NSW;
Obwód głosowania nr 10, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Dom Polski „Syrena”, 1325 Stud Road, Rowville 3178, VIC.

Więcej informacji:
Sydney

Canberra 


Kandydaci do Europarlamentu

W wyborach do Europarlamentu  głosujący  za granicą, wybierają  spośród kandydatów startujących w okręgu  miasta stołecznego Warszawy - czyli w okręgu numer 4.  
Jedynki na poszczególnych listach okręgu nr. 4 zajmują następujący kandydaci:

Komitet Wyborczy Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy –  lista nr 1

Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia –  lista nr 2 

    1 Biedroń Robert (Wiosna Roberta Biedronia).

Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni – lista nr 3

    1. Cimoszewicz Włodzimierz (popierany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej).

 Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – lista nr 4

  1. Saryusz-Wolski Jacek.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS - lista nr 5
 Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15 –  lista nr 6
  1. Tyszka Stanisław.

Komitet Wyborczy Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski – lista nr 7

     1. Gwiazdowski Robert.



Zob. Jak głosować za granicą - zasady i wyniki wyborów (dostępne po zakończeniu głosowania 26 maja)


* * * 

Na kogo głosować? Wszystko o frakcjach politycznych w Parlamencie Europejskim:


1 komentarz:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy