polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 19 maja 2019

Ewa Błaszczyk i Fundacja "Akogo?" w Sydney

Ewa Błaszczyk i Marianna Janczarska podczas recitalu
w Bankstown. Fot. K.Bajkowski
W polonijnych klubach w Melbourne i Sydney mieliśmy niezwykłą okazję obejrzeć występy polskiej aktorki filmowej  i teatralnej Ewy Błaszczyk. Podczas każdego ze spotkań oprócz prezentacji monodramu „Oriana Fallaci. Chwila w której umarłam” autorstwa Remigiusza Grzeli  i fragmentów recitalu pt. „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”, odbywała się projekcja materiałów z dokonaniami fundacji „Akogo?”. Ewa Błaszczyk, ktorej córka jest w śpiączce od 2000 roku, dwa lata później wraz z ks. Wojciechem Drozdowiczem założyla tę fundację, ktorej celem jest działanie   na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych.

Ewa Błaszczyk  zadebiutowała jako studentka w 1977 na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Za rolę Klary w filmie Wiesława Saniewskiego Nadzór otrzymała w 1985 roku Brązowe Lwy Gdańskie na 10. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Występowała w kabarecie Jana Pietrzaka oraz w Rodzinie Poszepszyńskich.

Jest również aktorką śpiewającą. Brała udział w przeglądach piosenki aktorskiej we Wrocławiu. Śpiewa głównie piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Jacka Kleyffa, Wojciecha Młynarskiego oraz Jacka Janczarskiego.

Jest współautorką (razem z Krystyną Strączek) osobistego wyznania Wejść tam nie można (wyd. Znak) oraz książki-albumu będącej zapisem rozmowy z Izabelą Górnicką-Zdziech Wszystko jest takie kruche (wyd. Edycja Świętego Pawła, Częstochowa, 2010).

W  2014 roku została odznaczona srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,

13 grudnia 1986 wzięła ślub z pisarzem, dramaturgiem, satyrykiem i scenarzystą filmowym Jackiem Janczarskim, który zmarł 2 lutego 2000. Ich córki-bliźniaczki, Marianna i Aleksandra  urodziły się 2 stycznia 1994. 11 maja 2000, dokładnie sto dni po śmierci męża, Aleksandra zakrztusiła się tabletką, wskutek czego dziewczynka znalazła się w śpiączce.

W 2002 roku razem z księdzem Wojciechem Drozdowiczem założyła fundację „Akogo?”, działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych. Jej celem było wybudowanie Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka, będącej pierwszą w Polsce kliniką dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Otwarcie kliniki miało miejsce 7 grudnia 2012. Budowę Kliniki, której koszt wyniósł ponad 20 mln zł, zrealizowano  dzięki ofiarności wielu darczyńców indywidualnych, firm, fundacji oraz środków UE.
Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci po ciężkich urazach mózgu.

Od lipca 2013 r. w „Budziku” są pierwsi pacjenci - dzieci do 18 roku życia po urazie, w konsekwencji którego doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, z syndromem apalicznym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych). Przyjmowane są dzieci przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych, dzieci mogą być leczone w Klinice przez okres 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące. Leczenie w Klinice jest bezpłatne dzięki finansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

W Bumerangu Polskim przedstawiamy drugą częśc relacji ze spotkania z Ewa Błaszczyk oraz twórcami Fundacji „Akogo?”. W pierwszej relacji mówił autor monodramu „Oriana Fallaci. Chwila w której umarłam”, pokazanego przez Ewę Błaszczyk na scenie Klubu Polskiego w Bankstown – Remigiusz Grzela. Zob. materiał: „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” w Sydney   W dzisiejszej relacji całość scenicznej rozmowy Remigiusza Grzeli  z Ewa Błaszczyk i jej córką Marianną Janczarską o występie teatralnym  ale głownie o Fundacji „Akogo?”, fragmenty z recitalu na zakończenie spotkania oraz krótka wypowiedź Ewy Błaszczyk dla czytelników  Bumeranga Polskiego .
info. na pods. Wikipedia, fundacja Akogo, klinika Budzik,

 Nagranie: BumerangMedia YT, Realizacja: Krzysztof Bajkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy