polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sejm w piątek zadecydował o uchyleniu immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiemu. Posłowie poparli wniosek oskarżyciela prywatnego Zbigniewa Komosy, który zarzuca szefowi PiS, że ten go uderzył. Za uchyleniem immunitetu było 241 parlamentarzystów, 206 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Sprawa ma związek z oskarżeniem Kaczyńskiego przez Komosę o pobicie podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej, do czego miało dojść 10 października 2024 r. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny w Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa. Pytany, czy Rosja jest w stanie wojny z Ameryką, Ławrow odparł, że "nie powiedziałby", by tak było.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 6 maja 2019

200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

Stanisław Moniuszko - ojciec polskiej opery
 narodowej. Fot. Wikipedia - public domain
5 maja 1819 roku przeszedł na świat „polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor ponad 268 pieśni, a także wielu oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego oraz wykorzystując utwory polskich poetów (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza). Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: Halka, Straszny dwór i Paria. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu. Jest nazywany ojcem „polskiej opery narodowej”” - czytamy w biogramie Stanisława Moniuszki.

Przy Jego grobie oraz przed pomnikiem zostały złożone wczoraj wieńce od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W hołdzie artyście 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki
- podała Kancelaria Prezydenta.

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego  w dniu  200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki  trwał kilkugodzinny koncert #WiwatMoniuszko w ramach pierwszej edycji #NarodoweGranie. Celem tej akcji jest popularyzacja polskiej muzyki i upamiętnienie wybitnych polskich kompozytorów.

Przez sześć godzin na specjalnej scenie, która wyjątkowo stanęła na dziedzińcu Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, wszyscy chętni mogli słuchać, śpiewać, a nawet tańczyć do muzyki Moniuszki. Wystąpili m.in. Janusz Prusinowski i jego Kompania, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Michał Szpak, Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II oraz Chopin University Chamber Orchestra.
 
Muzyka Moniuszki przyciągnęła tłumy warszawiaków i turystów. Z zaproszenia na koncert na dziedzińcu Pałacu, otwarty dla publiczności, skorzystało ponad sześć tysięcy osób.


 * * *
 Z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, Teatr Wielki w Poznaniu przygotował specjalne przyjęcie. Kolorowy i grający korowód przemaszerował z Parku Moniuszki do Opery na znajdujące się przed nią schody.
 
Na schodach Teatru Wielkiego odbył się koncert Międzypokoleniowego Chóru Dziadów i Bab, który do współudziału zaprosił również uczestników urodzin Stanisława Moniuszki. Śpiewali także studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Nie zabrakło również pysznego tortu! Na koniec widzowie obejrzeli i wysłuchali „Halkę” Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Passiniego.

 Poznańska Opera jest jedynym teatrem operowym w Polsce noszącym imię Stanisława Moniuszki.
info Ten Poznań 
  


* * *
Jak informuje portal Polonijnej Agencji Informacyjnej od dziś do 24 maja w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie trwać będzie wernisaż  wystawy prac III Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Dla Dzieci i Młodzieży "Stanisław Moniuszko - Polski Patriota" w 200 rocznicę urodzin "Ojca opery polskiej".

Elżbieta Stanisława Janowska Moniuszko, pra-pra-prawnuczka kompozytora, Członek Zarządu Fundacji im. Stanisława Moniuszki odnosząc się do inicjatywy III Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pt. "Stanisław Moniuszko - Polski Patriota w 200 rocznicę urodzin", napisała:

Jako potomek Patrona Konkursu, Stanisława Moniuszki, mam zaszczyt i wielką przyjemność wyrazić gorące podziękowanie za ogromny wysiłek Organizatorów i Członków Jury, dzięki którym odbyła się trzecia edycja Konkursu, zostali wybrani zwycięzcy i nagrodzeni jego Uczestnicy.
 
Potomkowie Kompozytora są wdzięczni wszystkim Instytucjom i Osobom indywidualnym, bez pomocy których nie byłoby możliwe zorganizowanie Konkursu i wystawy pokonkursowej
 
Gratuluję Uczestnikom III Konkursu, którzy w formach plastycznych wyrazili swoje zainteresowanie polskim kompozytorem i oddali hołd Ojcu Polskiej Opery Narodowej - Stanisławowi Moniuszce. Z pewnością Uczestnicy Konkursu, jego Organizatorzy i Członkowie Jury, zasilą szeregi aktywnych ambasadorów Polski i Stanisława Moniuszki, propagujących wiedzę o Nim i o polskiej kulturze.
 
Inicjatorką organizowania konkursów i plenerów malarskich, poświęconych Stanisławowi Moniuszce, jest Pani Danuta Kącka, artysta plastyk. Od ponad dwudziestu lat swoją pasję przekazuje polskim artystom plastykom, którzy z poświęceniem wspierają Jej ogromne wysiłki organizacyjne. Pozytywne efekty takich inicjatyw są później widoczne w kolejnych pokoleniach ludzi wrażliwych nie tylko na piękno sztuki, ale rozumiejących czym jest szacunek dla tradycji rodzinnej i narodowej. Ta cenna inicjatywa artystyczna uzupełnia muzyczne i muzykologiczne promowanie wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki, polskiego kompozytora, który żył i komponował w czasie bardzo trudnym dla naszej Ojczyzny, gdy Polska była pod zaborami.
 
W rodzinie Stanisława Moniuszki były osoby zajmujące się plastyką. Ojciec Kompozytora - Czesław Moniuszko amatorsko malował i rysował. Córka Kompozytora - Elżbieta Moniuszkówna, była artystą grafikiem oraz najmłodszy syn Kompozytora - Jan Czesław Moniuszko, był zawodowym artystą malarzem, profesorem st. petersburskiej Akademii Sztuki. 
info: PAI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy