polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gdańsku uczczono pomordowanych w podwileńskich Ponarach. Zbrodni dokonali Litwini i Niemcy. Masowe egzekucje w Ponarach były największą zbrodnią popełnioną w okresie okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Szacuje się na ok. 100 tys. ofiar. * * * AUSTRALIA: Partia Pracy wygrala sobotnie wybory parlamentarne. Dotychczasowe wyniki wskazują na to, że Anthony Albanese będzie pierwszym premierem Australii, który wygrał drugą z rzędu trzyletnią kadencję w ciągu ostatnich 21 lat. Lider opozycji Peter Dutton przegrał wybory w swoim okręgu Dickson, w którym wygrywał nieprzerwanie od 24 lat. * * * SWIAT: Wladimir Putin powiedział w nocy z sobotę na niedziele w specjalnym oświadczeniu dla dziennikarzy z calego świata, że Rosja jest gotowa wznowić bezpośrednie, bezwarunkowe rozmowy z Ukrainą w Stambule, począwszy od 15 maja, trzy lata po tym, jak Kijów zerwał je w 2022 roku. Putin powiedział, że Rosja chce przeprowadzić poważne rozmowy z Ukrainą, aby wyeliminować podstawowe przyczyny konfliktu, co pozwoli na osiągnięcie trwałego i długofalowego pokoju. Donald Trump zaapelował w niedzielę do Ukrainy, aby natychmiast przyjęła ofertę prezydenta Rosji.
POLONIA INFO:

wtorek, 16 kwietnia 2019

Ewa Błaszczyk i Fundacja "Akogo?" w Melbourne i Sydney

Do Australii przybywa Ewa Blaszczyk – aktorka i pieśniarka a jednocześnie założycielka słynnej Fundacji „Akogo?” Artystka otrzymała zaproszenie od Polonii z Perth do wizyty oraz zagrania recitalu i przedstawienia spektaklu teatralnego. Najbliższe występy odbędą się w Melbourne (27 i 28 kwietnia) i w Sydney (4 i 5 maja).

Ewa Błaszczyk w 2002 roku wraz z ks. Wojciechem Drozdowiczem (twórcą "Ziarna" w TVP, obecnie proboszczem pokamedulskiego kościoła na Bielanach) założyła Fundację „Akogo?”.  Fundacja „Akogo?” jest polską organizacją pozarządową, zajmującą się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Fundacja prowadzi działania zmierzające do sprowadzania do Polski światowych osiągnięć medycznych dotyczących problematyki śpiączki.

Kilka miesięcy temu zrodziły się plany podróży i realizacji projektu wśród Polonii Australijskiej. „Motorem” całego przedsięwzięcia jest  Pani Ewa Błaszczyk, która otrzymała zaproszenie od Polonii z Perth do wizyty i zagrania recitalu oraz przedstaweienia monodramu teatralnego.

 - W toku prac nad tym projektem zrodził się pomysł na odwiedzenie również innych miast, gdzie w Australii mieszka wielu Polaków. Chcielibyśmy nawiązać z Państwem współpracę, by ten „mały festiwal” miał jak najlepszą oprawę, a Polacy mieszkający w Australii otrzymali możliwość spotkania się z polską kulturą, sztuką i literaturą, z... Polską – mówi Tomasz Jastrzebski, koordynator ds. medycznych Fundacji „Akogo?” . Jak podkreśla - bardzo ważnym elementem tego projektu jest również propagowanie działalności Fundacji, która zajmuje się tematyką chorób neurologicznych, przede wszystkim śpiączki.

-  Zależny nam na nawiązaniu kontaktów naukowych z Australią, uruchomieniem współpracy z naukowcami pracującymi w laboratoriach i klinikach australijskich. Jesteśmy organizatorem wielu międzynarodowych konferencji, które są bardzo dobrze oceniane na świecie. – dodaje Tomasz Jastrzębski.

Biografia przybywajacej do Australii polskiej artystki Ewy Błaszczyk jest doskonale znana – śmierć męża, choroba córki, walka o jej życie, później walka o jej prawo do leczenia, o jakość tego życia, o zrozumienie, że człowiek w śpiączce ma swój świat i swoje sny, w które nie potrafimy zajrzeć, działanie Fundacji „Akogo?” (od A kogo to obchodzi?), budowa kliniki Budzik, w której wybudziło się już kilkanaścioro dzieci. Znana jest jej działalność artystyczna i społeczna. Jej bezkompromisowość wobec siebie samej. To wszystko przebija z tekstów, jakie wykonuje zarówno grając w przedstawieniach teatralnych jak i śpiewając recitale.

Organizatorzy australijskich spotkań z Ewą Błaszczyk zdradzają  szczególy programu występów:
Nieco ponad godzinny Spektakl „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” – monodram Ewy Błaszczyk . Fallaci to jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe.
Po przerwie rozmowa autorska Remigiusza Grzeli (autora książki „Torańska.Fallaci) z Ewą Błaszczyk o spektaklu i książce oraz prezentacja dokonań i planów Fundacji „Akogo?”.  Na zakonczenie fragmenty Recitalu „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”. W tym recitalu  Ewa Błaszczyk opowiada swój los piosenkami m.in. Agnieszki Osieckiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Włodzimierza Wysockiego, Stanisława Soyki i innych.

Terminy występów:

Melbourne:

Na scenie Polskiego Sanktuarium Maryjnego w Essendon w sobotę – 27 kwietnia 2019 – o godz. 14.00;

w Domu Polskim „Syrena” w Rowville w niedzielę – 28 kwietnia 2019 - o godz. 17.00

Organizator: Towarzystwo Polskiej Kultury w Wiktorii
 

Sydney:

Klub Polski w Bankstown, sobota, 4 maja , godz. 18:00 i niedziela, 5 maja, godz. 15:00

W Sydney współorganizatorem wydarzenia jest Teatr Fantazja.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy