polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 16 kwietnia 2019

Ewa Błaszczyk i Fundacja "Akogo?" w Melbourne i Sydney

Do Australii przybywa Ewa Blaszczyk – aktorka i pieśniarka a jednocześnie założycielka słynnej Fundacji „Akogo?” Artystka otrzymała zaproszenie od Polonii z Perth do wizyty oraz zagrania recitalu i przedstawienia spektaklu teatralnego. Najbliższe występy odbędą się w Melbourne (27 i 28 kwietnia) i w Sydney (4 i 5 maja).

Ewa Błaszczyk w 2002 roku wraz z ks. Wojciechem Drozdowiczem (twórcą "Ziarna" w TVP, obecnie proboszczem pokamedulskiego kościoła na Bielanach) założyła Fundację „Akogo?”.  Fundacja „Akogo?” jest polską organizacją pozarządową, zajmującą się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Fundacja prowadzi działania zmierzające do sprowadzania do Polski światowych osiągnięć medycznych dotyczących problematyki śpiączki.

Kilka miesięcy temu zrodziły się plany podróży i realizacji projektu wśród Polonii Australijskiej. „Motorem” całego przedsięwzięcia jest  Pani Ewa Błaszczyk, która otrzymała zaproszenie od Polonii z Perth do wizyty i zagrania recitalu oraz przedstaweienia monodramu teatralnego.

 - W toku prac nad tym projektem zrodził się pomysł na odwiedzenie również innych miast, gdzie w Australii mieszka wielu Polaków. Chcielibyśmy nawiązać z Państwem współpracę, by ten „mały festiwal” miał jak najlepszą oprawę, a Polacy mieszkający w Australii otrzymali możliwość spotkania się z polską kulturą, sztuką i literaturą, z... Polską – mówi Tomasz Jastrzebski, koordynator ds. medycznych Fundacji „Akogo?” . Jak podkreśla - bardzo ważnym elementem tego projektu jest również propagowanie działalności Fundacji, która zajmuje się tematyką chorób neurologicznych, przede wszystkim śpiączki.

-  Zależny nam na nawiązaniu kontaktów naukowych z Australią, uruchomieniem współpracy z naukowcami pracującymi w laboratoriach i klinikach australijskich. Jesteśmy organizatorem wielu międzynarodowych konferencji, które są bardzo dobrze oceniane na świecie. – dodaje Tomasz Jastrzębski.

Biografia przybywajacej do Australii polskiej artystki Ewy Błaszczyk jest doskonale znana – śmierć męża, choroba córki, walka o jej życie, później walka o jej prawo do leczenia, o jakość tego życia, o zrozumienie, że człowiek w śpiączce ma swój świat i swoje sny, w które nie potrafimy zajrzeć, działanie Fundacji „Akogo?” (od A kogo to obchodzi?), budowa kliniki Budzik, w której wybudziło się już kilkanaścioro dzieci. Znana jest jej działalność artystyczna i społeczna. Jej bezkompromisowość wobec siebie samej. To wszystko przebija z tekstów, jakie wykonuje zarówno grając w przedstawieniach teatralnych jak i śpiewając recitale.

Organizatorzy australijskich spotkań z Ewą Błaszczyk zdradzają  szczególy programu występów:
Nieco ponad godzinny Spektakl „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” – monodram Ewy Błaszczyk . Fallaci to jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe.
Po przerwie rozmowa autorska Remigiusza Grzeli (autora książki „Torańska.Fallaci) z Ewą Błaszczyk o spektaklu i książce oraz prezentacja dokonań i planów Fundacji „Akogo?”.  Na zakonczenie fragmenty Recitalu „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”. W tym recitalu  Ewa Błaszczyk opowiada swój los piosenkami m.in. Agnieszki Osieckiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Włodzimierza Wysockiego, Stanisława Soyki i innych.

Terminy występów:

Melbourne:

Na scenie Polskiego Sanktuarium Maryjnego w Essendon w sobotę – 27 kwietnia 2019 – o godz. 14.00;

w Domu Polskim „Syrena” w Rowville w niedzielę – 28 kwietnia 2019 - o godz. 17.00

Organizator: Towarzystwo Polskiej Kultury w Wiktorii
 

Sydney:

Klub Polski w Bankstown, sobota, 4 maja , godz. 18:00 i niedziela, 5 maja, godz. 15:00

W Sydney współorganizatorem wydarzenia jest Teatr Fantazja.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy