polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 14 lutego 2019

GACA System o zdrowiu: Niebezpieczeństwa odwodnienia organizmu

Fot. Zasoby GACA System
Korzystając z uroków lata musimy pamiętać, że wysokie temperatury i ekspozycja na promieniowanie słoneczne to prosta droga do odwodnienia. To poważny stan zagrożenia organizmu, który szczególnie źle może wpłynąć na seniorów i dzieci. Ważne, by wiedzieć, jak go rozpoznać i jak reagować, by nie wyrządził znacznych szkód  naszemu zdrowiu.


KIEDY MOŻE DOJŚĆ DO ODWODNIENIA?

Do odwodnienia dochodzi wtedy, gdy poziom wody i elektrolitów, czyli jonów soli niezbędnych do dobrej pracy organizmu, spada poniżej normy wymaganej do sprawnego funkcjonowania. Przedłużający się deficyt może prowadzić do osłabienia, obniżenia odporności, a w skrajnych przypadkach do utraty świadomości i w końcu śmierci.



W czasie gorących dni do odwodnienia dochodzi dojść niepostrzeżenie za sprawą wzmożonego pocenia, które ma służyć wyrównaniu temperatury ciała. Podczas upałów tracimy wraz z potem bardzo wiele składników mineralnych, dlatego powinniśmy regularnie je uzupełniać. Tymczasem często  nie zwracamy uwagi na to, co pijemy. Do naszego organizmu dostarczamy płyny, które w żaden sposób nie wyrównują w nim poziomu wody. Sięgamy po soki, napoje wysoko słodzone, a zapominamy o wodzie, która w okresie wysokich temperatur powinna być naszym podstawowym sposobem na orzeźwienie.

Odwodnienie może nam się przydarzyć nie tylko podczas wielkich upałów. Zagrożeniem mogą być także choroba i... zimno. Choroby, którym towarzyszą wymioty, wysoka gorączka czy biegunka, to prosta droga do spowodowania deficytu wody w organizmie. Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, to podczas mrozów również może dojść do odwodnienia. Wyziębione ciało oddaje ciepło do otoczenia, a woda ulatnia się z organizmu wraz z parą. Z tego powodu ciepłe ubranie w zimie staje się szczególnie ważne dla naszego zdrowia, bowiem chroni nas nie tylko przed przeziębieniem, ale także przed odwodnieniem.



JAKIE SĄ PIERWSZE OBJAWY?

 Objawami odwodnienia jest w pierwszej kolejności uczucie suchości w ustach i wzmożone pragnienie. Świadczy o tym także intensywnie pomarańczowa barwa moczu. Z czasem dochodzi ból głowy, podwyższone ciśnienie oraz uczucie senności i zmęczenia. Te wstępne objawy odwodnienia powinny skłonić nas do jak najszybszego sięgnięcia po coś do picia.



JAKIE RYZYKO NIESIE ZA SOBĄ ODWODNIENIE?

Przedłużające się odwodnienie może skutkować zwiększoną gęstością krwi, która przez to słabiej krąży w organizmie i nie odżywia go odpowiednio. Osoby zagrożone chorobami układu krążenia powinny szczególnie zwracać na to uwagę, gdyż odwonienie grozi w tym wypadku nawet zawałem. Zaburzona praca nerek to z kolei ryzyko nieefektywnego odtruwania organizmu z toksyn. Brak odpowiedniej ilości wody wpływa również na problemy z wypróżnieniem oraz stan naszej skóry, która staje się sucha i mało elastyczna.



CO ZROBIĆ W PRZYPADKU ODWODNIENIA?

Należy jak najszybciej uzupełnić niedobór płynów. Przy niewielkim odwodnieniu wystarczy małymi łykami wypić wodą niegazowaną. Poważniejsze przypadki wymagają podania glukozy dożylnie. Aby nie doszło do stanu zagrażającego zdrowiu człowieka, należy stale uzupełniać poziom wody w organizmie. Butelka wody niegazowanej średniomineralizowanej powinna być naszym stałym towarzyszem w ciągu dnia, nie tylko podczas upałów czy wzmożonego wysiłku fizycznego. Dorosły, zdrowy człowiek powinien wypijać od 2 do 3 litrów płynów dziennie. Wraz ze wzrostem utraty wody ta ilość powinna się odpowiednio zwiększać. Pamiętając o tej prostej zasadzie, unikniemy odwodnienia naszego organizmu i zachowamy dobre samopoczucie przez cały dzień.

GACA System


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy