polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 6 grudnia 2018

GACA System o zdrowiu: Koncentracja i pamięć

Często zdarza Ci się o czymś zapominać? Masz trudności z koncentracją, wszystko Cię rozprasza? A może bez przerwy czujesz się zmęczony? Jeśli tak, to znaczy, że natychmiast powinieneś zadbać o swoją pamięć, zweryfikować dietę i rozpocząć trening, który pobudzi Twój mózg do efektywnego działania. Szybkie tempo życia i pracy powoduje, że umysł dostaje zadyszki. Możesz skutecznie temu przeciwdziałać w naturalny sposób, unikając garści tabletek i drastycznych rozwiązań. Jak?


Pamięć i koncentracja

Pamięć jest jednym z podstawowych procesów psychicznych, dzięki którym gromadzimy informacje i zdobywamy doświadczenie. Do podstawowych funkcji pamięci należą: zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie. Koncentracja to z kolei skupienie, natężenie uwagi na danej liczbie przedmiotów, zjawisk lub sytuacji przy jednoczesnym ograniczeniu innych bodźców. Istotny wpływ na naszą pamięć mają geny, ale również w nie mniejszym stopniu odpowiada za nią styl życia.


Co wiesz o swoim mózgu?

Z pewnością wiesz, że istnieje ścisły związek pomiędzy możliwościami umysłu a zapewnieniem organizmowi odpowiedniego poziomu witamin i składników mineralnych. Mózg człowieka waży średnio od 1200 do 1400g. Pracuje bez przerwy, nawet kiedy śpisz. Gdy zaczyna mu brakować substancji odżywczych, czerpie ją z całego ciała, zubożając pozostałe organy. Niezwykle ważne jest więc zapewnienie mu odpowiedniej dawki energii i świeżego powietrza. Mózg to centrum dowodzenia Twojego organizmu - wykorzystuje 20% tlenu, a także tyle samo energii z pożywienia dostarczanego przez organizm.
 

Co i jak jeść i pić, by poprawić koncentrację i pamięć?

Regularność jest kluczem - aby poprawić zdolność koncentracji i pamięć niezbędne jest regularne spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Ważne, by nie doprowadzić organizmu do stanu wilczego głodu, dlatego spożywaj małe posiłki średnio co 3-4 godziny.

Woda - mózg składa się w 82% z wody. Jest niezbędna dla funkcjonowania całego organizmu. Korzystnie wpływa na koncentrację i procesy uczenia się. Dlatego to takie ważne, by każdego dnia odpowiednio nawadniać organizm.

Sok z buraków - wpływa korzystnie na ukrwienie i dotlenienie mózgu, obniża ciśnienie krwi i wzmacnia organizm.

Jagody - chronią mózg przed nadmiernym stresem, spowalniają proces starzenia się i powodują poprawę pamięci.

Brokuł - zawiera witaminę K zwiększającą potencjał umysłowy i wspomagającą prawidłową pracę mózgu.

Ciemna czekolada - zawiera w sobie antyoksydanty, które chronią przed starzeniem. Poprawia także dopływ krwi do mózgu, nastrój i pomaga zwalczyć stres.

Szpinak - jest bogaty w witaminy z grupy B, witaminę C, beta-karoten, które wzmacniają mózg i zapobiegają jego zanikowi. Zawarty w szpinaku kwas foliowy skutecznie przeciwdziała zaburzeniom depresyjnym.

Orzechy - dzięki zawartym w sobie minerałom, korzystnie poprawiają koncentrację i pamięć, stymulując mózg do pracy. Orzechy włoskie transportują do naszego mózgu tłuszcz, witaminę E, C, a także kwas lanolinowy, który jest niezbędny do pracy komórek nerwowych.

Pełne ziarna zbóż oraz ryby morskie - są cennym źródłem kwasów omega-3, doskonale wpływają na pracę mózgu.
 

Styl życia a koncentracja i pamięć

Poza odpowiednią dietą niebagatelne znaczenie ma styl życia, jaki prowadzimy. Droga do dobrej kondycji umysłowej wiedzie w końcu także przez trening mózgu, relaks i aktywność fizyczną. Ważna jest także odpowiednia ilość snu - jego brak wyniszcza mózg, utrudnia koncentrację i zapamiętywanie. W miarę możliwości powinniśmy unikać stresu, nadmiaru alkoholu i niezdrowych, wysoko przetworzonych produktów. Częstym powodem osłabienia pamięci u mężczyzn jest również spadek testosteronu. Dbałość o sylwetkę, połączoną z przemyślanym treningiem siłowym oraz zbilansowaną dietą, pozwoli na utrzymanie właściwego poziomu tego hormonu w organizmie.

Dobra pamięć i koncentracja są niezbędne do codziennego funkcjonowania i efektywnej pracy. Mózg człowieka w każdym wieku potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, aby funkcjonował prawidłowo. Ważne więc, by już dziś zadbać o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i regenerację - codzienna troska o pamięć i sprawność umysłu jest w końcu najlepszą możliwą inwestycją w przyszłość.

GACA SYSTEM
(Porady ze zbioru  artykułów Konrada Gacy)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy