polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Szef MON Mariusz Błaszczak podjął decyzję o przeszkoleniu ponad 100 tysięcy żołnierzy pod kątem walki z pandemią koronawirusa. Przeszkolenie medyczne żołnierzy ma pozwolić na ich większe wsparcie cywilnej służby zdrowia. Minionej doby odnotowano 9 622 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Na COVID-19 zmarło kolejnych 84 osoby. To dobowy rekord jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń. Najgorsza sytuacja panuje w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews oznajmił, że dziś wprowadzi „znaczące” zmiany w stanowych zasadach blokowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Liczba osób, które będą mogły gromadzić się na świeżym powietrzu, wzrośnie do 10, ograniczenie podróży do 5 km zostanie rozszerzone do 20 km, a dwugodzinne limity czasu na ćwiczenia lub spotkania towarzyskie zostaną zniesione. Wczoraj Premier ogłosił tylko jeden nowy przypadek koronawirusa i brak nowych zgonów w Wiktorii. * * * SWIAT: Prezydent Francji Emmanul Macron ogłosił wprowadzenie godziny policyjnej podczas drugiej fali COVID-19 w wielu miastach, w tym w Paryżu, Lille, Lyonie, Marsylii, Tuluzie. Godzina policyjna będzie obowiązywać od 21.00 do 6.00 od soboty. Reżim ten będzie trwał cztery tygodnie. Sytuacja epidemiczna we Francji pogarsza się od sierpnia. Łączna liczba przypadków od początku epidemii we Francji wynosi już ponad 756 tysięcy, zmarły prawie 33 tysiące osób.
POLONIA INFO: Polish Film Festival w Sydney 2020: Palace Cinema, Norton Street w Leichhardt, 25.10 - 8.11

piątek, 23 listopada 2018

Świętowanie 100-lecia niepodleglosci w Polskiej Szkole w Macarthur


O świętowaniu 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, organizowanym przez  Polską Szkołę Sobotnią w południowo-zachodniej sydnejskiej dzielnicy Macarthur  pisze koordynatorka szkoły - Bernardeta Kawa.  

„Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty Listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę
Hołd wdzięczności Polska składa...”


Artykuł poświęcony świętowaniu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodleglości w naszej szkole, rozpoczęłam fragmentem pięknego wiersza Ludwika Wiszniewskiego, który to fragment jest niejako kwintesencją tego wszystkiego, co działo się w Polskiej Szkole Sobotniej w Macarthur w ciągu ostatnich kilku tygodni czwartego kwartału bieżącego roku. Pomimo tego, iż mieszkamy tysiące kilometrów od ojczystego kraju, pomimo tego, iż minęło już okrągłe 100 lat od wydarzeń z pamiętnego Listopada 1918 roku i odeszli już od nas Ci, którzy byli ich częścią - my wciąż PAMIĘTAMY i pielęgnujemy wspomnienia o tych, bez których dzisiaj nie moglibyśmy określać swojej przynależności narodowej, nie moglibyśmy powiedzieć nigdzie i nikomu... że JESTEŚMY POLAKAMI!

My wciąż pamiętamy, a tym artykułem i wydarzeniami w nim opisanymi oddajemy cześć tym, którzy złożyli ofiarę ze swojego życia, aby kraj z 1000-letnią historią, który został unicestwiony na  123 lata, pojawił się znowu na mapie Europy.

Pierwszym wydarzeniem, które rozpoczęło świętowanie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, była pomoc naszej szkoły w zorganizowaniu pobytu prof.  Tomasza Pudlockiego w Sydney , doktora habilitowanego nauk humanistycznych ze specjalności historia kultury, nauki i wychowania, adiunkta w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego). Pan Profesor przybył do Australii na zaproszenie Melbourne Polish School.   
Dosłownie na kilkanaście dni przed jego planowanym przylotem do Sydney, zostaliśmy poproszeni o pomoc w przeprowadzeniu jego wizyty. Pragnę wyrazić szacunek i wdzięczność Pani Cecylii Macioch i jej synowi Michałowi za pomoc i ogromny entuzjazm z jakim podjęli się tego wyzwania. W dzisiejszych czasach tak trudno czasami o zwykły odruch serca... Raz jeszcze kieruję gorące słowa wdzięczności dla Michała i Cecylii.  


W niedzielę 14 października w Polskim Klubie w Bankstown Pan Profesor Tomasz Pudłocki wygłosił niezwykle interesujący wykład pt.: ”Rola Polonii w odzyskaniu niepodległości Polski w latach 1914-1921.”

Wykład poprzedzony był 15-sto minutowym filmem podsumowującym wydarzenia, których kulminacyjnym momentem było odzyskanie przez Polskę niepodległości w  listopadzie 1918 roku.

Krótkie streszczenie wykładu prof. Tomasza Pudłockiego wygłoszonego w Bankstown.

 Najczęściej na odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. patrzy się tylko jako wynik czynu zbrojnego i woli narodu polskiego. Tymczasem ogromna liczba Polaków, znajdujących się u progu I wojny światowej poza granicami ziem polskich już od pierwszych dni po wybuchu konfliktu czynnie zaangażowała się w pomoc dla rodaków w kraju. Gdyby nie pomoc finansowa, materialna i danina krwi, z której powstała Armia Hallera trudno byłoby mówić, na ile i w jakim kształcie odrodzona Polska by przetrwała. Podczas wykładu jego autor zarysował międzynarodową sytuację Polski w okresie Wielkiej Wojny i przedstawił najważniejsze aspekty udziału Polonii w odzyskanie, ale i utrzymanie niepodległości Polski.


Kolejnym wydarzeniem poświęconym świętowaniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był „Dzień Polski”, którego inicjatorką była nauczycielka Klasy V i VI - Cecylia Macioch.


Zarówno uczniowie jak i nauczyciele zostali poproszeni o przyniesienie do szkoły tego dnia – a była to sobota 3-go listopada - pamiątek i bibelotów przywiezionych, bądź otrzymanych z Polski, którymi udekorowaliśmy stoły i zrobiliśmy mini wystawę dla wszystkich do podziwiania. Uczniowie z najstarszej klasy musieli dodatkowo powiedzieć kilka słów, na temat przyniesionych przez siebie przedmiotów i uzasadnić, dlaczego właśnie taką pamiątkę wybrali.  Na zakupionej w tym roku mapie Polski, uczniowie naklejali malutkie flagi, zaznaczając miejsce pochodzenia ich rodzin. Zaśpiewaliśmy wspólnie z dziećmi kilka tradycyjnych piosenek patriotycznych, takich jak na przykład „Płynie Wisła płynie” czy „Przybyli Ułani pod okienko”. Nie zabrakło także nauki hymnu państwowego, w każdej z naszych klas bez wyjątku. Uczniowie klasy I, pod okiem nauczyciela układali edukacyjne puzzle, których tematem była mapa Polski. Zabawa ta tak się dzieciom spodobała, że robiły to 3 razy pod rząd – oczywiście za każdym kolejnym razem kończyli układanie w coraz krótszym czasie. Nie zabrakło także kolorowania godła narodowego, po uprzednim zaznajomieniu dzieci z legendą o Lechu, Czechu i Rusie.


W sobotę 10 listopada, w przeddzień 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wyruszyliśmy cała grupą: uczniowie, rodzice i nauczyciele na uroczystą Mszę Świętą do Katedry Najświętszej Maryi Panny w Sydney. Jestem ogromnie wdzięczna Panu Dariuszowi Plustowi za pomoc w zorganizowaniu transportu autobusowego na tą uroczystość.


W czasie Mszy Świętej, nasi uczniowie dumnie wystrojeni w szkolne koszulki, z uwagą wsłuchiwali się w treść przepięknej homilii wygłoszonej tego dnia przez Księdza Biskupa Dariusza Kałużę. W ciągu mojego dość długiego juz życia, niejednokrotnie miałam okazję i przywilej przysłuchiwania się wielu wartościowym homiliom. Muszę jednak z cała pewnością siebie przyznać, iż ta właśnie homilia zostanie na zawsze i w sposób absolutnie wyjątkowy wyryta w moim sercu. Z każdego wypowiedzianego przez Księdza Biskupa zdania, z każdego cytowanego utworu poetyckiego bił ogrom patriotyzmu i niebywałej wprost wiedzy, opartej na prawdziwej miłości do ojczyzny.
W imieniu Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur, dziękuję wszystkim organizatorom (Konsulat RP w Sydney, Zgromadzenie Księży Chrystusowców i Federacja Polskich Organizacji w NPW), za możliwość bycia częścią tego niezwykłego wydarzenia.


Po uroczystej Mszy Świętej w Katedrze, która była manifestacją narodowej dumy i wdzięczności Bogu za wolny i niepodległy kraj, spora grupa uczniów, rodziców i nauczycieli udała się do Polskiego Klubu w Bankstown, aby reprezentować tam naszą szkołę na uroczystej Akademii z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Początek Akademii, której głównym organizatorem była Federacja Polskich Organizacji w NPW, przewidziany był na godzinę 15:00. Uczniowie naszej szkoły przygotowali krótką inscenizację pt.:”Nasza Niepodległa”, która była streszczeniem kluczowych wydarzeń sprzed 100 lat. Inscenizacja poparta była prezentacją multimedialną i przeplatana sztandarowymi pieśniami patriotycznym z tamtego okresu, takimi jak: „Rota” czy „Marsz Pierwszej Brygady”. W Akademii brali również udział uczniowie z innych polskich szkół sobotnich, zespoły folklorystyczne oraz polonijni piosenkarze i recytatorzy z teatru Fantazja. Był to przepiękny dzień, przesiąknięty gorącym patriotyzmem i wdzięcznością Bogu za odzyskaną na powrót niepodległą Ojczyzną.

Kolejnym akcentem, manifestującym zaangażowanie naszej szkoły w świętowanie 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, był udział w niedzielnej Mszy Świętej w kościele w Minto 11 Listopada 2018 – czyli dokładnie w sam dzień tego pięknego Jubileuszu. Uczniowie naszej szkoły brali aktywny udział we Mszy Świętej poprzez czytania mszalne, modlitwę wiernych i niesienie darów do ołtarza. Po zakończonej Mszy Świętej dzieci zaprezentowały miejscowej społeczności polskiej, zebranej tego dnia w kościele, inscenizację, którą dzień wcześniej przedstawiły w Polskim Klubie w Bankstown. Kątem oka zauważyłam niejedną łzę wzruszenia spływającą z oczu słuchaczy,  bo czyż nie jest wzruszające to, iż 100 lat po pamiętnych wydarzeniach z Listopada 1918 roku, w niewielkim kościółku, w oddalonym o tysiące kilometrów kraju, pielęgnuje się polską mowę, historię i tradycję kraju pochodzenia? Jestem pewna, iż zwłaszcza dla starszej grupy słuchaczy, występ naszych dzieci był najpiękniejszym prezentem i darem, który bardzo ich wzruszył.  Zamysłem moim było właśnie to, aby podzielić się z miejscową społecznością polską tym, co jako szkoła mamy najpiękniejszego i najcenniejszego. Tym co jest naszą wspólną nadzieją: polskimi dziećmi, które mówią w ojczystym języku i są świadome tego kim są i skąd są ich korzenie. 
Za dwa tygodnie - 8 grudnia 2018 o godzinie 10:30, odbędzie się w naszej szkole uroczystość zakończenia roku szkolnego, połączona z łamaniem się opłatkiem oraz wspólnym kolędowaniem. Uczniowie naszej szkoły, raz jeszcze zaprezentują zebranym na uroczystości gościom, inscenizację „Nasza Niepodległa”. Serdecznie i gorąco zapraszamy do naszej szkoły tego dnia. 
 Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w bieżącym roku szkolnym z Fundacji „Wolność i Demokracja”, każdy uczeń Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur, otrzyma na koniec roku szkolnego wyjątkową książkę pt.: ”Kocham Polskę - Wydanie Jubileuszowe 100 lat odzyskania niepodległości”. Dodatkowo uczniowie najstarszej klasy otrzymają wydanie zatytułowane: „Kocham Polskę. Historia Polski dla naszych dzieci”.
Korzystając z okazji, pragnę gorąco podziękować Fundacji „Wolność i Demokracja” za pomoc w realizacji projektu, jakim było obdarowanie naszych dzieci, w jubileuszowym roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, tymi jakże wyjątkowymi pozycjami książkowymi. Książki te przypominać im będą zawsze o tej rocznicy, o tym że byli jej częścią oraz o naszej szkole.

Dziękuję Wszystkim tym, którzy wspierali mnie w trakcie przygotowań naszej szkoły do obchodów świętowania tej pięknej rocznicy: nauczycielom, rodzicom i przede wszystkim dzieciom, które według słów Ojca Świętego Jana Pawła II są: „wiosną rodziny i społeczeństwa, nadzieją, która ciągle kwitnie, przyszłością, która bez przerwy się otwiera.”

Bernadeta Kawa
zdjęcia: Bogumiła Filip, Bernardeta Kawa

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja