polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 1 listopada 2018

In memoriam. Znani, których pożegnaliśmy w ostatnim roku

Znicz nagrobny nocą (domena publiczna)
 
Początek listopada to czas, kiedy wspominany osoby, których z nami już nie ma na tym świecie. Przyjrzyjmy się znanym postaciom, które żegnaliśmy w ciągu ostatniego roku.

Listopad: W listopadzie 2017 r. pożegnaliśmy Alinę Janowską – wyśmienitą aktorkę teatralną, telewizyjną i filmową (na dużym ekranie zadebiutowała w słynnych „Zakazanych piosenkach”), a także uczestniczkę Powstania Warszawskiego. W tym miejscu warto też wspomnieć o Romanie Bratnym, autorze m.in. powieści „Kolumbowie. Rocznik 20”, który zmarł 5 listopada. W pięknym wieku niemal 101 lat odszedł Franciszek Kornicki – pilot, uczestnik kampanii wrześniowej i bitwy o Anglię, wyróżniony pod koniec życia w wyjątkowy sposób. W listopadzie zmarł także Marek Frąckowiak, aktor znany nie tylko z roli teatralnych czy filmowych, ale także jako twórca wielu charakterystycznych kreacji dubbingowych. Świat muzyki opłakiwał Malcolma Younga, legendę hard rocka i współzałożyciela AC/DC, z kolei polska piłka nożna straciła kontrowersyjną, ale jakże charakterystyczną postać – trenera Janusza Wójcika.


Franciszek Kornicki (fot. Pk104, lic. GNU
Licencja Wolnej Dokumentacji wersja 1.2)
 
Grudzień: W ostatnim miesiącu ubiegłego roku odszedł ostatni król Rumunii – Michał I. Wśród ludzi związanych z historią straciliśmy prof. Jerzego Kłoczowskiego, powstańca warszawskiego i wybitnego znawcę m.in. dziejów polskiego chrześcijaństwa, a także Arsienija Roginskiego, przewodniczącego stowarzyszenia Memoriał. Zmarł także Jan „Yach” Paszkiewicz, reżyser znany przede wszystkim dzięki realizacji ponad 400 teledysków do piosenek takich artystów i zespołów jak choćby Kult, Hey czy Maciej Maleńczuk. W samej końcówce miesiąca zmarł Stanisław Terlecki, 29-krotny reprezentant Polski i piłkarz takich klubów jak Gwardia Warszawa czy Łódzki KS.



Styczeń: W styczniu cała Polska żyła losami Tomasza Mackiewicza – himalaisty, który nie zdołał niestety powrócić z wyprawy na Nanga Parbat... Początek roku to straty dla kultury: odszedł Tomasz Sarnecki, grafik i autor słynnego plakatu „W samo południe 4 czerwca 1989 r.”, wokalistka zespołu The Cranberries Dolores O'Riordan i Ursula K. Le Guin, amerykańska autorka książek z gatunku SF o fantasy.

Luty: W drugim miesiącu 2018 r. zmarli ludzie związani z dużym i małym ekranem: aktor Wojciech Pokora, znany publice też z wieloletnich występów w Kabarecie Olgi Lipińskiej,  Agnieszka Kotulanka, najbardziej rozpoznawalna dzięki odgrywanej przez wiele lat w serialu „Klan” roli Krystyny Lubicz oraz Antoni Krauze, reżyser i scenarzysta w ostatnich latach znany przede wszystkim dzięki pracom nad filmami „Czarny czwartek” i „Smoleńsk”.

Wanda Wiłkomirska
Fot. K.Bajkowski/BumerangMedia


Marzec: Gdy miał 21 lat, lekarze wykryli u niego stwardnienie zanikowe boczne i dali mu 3 lata życia. On zmarł w wieku 76 lat i był najbardziej znanym astrofizykiem świata. O kim mowa? oczywiście o Stephenie Hawkingu. Marzec to także miesiąc wielkiej tragedii światowego futbolu – we śnie zmarł nagle Davide Astori, 31-letni kapitan włoskiej Fiorentiny. Z kolei w Polsce żegnaliśmy Grażynę Staniszewską, „Danusię z "Krzyżaków”.

Kwiecień: W kwietniu zmarły dwie byłe pierwsze damy – Winnie Mandela (RPA) i Barbara Bush (USA). W Polsce żegnaliśmy Stanisława Likiernika „Stacha”, żołnierza Kedywu AK i powstańca warszawskiego a także Stefana Mustafę Abramowicza, „ostatniego ułana Rzeczypospolitej”. Głośnym echem odbiły się też śmierci reżysera Miloša Formana i DJ-a Tima Berglinga, znanego lepiej jako Avicii.

Maj: Wanda Wiłkomirska, światowej sławy skrzypaczka zmarła 1 maja w wieku 89 lat. W połowie miesiąca odszedł Tom Wolfe, amerykański pisarz i jeden z twórców tzw. Nowego Dziennikarstwa. Ze Stanów przyszły także smutne wieści o śmierci Alana Beana, czwartego człowieka na Księżycu.

Czerwiec: Szósty miesiąc roku to dla Polaków przede wszystkim wiadomość o tym, że nie żyje Irena Szewińska, zwana pierwszą damą polskiej lekkoatletyki. Multimedalistka olimpijska miała 72 lata. Także polska muzyka straciła dwójkę ważnych ludzi – Roberta Brylewskiego (m.in. Armia, Izrael, Brygada Kryzys) i Jarosława Kozidraka (Bajm).


Irena Szewińska w 2012 r.
Fot. Ja Fryta, Creative Commons
 


Lipiec: Walczyła wiele lat z chorobą nowotworową i niestety przegrała ten nierówny pojedynek. Olga „Kora” Sipowicz, głos Maanamu, zmarła 28 lipca. Dzień potem śmierć zabrała giganta polskiego jazzu – Tomasza Stańkę. Tak w gorącym letnim miesiącu polska scena muzyczna została pozbawiona dwójki znaczących postaci.

Sierpień: 101 ukończonych lat miał gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, lotnik, żołnierz AK i prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, gdy zmarł w sierpniu 2018 r. W tym miesiącu pożegnaliśmy także „królową soulu” Arethę Franklin, byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, amerykańskiego senatora Johna McCaina (niegdyś kandydata na urząd prezydenta USA) i Bronisława Opałkę, wcielającego się przez lata w rolę Genowefy Pigwy.

Wrzesień: Po wakacjach Polacy  musieli zmierzyć się ze smutną wiadomością o śmierci Szarloty Pawel – rysowniczki i autorki m.in. przygód Jonki, Jonka i Kleksa. W młodym wieku, niespodziewanie zmarł popularny amerykański raper Mac Miller. Zza oceanu przyszły też wieści o ostatniej drodze Burta Reynoldsa, charakterystycznego aktora, a także reżysera czy producenta filmowego.

Październik: Początek ostatniego miesiąca to śmierć francuskiego piosenkarza i aktora pochodzenia ormiańskiego Charlesa Aznavoura, koniec października to smutne wieści o odejściu Edwarda Dwurnika, znanego ze swych niezwykłych obrazów i grafik.

opracował: Paweł Czechowski
histmag.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy