polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

niedziela, 30 września 2018

Fotoreportaż ze Zjazdu Polonii Świata w Warszawie (1)

Slawomir Iwanowski (Polonika -Austria) i Krzysztof Bajkowski
(Bumerang Polski - Australia)  - uczestnicy Forum Mediów
na V Zjeździe Polonii Świata w Warszawie.
Specjalny charakter i niecodzienny wymiar miał V Zjazd Polonii Świata, który w dniach 20 - 23 wrzesniia odbył się w Warszawie. Ponad 600 przedstawicieli Polonii z całego świata debatowało w ramach siedmiu forów tematycznych: o problemach i wyzwaniach stojących przed strukturami polonijnymi w ramach forum organizacji, o polonijnej kulturze, edukacji, nauce, sporcie i turystyce, polonijnym duszpasterstwie oraz mediach. 

W pierwszym dniu odbyła się inauguracja debaty polonijnej w Sejmie poprzedzona mszą Św w Archikatedrze Św. Jana. Tego dnia odbyło się spotkanie z prezydenntem RP Andrzejem Dudą  a wieczorem spektakularny koncert w Teatrze Wielkim, na którym wybitni polscy artyści zaprezentowali swoje niezwykłe interpretacje ważnych pieśni, ballad i piosenek będacymi wyznacznikami naszej kultury, historii i przemian społecznych ostatnich 100 lat. Zjazd odbył się z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 


Wszystkie dni Zjazdu były niezwykle intensywne dla jego uczestników, Program był przeladowany. Mimo to  dokonano ważnych dla Polonii analiz na tematycznych forach,  podjęto istotne decyzje co do przyszłości życia polonijnego na świecie. Przedstawiciele forów zaprezentowali wnioski z dyskusji pod koniec Zjazdu w sali plenarnej Sejmu. 
Dziennikarze polonijni, którzy uczestniczyli w liczbie 80-ciu na zjeździe sukcesywnie publikują już swoje relacje, co można zobaczyć w uaktualnianym zestawieniu informacji na stronie Stowarzyszenia "Wspolnota Polska" - głównego organizatora Zjazdu. 

W Bumerangu Polskim dziś pierwszy  wlasny fotoreportaz z pierwszego dnia tego wyjatkowego spotkania Polonii  Świata w Warszawie. Zdjęcia z mszy św w katedrze, z Sejmu, spotkania z prezydentem i z wieczornego koncertu. Na zdjęciach również przedstawiciele Polonii australijskiej. 





Na początku liturgii do przedstawicieli Polonii zwrócił się kard. Kazimierz Nycz. „Są takie miejsca, w których wszyscy Polacy, mieszkający w Polsce i zagranicą, a w przypadku naszego kraju jest to rzeczywistość zróżnicowana i bogata, mają prawo czuć się jak u siebie. Niewątpliwie wśród wielu takich miejsc w Polsce jest warszawska archikatedra” – zwrócił uwagę metropolita warszawski. Wiecej: MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI OJCZYZNY







Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwracając się do Polonii i Polaków z zagranicy  powiedział, że odzyskanie niepodległości to wielkie wspólne osiągnięcie wszystkich Polaków – żyjących w kraju i poza granicami. „Polonia i Polacy za granicą współdefiniują polskie doświadczenie dziejowe, współtworzą polską tożsamość. Bez Was my tu, w kraju nie bylibyśmy sobą” – mówił marszałek. Więcej: UROCZYSTE OTWARCIE ZJAZDU W PARLAMENCIE RP











Dziękuję za to, że tworzycie wspólnotę, także za to, że nas reprezentujecie i wystawiacie swoją codzienną działalnością, swoim życiem także świadectwo Polsce – powiedział Prezydent dodając, że to często bardzo dobre świadectwo. Zwrócił uwagę, że w Polaków poza granicami kraju osiągnęło ogromne sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. - Dziękuję, że czujecie się Polakami i nimi jesteście – mówił. 
Więcej: SPOTKANIE UCZESTNIKÓW V ŚWIATOWEGO ZJAZDU POLONII I POLAKÓW Z ZAGRANICY Z PARĄ PREZYDENCKĄ













"To, czego potrzebujemy coraz bardziej, to łączności pomiędzy tymi wielkimi, wspaniałymi grupami Polaków rozsianymi po całym świecie w takim swoistym archipelagu polskości". - Ale idziemy w dobrym kierunku i ta łączność, miłość do kraju nie przemija, ona jest, trwa, jest głęboko w nas. Nie ma Polski bez Polonii, nie ma Polonii bez Polski - mówił.premier Mateusz Morawiecki po  wręczeniu mu nagrody im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego za szczególne zasługi dla Polonii. 
- Jestem ogromnie wdzięczny Polonii na całym świecie rozsianej - bo też ci Polacy, którzy wyjeżdżali na Zachód czasami nie mieli za wiele w tych swoich walizkach - ale jednak ogromna większość naszego narodu przechowała Polską w sercu, wiarę w Polskę i potrzebę łączności z Polską - podkreślił Morawiecki.
Po wręczeniu nagrody rozpoczął się koncert "Nasza Niepodległa 1918-2018".na którym wystąpili m.in. Maryla Rodowicz, Kayah, Katarzyna Cerekwicka, Łukasz Zagrobelny, Krzysztof i Piotr Cugowscy i  Halina Młynkowa. Więcej: KONCERT GALOWY „NASZA NIEPODLEGŁA 1918-2018”

zdjęcia: Krzysztof Bajkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy