polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. Za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. Tymczasem z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby na Ukrainę zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Jeśli Ukraina otrzyma myśliwce F-16, nie zmieni to sytuacji na polu bitwy, Rosja zniszczy je tak samo jak inne samoloty i czołgi, powiedział Władimir Putin; Według raportu rosyjskiego Ministerstwa Obrony, ukraińskie wojska straciły w ciągu dnia łącznie do 680 osób we wszystkich kierunkach. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

czwartek, 5 lipca 2018

Wikipedia protestuje przeciwko ACTA 2.

Wikimedia Commons CC BY, Fot: Lane Hartwell
Od wczoraj polska wersja Wikipedii nie działa. Konkretnie polska wersja strony, dołączyła do włoskiej Wikipedii, która nie działa od wczoraj przez 24 godziny na znak protestu przeciw unijnej dyrektywie o prawach autorskich , która ma być uchwalona dzisiaj.   Tak zwana "ACTA 2", czyli europejska dyrektywa o prawie autorskim, wzbudza ogromne kontrowersje. Przeciwnicy zarzucają jej, że doprowadzi do "końca wolnego internetu". Bezpośrednimi ofiarami jej wprowadzenia będą portale takie jak Wikipedia.

Za nami cały weekend protestów przeciwko kontrowersyjnej dyrektywie. W największych miastach Polski obywatele wyszli na ulice, aby sprzeciwić się działaniom decydentom  Unii Europejskiej.



To już kolejny raz, kiedy Wikipedia wyłącza polską stronę w proteście przeciwko ustawom UE. Podczas pierwszych protestów przeciwko ACTA, anglojęzyczna wersja strony była niedostępna. Strajkowały również tysiące Polaków i polskie portale. ACTA udało się powstrzymać, są więc nadzieje, że tak samo będzie i w tym przypadku.

Na blogu informacyjnym Wikipedii  można przeczytać przetłumaczony apel - artykul  Eileen B. Hershenov, General Counsel Wikimedia Foundation:


Jak proponowane zmiany unijnego prawa autorskiego zaszkodzą Sieci i Wikipedii

Proponowany pakiet zmian w unijnym prawie autorskim jest zagrożeniem dla naszych podstawowych praw do swobodnego dzielenia się informacją. Teraz jest czas by zabrać głos w tej sprawie.

Ruch Wikimediów jest nieodłączną częścią szerszego ruchu: społeczeństwa obywatelskiego, techników, twórców i obrońców praw człowieka, którzy dostrzegają znaczenie wolnej i otwartej Sieci dla kultury, rozwoju i praktyki demokracji. Nasz ruch pracuje nad szerzeniem wolności w Internecie z pożytkiem dla wszystkich. Nasze działania w sferze polityk publicznych stają się coraz ważniejsze w czasach rosnących ograniczeń wolności wypowiedzi i dostępu do wiedzy na całym świecie. Zagrożenia, z którymi walczymy, godzą bezpośrednio w wizję i misję ruchu Wikimediów i jego poszczególnych części, w tym Wikipedii.

Z tych względów stanowczo sprzeciwiamy się proponowanej dyrektywie Unii Europejskiej w dziedzinie prawa autorskiego i wzywamy europarlamentarzystów do ponownego przemyślenia procedowania projektu dyrektywy w kształcie zaproponowanym przez komisję JURI. Nasze zaniepokojenie budzi fakt, że wadliwe przepisy zaszkodzą wolności wypowiedzi oraz europejskim dążeniom do poprawy dobrobytu obywateli w Internecie.

Czytaj więcej: Wikimedia - blog



Na stronie Polskiej Wikipedii zamiast treści pojawił się komunikat:

Stanowisko wikipedystów w kwestii dyrektywy o prawach autorskich

5 lipca 2018 Parlament Europejski zdecyduje w głosowaniu, czy propozycję dyrektywy dotyczącej praw autorskich wystarczy procedować przez odpowiednią komisję, czy należy ją przegłosować plenarnie. Jeżeli nastąpi to pierwsze, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona.
Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona.
Przeciw propozycji już zdecydowanie sprzeciwiło się ponad 70 programistów, w tym także twórca sieci, Tim Berners-Lee, 169 naukowców i badaczy, 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka, wolnością słowa, badaniami naukowymi, a także branża technologiczna, w tym Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która opiekuje się, między innymi, tą darmową encyklopedią.

Z tych powodów polskojęzyczna Wikipedia zdecydowała się na zaciemnienie wszystkich swoich stron na 24 godziny (do godz. 15:00 5 lipca 2018). Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie.
Możesz wesprzeć nasz protest, kontaktując się ze swoim europosłem za pośrednictwem maila lub mediów społecznościowych.

Dziękujemy.


* * * 
Z ostatniej chwili:

W czwartek 5 lipca, w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad dyrektywą o prawach pokrewnych, nazywaną w skrócie ACTA 2. Europosłowie zdecydowali, że dyrektywa zostanie odrzucona. Parlament Europejski oddalił propozycje Komisji JURI o rozpoczęciu tajnych negocjacji trójstronnych z Radą i Komisją Europejską w celu ustalenia szczegółów dyrektywy.
Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/polska-i-swiat/a/acta-2-odrzucone-parlament-europejski-zdecydowal-o-odrzuceniu-dyrektywy-o-prawach-autorskich-acta-nie-weszlo-w-zycie,13315478/


Najnowszy wpis z  Facebooka Wikipedii Polska:

Drodzy czytelnicy i drogie czytelniczki! Udało się - Parlament Europejski odrzucił rekomendacje Komisji Prawnej. Osiągnęliśmy cel protestu, dlatego społeczność wikipedystów zdecydowała się zakończyć zaciemnienie Wikipedii. Wasza encyklopedia znów może Wam służyć! Dziękujemy Wam za Waszą cierpliwość i wsparcie w tym trudnym czasie. Przepraszamy tych wszystkich, dla których czas bez Wikipedii oznaczał utrudnienie w pracy, rozwoju, nauce. Jesteśmy wdzięczni za Waszą wyrozumiałość i mamy nadzieję, że już nigdy więcej nic nie zagrozi naszej misji udostępniania Wam wiedzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy