polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 12 marca 2018

Cykl konferencji w 100-lecie odzyskania niepodległości

 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
 Jarosław Gowin, minister przedsiębiorczości i technologii
Jadwiga Emilewicz i dziekan Wydziału Filozoficznego
Akademii Ignatianum ks. dr hab. Tomasz Homa 
podczas inauguracji cyklu konferencji
 "Polonia Restituta". Fot. Twitter (J.Gowin)
W 100. rocznicę odzyskania niepodległości chcemy skierować reflektor katolickiej refleksji społecznej na problemy, przed którymi stoi polskie państwo - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, zapowiadając w piątek cykl konferencji "Polonia Restituta".

"Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" to cykl 10 ogólnopolskich naukowych konferencji, których pomysłodawcą jest resort nauki wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Koordynatorem merytorycznym przedsięwzięcia jest Akademia Ignatianum w Krakowie.

Wicepremier Gowin podczas konferencji prasowej w KPRM inaugurującej cykl powiedział, że w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości każdy z resortów przygotował specjalne wydarzenia.
"Długo się zastanawialiśmy w ministerstwie nauki, na czym ma polegać nasza rola. Myśleliśmy o tym, żeby np. upamiętnić postaci wybitnych polskich naukowców, myśleliśmy o tym, żeby poddać refleksji kondycję współczesnej nauki" - mówił. Jak dodał, ostatecznie wybór padł na organizację cyklu konferencji poświęconych głównym problemom współczesnej Polski z punktu widzenia katolickiej nauki społecznej.

"Dlaczego katolicka nauka społeczna? Po pierwsze wszyscy wiemy o roli, jaką Kościół odgrywał w polskiej historii, wszyscy wiemy o roli, jaką Kościół odegrał przy odzyskaniu niepodległości w roku 1918 i potem przy kolejnym odzyskaniu niepodległości w 1989 r." - wyjaśnił Gowin. Jego zdaniem perspektywa katolickiej nauki społecznej w chrześcijańskiej refleksji nad społeczeństwem jest jedną z najważniejszych perspektyw, którymi kierują się Polacy.

"Zachowujemy szacunek dla pluralizmu poglądów, dla pluralizmu wartości przyświecających Polakom, ale w 100. rocznicę odzyskania niepodległości chcemy skierować reflektor katolickiej refleksji społecznej na główne problemy, przed którymi stoi polskie państwo i polskie społeczeństwo" – zadeklarował wicepremier.

Poinformował, że do wspólnej refleksji nad przyszłością Polski, widzianej oczyma katolickiej nauki społecznej, zaproszono wybitnych naukowców, przedsiębiorców, ekonomistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządu, a także przedstawicieli różnych partii politycznych "ponad podziałami rząd - opozycja".

"Wierzymy, że jednym z efektów tego przedsięwzięcia (...) będzie załagodzenie atmosfery zbyt głębokich sporów politycznych i rozpoczęcie procesu szukania politycznego pojednania" – powiedział szef resortu nauki.

Jak podkreślił, to przedsięwzięcie nie będzie miało charakteru "w najmniejszej mierze politycznego, będzie miało charakter naukowy".

Zwieńczeniem cyklu 10 konferencji będzie międzynarodowy kongres w Krakowie, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.

Obecny na piątkowej konferencji dziekan Wydziału Filozoficznego Akademii Ignatianum ks. dr hab. Tomasz Homa powiedział, że "Polonia Restituta” to nie tylko wspomnienie historyczne, ale pretekst, by zastanowić się, jakiego dobra wspólnego życzylibyśmy sobie w przyszłości.

Wyraził nadzieję, że cykl debat może stać się impulsem do debat środowiskowych, "by znaleźć to, co nas łączy (...) w społeczeństwie, które jest dzisiaj dosyć mocno podzielone. A wspólnota i jedność to jedno z zasadniczych obliczy dobra wspólnego".

"To przyczynek do myślenia o kulturze politycznej w rozumieniu kultury obywatelskiej, do którego swój wkład wnosi katolicka nauka społeczna, pokazując zasady życia społecznego i pewne wartości, które powinny te zasady urzeczywistniać" - powiedział ks. Homa.
Z kolei minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oceniła, że dyskusja, którą inicjuje MNiSW, ma stworzyć fundamenty pod nowe stulecie. Jak tłumaczyła, udział jej resortu w cyklu uzasadniają co najmniej trzy tematy, które zostaną poruszone w czasie zbliżających się konferencji: przedsiębiorczość; nadchodząca rewolucja przemysłowa i miejsce w niej człowieka; ekologia.

Patronat nad cyklem konferencji objął prezydent Andrzej Duda, a w skład komitetu honorowego konferencji weszło Prezydium Episkopatu Polski, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz szef resortu nauki.

Pierwsze spotkanie w cyklu, poświęcone rodzinie, odbędzie się w najbliższy poniedziałek na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Gowin zapowiedział, że miesiąc później w Łodzi tematem dyskusji będzie praca i przedsiębiorczości. Tematami kolejnych konferencji będą m.in. ekologia, solidarność społeczna, zrównoważony rozwój.


 Szymon Zdziebłowski, Ludwika Tomala, Katarzyna Florencka (PAP)
www.naukawpolsce.pap.pl

* * *
 Konferencja pt. „Polonia Restituta – rodzina” odbyła się w poniedziałek, 12 marca w murach Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. TRANSMISJA NA ŻYWO:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy