polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 18 stycznia 2018

"W naszym domu mówimy po polsku". Odc. 3

Michał wychowany w Nowym Jorku swoją piękną i bogatą
polszczyznę zawdzięcza rodzicom. Fot. kadr z filmu
Czy zachowanie znajomości języka polskiego może pomóc w karierze zawodowej Polakom urodzonym w Stanach Zjednoczonych? Czy trud nauki języka polskiego w dzieciństwie może zaprocentować w dorosłym, zawodowym życiu? W kolejnym odcinku cyklu "W naszym domu mówimy po polsku"  poznamy bohaterów, u których znajomość polskiego wywarła ogromny wpływ na wybór ścieżki zawodowej: pochodzącą z Nowego Jorku Monicę Semczyk, która swoją wymarzoną pracę znalazła w Warszawie oraz Michała Papacz –Capika, który pracuje na Manhattanie.
Gdy 24-letni Michał zaczyna mówić po polsku trudno się zorientować, że urodził się i wychował w Nowym Jorku. Swoją piękną i bogatą polszczyznę zawdzięcza rodzicom, którzy pilnowali i dopingowali, żeby mówił po polsku w domu. Dziś język polski przydaje mu się już nie tylko w domu, ale również w pracy zawodowej. Pracuje na Manhattanie, przy Wall Street, ale dla firmy mającej siedzibę w Polsce i oferującej różnego rodzaju rozwiązania softwarowe dla amerykańskich firm.

Druga bohaterka odcinka Monica Semczyk, 27 lat , urodziła się i wychowała w Nowym Jorku, gdzie ukończyła Bard University. Ją z kolei znajomość języka polskiego zaprowadziła zawodowo aż do Polski. Od 5 lat mieszka i pracuje w Warszawie, w firmie Nowe Horyzonty, gdzie zajmuje się przygotowywaniem festiwali filmowych. Jej zadaniem jest wybór na festiwal nowych ambitnych tytułów filmowych z rożnych krajów. W tym celu często wyjeżdża zagranice, gdzie wyszukuje filmowe nowości i spotyka się z producentami. Dwujęzyczność jest niezbędna w jej pracy.


Odcinek 3 - KORZYŚCI ZAWODOWE . Cykl przygotowany przez HumanDoc TV.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy