polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO. * Kanada stała się rajem dla nazistowskich zbrodniarzy wojennych z całego świata, przyznał w wywiadzie dla CTV były kanadyjski minister sprawiedliwości Irwin Cotler. Podkreślił, że nie rozumie, w jaki sposób członek SS Jarossław Hunka dostał się do kraju. Jego zdaniem świadczy to o „obojętności i bierności” kilku kanadyjskich rządów. Około 800 osób oskarżonych o zbrodnie wojenne może znajdować się w Kanadzie.
POLONIA INFO: Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

wtorek, 30 stycznia 2018

Medal Orderu Australii dla Marka Burdajewicza

Marek Burdajewicz OAM.
Fot. K.Bajkowski
Z okazji Dnia Australii  co roku władze federalne przyznają ordery i medale wybitnym osobistościom za zasługi dla Australii. W tym roku wśrod wyróznionych znalazł się mieszkający w Sydney Polak -  Marek Burdajewicz, długoletni  wiceprezes Australijskiego Instytutu Spraw Polskich.  Został  on uhonorowany Medalem Orderu Australii  (OAM) za pracę dla tutejszej polskiej społeczności.

Jego dorobek obejmuje prace  w  Australijskim Instytucie  Spraw Polskich (AIPA) począwszy od 1995 r. W organizacji pełnił funkcję  wiceprezesa  na szczeblu krajowym  (2005 - 2015) i koordynatora Sydney Chapter (1995- do chwili obecnej ).
W dwudziestoczteroletniej historii Australijskiego Instytutu Spraw Polskich Marek  Burdajewicz koordynował w NSW wizyty ponad trzydziestu zaproszonych gości z Europy (głównie z Polski) i USA.

Wśród nich było czterech  premierów rzadu RP, trzej polscy ministrowie spraw zagranicznych, polski minister obrony narodowej oraz legendarni działacze na rzecz praw człowieka, bohaterowie wojenni, dziennikarze, historycy, teologowie, reżyserzy filmowi i pedagodzy.
Marek Burdajewicz  reprezentował AIPA podczas rozmów okrągłego stołu organizowanych przez Konsulat Generalny RP w Sydney z okazji wizyt w Australii  wielu  polskich ministrów. Towarzyszył także zaproszonym  gościom podczas wizyt  m.in. w   Parlamencie  Nowej Południowej Walii, Australijskim  Instytucie Spraw Międzynarodowych, Ośrodku Niezależnych Studiów, Instytucie  Sydney, Banku  Rezerw i organizacji medialnych  takich jak ABC i SBS.

Był również  odpowiedzialny za organizowanie wizyt i utrzymywanie bliskich kontaktów z instytucjami dydaktycznymi w Sydney, takimi jak University of Sydney, University of Technology Sydney, University of Western Sydney i University of New South Wales.
Koordynował spotkania w Żydowskim Muzeum w Sydney związane z trwającym dialogiem polsko-żydowskim. Kilka wydarzeń okolicznościowych związanych z Holokaustem i uznaniem  heroicznych  czynów w dużej mierze nieznanych bohaterów II wojny światowej zorganizował we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Sydney.

Pan Marek  także koordynował monitorowanie i reagował na antypolskie  oszczerstwa pojawiające się czesto  w  australijskich mediach , w szczególności używanie terminu "polskie obozy koncentracyjne". Napisał wiele listów do redaktorów z prośbą o sprostowania.
Przez lata aranżował jedenaście wydawnictw kilku autorów, głównie członków Australijskiego Instytutu Spraw Polskich. Zorganizował szereg publicznych odczytów  organizowanych w Konsulacie Generalnym RP w Sydney.

Jak sam podkreśla za jego pracą całkowicie społeczną stały dziesiątki innych osób również społecznie pracujących  a w szczególności jego żona Ilia, która oprócz tego, że wspierała  go  pełniła też funkcję archiwistki AIPA.  
W Bumerangu Polskim przedstawialiśmy wiele realcji z wydarzeń i spotkań organizownych przez Marka Burdajewicza  min. z  Krzysztofem Zanussim czy Normanem Daviesem.

Serdecznie gratulujemy Panu Markowi  zasłużonej australijskiej nagrody i uznania.
kb/BumerangMedia/AIPA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy