polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Jak podało Centrum Public Relations FSB (PSC), były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow został zatrzymany i aresztowany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej korupcji. Bułhakow był wiceministrem obrony od 2008 do września 2022 roku, a w 2016 roku otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych informacji Bułhakow przez wiele lat odpowiadał za tyły Sił Zbrojnych, kierował systemem logistycznym, działaniami związanymi z organizacją zaopatrzenia żołnierzy w broń i sprzęt wojskowy. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

wtorek, 30 stycznia 2018

Medal Orderu Australii dla Marka Burdajewicza

Marek Burdajewicz OAM.
Fot. K.Bajkowski
Z okazji Dnia Australii  co roku władze federalne przyznają ordery i medale wybitnym osobistościom za zasługi dla Australii. W tym roku wśrod wyróznionych znalazł się mieszkający w Sydney Polak -  Marek Burdajewicz, długoletni  wiceprezes Australijskiego Instytutu Spraw Polskich.  Został  on uhonorowany Medalem Orderu Australii  (OAM) za pracę dla tutejszej polskiej społeczności.

Jego dorobek obejmuje prace  w  Australijskim Instytucie  Spraw Polskich (AIPA) począwszy od 1995 r. W organizacji pełnił funkcję  wiceprezesa  na szczeblu krajowym  (2005 - 2015) i koordynatora Sydney Chapter (1995- do chwili obecnej ).
W dwudziestoczteroletniej historii Australijskiego Instytutu Spraw Polskich Marek  Burdajewicz koordynował w NSW wizyty ponad trzydziestu zaproszonych gości z Europy (głównie z Polski) i USA.

Wśród nich było czterech  premierów rzadu RP, trzej polscy ministrowie spraw zagranicznych, polski minister obrony narodowej oraz legendarni działacze na rzecz praw człowieka, bohaterowie wojenni, dziennikarze, historycy, teologowie, reżyserzy filmowi i pedagodzy.
Marek Burdajewicz  reprezentował AIPA podczas rozmów okrągłego stołu organizowanych przez Konsulat Generalny RP w Sydney z okazji wizyt w Australii  wielu  polskich ministrów. Towarzyszył także zaproszonym  gościom podczas wizyt  m.in. w   Parlamencie  Nowej Południowej Walii, Australijskim  Instytucie Spraw Międzynarodowych, Ośrodku Niezależnych Studiów, Instytucie  Sydney, Banku  Rezerw i organizacji medialnych  takich jak ABC i SBS.

Był również  odpowiedzialny za organizowanie wizyt i utrzymywanie bliskich kontaktów z instytucjami dydaktycznymi w Sydney, takimi jak University of Sydney, University of Technology Sydney, University of Western Sydney i University of New South Wales.
Koordynował spotkania w Żydowskim Muzeum w Sydney związane z trwającym dialogiem polsko-żydowskim. Kilka wydarzeń okolicznościowych związanych z Holokaustem i uznaniem  heroicznych  czynów w dużej mierze nieznanych bohaterów II wojny światowej zorganizował we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Sydney.

Pan Marek  także koordynował monitorowanie i reagował na antypolskie  oszczerstwa pojawiające się czesto  w  australijskich mediach , w szczególności używanie terminu "polskie obozy koncentracyjne". Napisał wiele listów do redaktorów z prośbą o sprostowania.
Przez lata aranżował jedenaście wydawnictw kilku autorów, głównie członków Australijskiego Instytutu Spraw Polskich. Zorganizował szereg publicznych odczytów  organizowanych w Konsulacie Generalnym RP w Sydney.

Jak sam podkreśla za jego pracą całkowicie społeczną stały dziesiątki innych osób również społecznie pracujących  a w szczególności jego żona Ilia, która oprócz tego, że wspierała  go  pełniła też funkcję archiwistki AIPA.  
W Bumerangu Polskim przedstawialiśmy wiele realcji z wydarzeń i spotkań organizownych przez Marka Burdajewicza  min. z  Krzysztofem Zanussim czy Normanem Daviesem.

Serdecznie gratulujemy Panu Markowi  zasłużonej australijskiej nagrody i uznania.
kb/BumerangMedia/AIPA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy