polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 30 stycznia 2018

Medal Orderu Australii dla Marka Burdajewicza

Marek Burdajewicz OAM.
Fot. K.Bajkowski
Z okazji Dnia Australii  co roku władze federalne przyznają ordery i medale wybitnym osobistościom za zasługi dla Australii. W tym roku wśrod wyróznionych znalazł się mieszkający w Sydney Polak -  Marek Burdajewicz, długoletni  wiceprezes Australijskiego Instytutu Spraw Polskich.  Został  on uhonorowany Medalem Orderu Australii  (OAM) za pracę dla tutejszej polskiej społeczności.

Jego dorobek obejmuje prace  w  Australijskim Instytucie  Spraw Polskich (AIPA) począwszy od 1995 r. W organizacji pełnił funkcję  wiceprezesa  na szczeblu krajowym  (2005 - 2015) i koordynatora Sydney Chapter (1995- do chwili obecnej ).
W dwudziestoczteroletniej historii Australijskiego Instytutu Spraw Polskich Marek  Burdajewicz koordynował w NSW wizyty ponad trzydziestu zaproszonych gości z Europy (głównie z Polski) i USA.

Wśród nich było czterech  premierów rzadu RP, trzej polscy ministrowie spraw zagranicznych, polski minister obrony narodowej oraz legendarni działacze na rzecz praw człowieka, bohaterowie wojenni, dziennikarze, historycy, teologowie, reżyserzy filmowi i pedagodzy.
Marek Burdajewicz  reprezentował AIPA podczas rozmów okrągłego stołu organizowanych przez Konsulat Generalny RP w Sydney z okazji wizyt w Australii  wielu  polskich ministrów. Towarzyszył także zaproszonym  gościom podczas wizyt  m.in. w   Parlamencie  Nowej Południowej Walii, Australijskim  Instytucie Spraw Międzynarodowych, Ośrodku Niezależnych Studiów, Instytucie  Sydney, Banku  Rezerw i organizacji medialnych  takich jak ABC i SBS.

Był również  odpowiedzialny za organizowanie wizyt i utrzymywanie bliskich kontaktów z instytucjami dydaktycznymi w Sydney, takimi jak University of Sydney, University of Technology Sydney, University of Western Sydney i University of New South Wales.
Koordynował spotkania w Żydowskim Muzeum w Sydney związane z trwającym dialogiem polsko-żydowskim. Kilka wydarzeń okolicznościowych związanych z Holokaustem i uznaniem  heroicznych  czynów w dużej mierze nieznanych bohaterów II wojny światowej zorganizował we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Sydney.

Pan Marek  także koordynował monitorowanie i reagował na antypolskie  oszczerstwa pojawiające się czesto  w  australijskich mediach , w szczególności używanie terminu "polskie obozy koncentracyjne". Napisał wiele listów do redaktorów z prośbą o sprostowania.
Przez lata aranżował jedenaście wydawnictw kilku autorów, głównie członków Australijskiego Instytutu Spraw Polskich. Zorganizował szereg publicznych odczytów  organizowanych w Konsulacie Generalnym RP w Sydney.

Jak sam podkreśla za jego pracą całkowicie społeczną stały dziesiątki innych osób również społecznie pracujących  a w szczególności jego żona Ilia, która oprócz tego, że wspierała  go  pełniła też funkcję archiwistki AIPA.  
W Bumerangu Polskim przedstawialiśmy wiele realcji z wydarzeń i spotkań organizownych przez Marka Burdajewicza  min. z  Krzysztofem Zanussim czy Normanem Daviesem.

Serdecznie gratulujemy Panu Markowi  zasłużonej australijskiej nagrody i uznania.
kb/BumerangMedia/AIPA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy