polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 3 listopada 2017

Wędrówki po Polsce: Muszyna - cudowne uzdrowisko

Panorama Muszyny z widokiem na rzekę Poprad.
 Fot. K.Burghardt (Wikimedia commons)
Muszyna, której łacińska nazwa brzmi Mussina, to miasto położone w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Miasto to, posiada status miejscowości uzdrowiskowej z licznymi odwiertami i rozlewniami leczniczych wód mineralnych. Jak nie trudno się domyśleć, są tutaj liczne pijalnie wód, sanatoria uzdrowiskowe i  parki. Łatwo tu dojechać z Krakowa, Kielc i Warszawy, liniami autobusowymi i koleją.
 Historia
Muszyna, była niegdyś własnością biskupstwa krakowskiego. Powstanie i rozwój tej miejscowości, związane są z jej graniczeniem z Doliną Popradu, właśnie tędy biegnie stary szlak handlowy zwany „węgierskim”. Pierwszą wzmiankę o tej osadzie spotykamy w akcie nadania z 1209 roku, w którym król węgierski Andrzej II, zezwala na pobieranie cła, nad rzeką Poprad koło Muszyny, proboszczowi Adolfowi ze spiskiej kapituły św. Marcina. W tym czasie osada należała do rodu Niegowickich, pieczętujących się herbem Półkozic.

Genealogia nazwy
Nazwa Muszyna, pochodzi od potoków, nad którymi było położone miasto. Wilgoć sprawia, że brzegi potoków i rzeczne kamienie porastają mchem. Mech po łacinie pisze się musci, co daje nazwę Muszynie. Inne hipotezy wywodzą nazwę tej miejscowości od przydomka biskupa krakowskiego Jana Muskaty, co powodowało, że miasto to nazywano Muskina.

 
Rynek w Muszynie
W 1288 roku, miejscowość zostaje zapisana w testamencie przez Wysza, scholastyka kapituły krakowskiej, jako własność biskupów krakowskich. W czternastym stuleciu, król Władysław Łokietek na skutek zatargu z biskupem Muskatą, przyłączył te ziemie do królewskich. Przez następnych 80 lat posiadali je kolejni władcy Polski. Muszyna otrzymała prawa miejskie w 1356 roku, od ostatniego Piastowica Kazimierza Wielkiego.  Dnia 30 lipca 1391 roku, król Władysław Jagiełło, chcąc sobie zjednać duchowieństwo, darowuje powtórnie Klucz Muszyński, czyli miasto Muszynę z pobliskimi wsiami, biskupstwu krakowskiemu. Odtąd ziemie te były traktowane jako samodzielne jednostki administracyjne z własną administracją, wojskiem i sądownictwem. Pięknie rozwijał się tu rynek miasta, powstawały tu bowiem kolorowe kamieniczki, w których zamieszkiwali bogaci kupcy i rzemieślnicy.

Własność austriacka
Muszyna wraz z Kluczem Wiejskim, pozostawała własnością biskupstwa krakowskiego do 1781 roku. W czasie rozbiorów naszej Ojczyzny, przeszła ona na własność skarbu austriackiego. W takim stanie Muszyna zaczęła sukcesywnie podupadać.

Dziś Muszyna tchnie prawdziwym życiem. Jest tu sporo zabytkowych kamieniczek, które pamiętają naszą zamierzchłą historię, jest też tutaj kilka uroczych pensjonatów, w których mogą zatrzymać się turyści i wczasowicze. Na każdym rogu starego miasta, są usytuowane restauracje i kawiarnie, które potrafią zaspokoić wybredne podniebienie każdego przybysza. 

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy