polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 16 października 2017

W Wollongong budują replikę polskiego samolotu!

 PZL P.11c w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Fot. Wikipedia cc
Sekcja Historyczna dziająca przy  Związku Polskim w Wollongong  rozpoczęła bardzo ciekawy, odważny i dość nietypowy projekt. Jej członkowie:  Andrzej Krajewski,  Zbyszek Patynowski, Antoni Suryak i Peter Daly postanowili zbudować stacjonarną replikę polskiego samolotu myśliwskiego z okresu sprzed II wojny światowej zwanego potocznie „jedenastką”.  O tym niezwykłym projekcie Polaków z rejonu Illawarra (na południu Sydney) a także powstałym tam rok temu - Illawarra Polish Museum pisze brat pomysłodawcy, Bogdan Krajewski.

Jakiś czas temu, mój brat Andrzej Krajewski, który jest pasjonatem historii, doszedł do wniosku, że byłaby to niepowetowaną stratą, gdyby losy wielu Polaków przybyłych na tereny Illawarra po zakończeniu II wojny światowej, ale także tych którzy od bardzo dawna osiedlali się w rejonie Illawarra, poszły w zapomnienie. Wiele razy rozmawiając z nim, słyszałem: „Czas nieubłaganie gna do przodu, ludzie ci się starzeją (takie niestety jest życie) i umierając, zabierają ze sobą swoje historie o tym jak przeżyli wojnę, Syberię czy Bitwę o Anglię. Jest to ostatnia szansa, żeby losy tych ludzi zebrać, spisać i udokumentować. Gdy się tego nie zrobi, będzie to wielka szkoda i bezpowrotnia strata. Trzeba te historie, w jakiś sposób zatrzymać”. 

Na rozmowach, na szczęście, się nie skończyło. Andrzej postanowił założyć Polish Australian Historical Group przy Związku Polskim w Wollongong. Zamiar, przy pomocy Zbyszka Patynowskiego, który w owym czasie pełnił funkcje prezesa Polskiego Związku, został zrealizowany. Grupa Historyczna, która po jakimś czasie przerodziła się w Sekcję Historyczną przy Związku Polskim, rozpoczęła działalność. 

Z inicjatywy Andrzeja, jakiś czas temu (w maju obchodziliśmy pierwszą rocznicę) powstało w jednym z pomieszczeń Domu Polskiego - Illawarra Polish Museum, w którym Sekcja Historyczna gromadzi pamiątki i eksponaty związane z polskim osadnictwem w rejonie Illawarra. Andrzej, przy każdej okazji powtarza: „Jestem święcie przekonany, że w każdym z polskich domów w Illawarra, jest przynajmniej jedna rzecz która jest warta tego, aby ją zachować.”

Sala historii w Illawarra Polish Museum Fot. B.Krajewski

Muzeum otwarte jest w Polish Centre, 143 Gipps Road w Gwynneville w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od godziny 10.oo do 16.oo. Serdecznie zapraszam do złożenia wizyty.


Plany i modele robocze PZL P.11c 
 Fot. B.Krajewski

Artystyczna wizja samolotowego modelu,
ulokowanego na terenie Polskiego Związku
 w Wollongong. Fot. Illawarra Polish Museum

















Niedawno, Sekcja Historyczna rozpoczęła nowy, bardzo ciekawy, odważny i dość nietypowy projekt. Członkowie sekcji, w tym mój brat Andrzej Krajewski, oraz panowie Zbyszek Patynowski, Antoni Suryak i Peter Daly postanowili zbudować stacjonarną replikę polskiego samolotu myśliwskiego z okresu przed II wojną światową PZL P.11c (zwanego potocznie „jedenastką”) konstrukcji inżyniera Zygmunta Puławskiego, w skali 1:1. Panowie spotykają się raz w tygodniu, w garażu jednego z entuzjastów i tam w pocie czoła pracują nad realizacją swojego projektu. Co ciekawe, po zamieszczeniu wiadomości o budowie repliki samolotu na stronie Illawarra Polish Museum na Facebook-u, odezwała się do nas grupa o nazwie „Lotnicza Warszawa”, oczywiście zamieszkała w Polsce, która w tym samym czasie realizuje identyczny projekt, czyli budują replikę „jedenastki”. Ciekawe, ludzie oddaleni o tysiące kilometrów, a pomysły do głowy przychodzą takie same.
Przy okazji, jeżeli ktokolwiek, w jakikolwiek sposób chciałby pomóc mojemu bratu i jego przyjaciołom w realizacji ich planów, jestem pewien, że przyjmą oni każdą pomoc z otwartymi ramionami. Kontaktować się z nami można przez Facebook - Illawarra Polish Museum.

Po zakończeniu projektu, model ma zająć honorowe miejsce na terenie Związku Polskiego, tuż obok pomieszczeń polskiego muzeum.

Bogdan Krajewski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy