polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Liczba poszkodowanych w ataku terrorystycznym w Crocus City Hall pod Moskwą wynosi 182 osoby, poinformowało Ministerstwo Zdrowia regionu moskiewskiego. Liczba zabitych - 137. Sąd w Moskwie aresztował czterech oskarżonych w sprawie ataku terrorystycznego 22 marca. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

piątek, 28 lipca 2017

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Cudowny błonnik

Dużo się o nim mówi i pisze, zachwalają go producenci żywności, ale nie do końca wiadomo, dlaczego jest nam potrzebny. Błonnik, bo o nim mowa, nie ulega trawieniu przez nasz układ pokarmowy. Dlaczego mimo to jest nam potrzebny?

Błonnik pokarmowy to zbiór substancji, najczęściej roślinnego pochodzenia, na które nie działają enzymy trawienne. Przybiera postać zarówno rozpuszczalną jak i nierozpuszczalną w wodzie, choć woda działa na oba typy błonnika.



Błonnik w służbie szczupłej sylwetki
Jeśli mamy do czynienia z błonnikiem rozpuszczalnym, przybiera on w przewodzie pokarmowym konsystencję „galarety”, co z kolei wpływa na nasze poczucie sytości. Pod tym względem możemy mówić o małym „oszustwie” na mózgu. Z żołądka do mózgu dociera komunikat o sytości, co z kolei zmniejsza lub eliminuje łaknienie.

Zaspokoić głód można także błonnikiem, który nie rozpuszcza się w wodzie. Ten rodzaj absorbuje wodę, wchłania ją, a następnie pomaga pozbyć się z jelit złogów pokarmowych. Eliminacja tych „resztek” wpływa korzystnie nie tylko na figurę, ale także na zdrowie.

…i dla zdrowia!
Działanie błonnika pokarmowego dla organizmu jest nie do przecenienia! Regulacja rytmu wypróżnień i redukcja złogów pokarmowych to tylko początek listy korzyści płynących z jego spożywania. Dzięki regularnemu spożyciu błonnika spada ryzyko chorób układu krwionośnego, ponieważ obniża on ciśnienie krwi, a także wpływa na zmniejszenie trójglicerydów. Z badań naukowców wynika, że wzrost spożycia błonnika przekłada się spadek ilości zachorowań na chorobę wieńcową. Dodatkowo błonnik pomaga wiązać jony sodu z pożywienia, sprzyja rozwojowi  „dobrych” bakterii jelitowych, a także, co istotne także w kontekście redukcji wagi, obniża stężenie glukozy we krwi, co zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na insulinę. Dzieje się tak wskutek spowolnienia przez błonnik rozkładu węglowodanów w przewodzie pokarmowym. W II połowie XX wieku rozpoczęły się badania nad wpływem błonnika na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych (głównie układu pokarmowego, ale także piersi). Wyniki tych prac można od kilku lat śledzić w literaturze branżowej i w Internecie.

Gdzie szukać błonnika?
O tym, jak ważny jest błonnik dowiadują się także moi pacjenci. Dbam o to, aby na każdym etapie ich procesu odchudzania do organizmu był dostarczany błonnik – głównie pochodzący z pożywienia. W jakich zatem produktach występuje? Największe bogactwo błonnika znajduje się w otrębach zbóż, mąkach z pełnego przemiału (razowych), ziarnach i nasionach (słonecznik, dynia), w warzywach (korzeniowych, takich jak marchew, pietruszka czy kapustnych), owocach (głównie suszonych), orzechach. Mówi się nawet, że ze względu na błonnik oraz wartości odżywcze, warto jadać warzywa nawet pięć razy dziennie!

System żywieniowy o nazwie „zadbaj o serce”, który często polecam swoim pacjentom, zawiera wiele produktów bogatych w błonnik. Organizm, który otrzymuje ten składnik pokarmowy regularnie działa sprawnie i zdrowo.

Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy