polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

piątek, 28 lipca 2017

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Cudowny błonnik

Dużo się o nim mówi i pisze, zachwalają go producenci żywności, ale nie do końca wiadomo, dlaczego jest nam potrzebny. Błonnik, bo o nim mowa, nie ulega trawieniu przez nasz układ pokarmowy. Dlaczego mimo to jest nam potrzebny?

Błonnik pokarmowy to zbiór substancji, najczęściej roślinnego pochodzenia, na które nie działają enzymy trawienne. Przybiera postać zarówno rozpuszczalną jak i nierozpuszczalną w wodzie, choć woda działa na oba typy błonnika.



Błonnik w służbie szczupłej sylwetki
Jeśli mamy do czynienia z błonnikiem rozpuszczalnym, przybiera on w przewodzie pokarmowym konsystencję „galarety”, co z kolei wpływa na nasze poczucie sytości. Pod tym względem możemy mówić o małym „oszustwie” na mózgu. Z żołądka do mózgu dociera komunikat o sytości, co z kolei zmniejsza lub eliminuje łaknienie.

Zaspokoić głód można także błonnikiem, który nie rozpuszcza się w wodzie. Ten rodzaj absorbuje wodę, wchłania ją, a następnie pomaga pozbyć się z jelit złogów pokarmowych. Eliminacja tych „resztek” wpływa korzystnie nie tylko na figurę, ale także na zdrowie.

…i dla zdrowia!
Działanie błonnika pokarmowego dla organizmu jest nie do przecenienia! Regulacja rytmu wypróżnień i redukcja złogów pokarmowych to tylko początek listy korzyści płynących z jego spożywania. Dzięki regularnemu spożyciu błonnika spada ryzyko chorób układu krwionośnego, ponieważ obniża on ciśnienie krwi, a także wpływa na zmniejszenie trójglicerydów. Z badań naukowców wynika, że wzrost spożycia błonnika przekłada się spadek ilości zachorowań na chorobę wieńcową. Dodatkowo błonnik pomaga wiązać jony sodu z pożywienia, sprzyja rozwojowi  „dobrych” bakterii jelitowych, a także, co istotne także w kontekście redukcji wagi, obniża stężenie glukozy we krwi, co zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na insulinę. Dzieje się tak wskutek spowolnienia przez błonnik rozkładu węglowodanów w przewodzie pokarmowym. W II połowie XX wieku rozpoczęły się badania nad wpływem błonnika na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych (głównie układu pokarmowego, ale także piersi). Wyniki tych prac można od kilku lat śledzić w literaturze branżowej i w Internecie.

Gdzie szukać błonnika?
O tym, jak ważny jest błonnik dowiadują się także moi pacjenci. Dbam o to, aby na każdym etapie ich procesu odchudzania do organizmu był dostarczany błonnik – głównie pochodzący z pożywienia. W jakich zatem produktach występuje? Największe bogactwo błonnika znajduje się w otrębach zbóż, mąkach z pełnego przemiału (razowych), ziarnach i nasionach (słonecznik, dynia), w warzywach (korzeniowych, takich jak marchew, pietruszka czy kapustnych), owocach (głównie suszonych), orzechach. Mówi się nawet, że ze względu na błonnik oraz wartości odżywcze, warto jadać warzywa nawet pięć razy dziennie!

System żywieniowy o nazwie „zadbaj o serce”, który często polecam swoim pacjentom, zawiera wiele produktów bogatych w błonnik. Organizm, który otrzymuje ten składnik pokarmowy regularnie działa sprawnie i zdrowo.

Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy