polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

wtorek, 13 czerwca 2017

Teatr Fantazja: "Brancz". Nowa sztuka, nowy reżyser

Jolanta Szewczyk (babcia Ala) i Ula Orczykowska (babcia
Kazia) w sztuce "Brancz" w reż. Michała Maciocha.
Fot. K.Bajkowski
Trzypokoleniowa rodzina spotyka się przy stole, nie w domu ale na neutralnym terenie,  w hotelu. Jej członkowie różnią się wykształceniem, poglądami, sposobem życia  i temperamentem. Od samego początku następuje zderzenie prezentowanych  postaw i wartości. Konglomerant rodzinnych emocji. To wszystko  w nietypowy pełen zaskoczeń sposób przedstawił sydnejski polonijny Teatr Fantazja w swym nowym spektaklu opartym na  sztuce pióra Juliusza Machulskiego pt „Brancz” na sobotniej premierze w Klubie Polskim w Bankstown.

 Niby Wielkanoc ale nie Wielkanoc. Niby rodzinny stół ale nie swój, bo obcy,  hotelowy. Niby nie śniadanie  ale i nie obiad, po prostu brunch. Niby upragnione spotkanie rodzinne ale w końcu koszmar. Wszyscy jakby z innej galaktyki. Każdy ma inne poglądy na wszystko:  jedzenie, sposób zachowania,  podejście do życia, rodzinę , historię i politykę. Zderzenie sposobów rozumowania charakterystyczne dla  określonej epoki  urodzenia.  Każde niemal zdanie znane z życia, nad którego treścią nie zastanawiamy się.
Wszystko to w sztuce Juliusza Machulskiego pt. „Brancz”  zaadaptowanej przez sydnejski Teatr Fantazja,  tym razem po raz pierwszy w reżyserii Michała Maciocha, utalentowanego młodego aktora tegoż teatru  a przede  wszystkim wychowanka  szkoły aktorskiej Jana Machulskiego – znanego  polskiego aktora filmowego, teatralnego i telewizyjnego, reżysera  i pedagoga.

Adaptacja sztuki „Brancz” przez  Michała jest nadzwyczaj zaskakująca . Sydnejski  reżyser  wychodzi  bowiem  z ram tradycyjnego teatru, rewolucjonizuje scenę, dodaje elementy awangardy, bawi się oświetleniem i światłocieniem,  wprowadza przebitki muzyczne, filmowe, taneczne,  kabaretowe,  w końcu aktywizuje widzów .  Sam jako teatralny dyrygent staje się jedną z postci spektaklu, wciąż do końca dokonując w nim  korekt.  Widzowie czują sie jaby sami mieli okazję dołączenia do reżysera  i podpowiedzenia mu czegoś od siebie. Bo przecież każdy z nas może mieć zupełnie inne zdanie na tezy prezentowane przez bohaterów sztuki jak i sposób ich przedstawienia. A niemal każda sekwencja to temat na oddzielne rozwinięcie sceniczne.

Aktorzy, a trzeba zaznaczyć - nie zawodowcy,  świetnie wcielili się w przerysowane karykatury  portretów psychologicznych postaci  sztuki. Nie trudno odgadnąć  postaci wpisanych w krajobraz, który doskonale rozpoznajemy. Nie ważne czy tu czy tam.
Do tej teatralnej  zabawy psychoanalicznej  można dołaczyć  przy kolejnych przedstawieniach Teatru Fantazja  już w najbliższy weekend: w sobotę 17 czerwca o godzinie 18:00 i w niedzielę,  19 czerwca, o godzinie 15:00. W Klubie Polskim w Bankstown.

Krzysztof Bajkowski

 Reportaż Bumeranga Polskiego  z premiery spektaklu ( BumerangMedia - Channel YouTube):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy