polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: W Gnieźnie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Udział w uroczystości wziął prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu. W uchwale zapisano m.in., że „dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym”. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Tłumy żegnają wiernych żegnają zmarłego papieża Franciszka. Trumna z zmarłą głową Kościoła rzymskokatolickiego została przeniesiona do Bazyliki Św. Piotra.
POLONIA INFO:

piątek, 9 czerwca 2017

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Orzechy – dają do myślenia

Poprawiają sprawność mózgu, obniżają cholesterol, są bogate w witaminy, minerały, białko oraz nienasycone tłuszcze, korzystnie wpływają na układ krążenia i układ nerwowy, są polecane w profilaktyce cukrzycy typu II, a także udaru czy zawału serca. Orzechy to najcenniejsze z bakalii, mimo że są kaloryczne.



Jedzenie orzechów korzystnie wpływa na zdrowie. Każdy gatunek ma nieco inne właściwości. Warto jednak pamiętać, że, jak wszystko w nadmiarze, także orzechy mogą przysporzyć problemów ze wzrostem tkanki tłuszczowej. Indeks glikemiczny orzechów (poza kokosem) jest jednak stosunkowo niski, zatem osoby cierpiące na cukrzycę typu II nie muszą je eliminować z diety.


Chciałbym Wam wspomnieć o zaletach najpopularniejszych orzechów dostępnych w sklepach. W przypadku każdej z odmian należy pamiętać, że najzdrowszą postać mają świeże i surowe. Orzechy solone i smażone, czy towarzyszące deserom, mogą niekorzystnie wpłynąć na figurę.


Orzechy ziemne (arachidowe)

Popularne „fistaszki” – powszechne i niepozorne zawierają najwięcej białka ze wszystkich orzechów (ok. 25%), a także witaminy B3. Są także źródłem witaminy E i kwasu foliowego, często powodują reakcje alergiczne. Niewielka porcja orzechów ziemnych (20 g) zawiera ponad 100 kalorii.


Orzechy włoskie

Zawierają najwięcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów Omega-3. Zawierają witaminę B6, a ze względu na zawartość kwasu foliowego ich spożywanie polecane jest kobietom w ciąży. Zjedzenie kilku orzechów włoskich dziennie korzystnie wpłynie na pamięć i koncentrację.


Orzechy laskowe

Są polecane w profilaktyce miażdżycy ze względu na obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie jednonienasyconych. 100 g orzechów laskowych w całości pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę E.


Migdały

Pomagają w walce…ze stresem, dzięki wysokiej zawartości magnezu. Ponadto, są bogate w białko, fosfor, witaminę B2 oraz E, która jest antyoksydantem, a więc opóźnia procesy starzenia. Zawierają najwięcej błonnika ze wszystkich orzechów.


Pistacje

Poza sporą zawartością białka, są bogatym źródłem beta-karotenu, potasu, witaminy B6 i B1. Najzdrowiej jest spożywać je w postaci nieprażonej (i, oczywiście, niesolonej).


Nerkowce

Orzechy nerkowca zawierają białko, magnez, fosfor, cynk i żelazo. Nazywane są najsmaczniejszymi orzechami na świecie.


Orzechy brazylijskie

Dzięki wysokiej zawartości selenu mają działanie antynowotworowe. Już jedna sztuka zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.


Orzechy pekan

Smakiem i wyglądem przypominają orzechy włoskie. Zawierają dużo tłuszczu – ponad 70% (jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe) oraz cynku.


Orzeszki pinii

Obniżają poziom „złego cholesterolu”, zawierają cynk i magnez. Łagodzą stany zapalne, stosowane są także w leczeniu suchego kaszlu.


Kokos

Zawiera najmniej białka i tłuszczu ze wszystkich orzechów, w połowie składa się z wody. Ma najwyższy indeks glikemiczny (45) i nie jest polecany osobom ze zmianami miażdżycowymi.


Zachęcam do sięgania po orzechy. Garść różnych gatunków raz na kilka dni z pewnością korzystnie wpłynie na Wasze zdrowie.


Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy