polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 5 maja 2017

Konsultacje polityczne ministra Waszczykowskiego w Canberze

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Australii  Witolda
Waszczykowskiego i Julii Bishop w Canberze, 2 maja.
 Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
Możliwościom rozwoju współpracy między Polską a Australią, a także kwestiom bezpieczeństwa regionalnego, w tym sytuacji na Ukrainie, Półwyspie Koreańskim i w Syrii poświęcone było spotkanie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z szefową australijskiej dyplomacji Julie Bishop w stolicy Australii.

Ważnym tematem rozmów była również współpraca na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Minister podziękował stronie australijskiej za poparcie udzielone Polsce w jej staraniach o uzyskanie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Ministrowie omówili ponadto perspektywy poszerzenia programu „Zwiedzaj i pracuj”, który cieszy się dużym zainteresowaniem polskich studentów. – Polska społeczność wniosła ogromny wkład w rozwój ‎Australii i jesteśmy za to bardzo wdzięczni – podkreśliła minister Julie Bishop.

Minister Witold Waszczykowski spotkał się także z przewodniczącym Izby Reprezentantów Australii Anthonym Smithem. W rozmowie szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na potrzebę zacieśnienia relacji, zarówno w wymiarze politycznym jak i gospodarczym. Rozmówcy zgodzili się, że należy dążyć do wzmacniania kontaktów między parlamentarzystami z obu państw, w czym ważną rolę powinny odegrać grupy współpracy polsko-australijskiej, które funkcjonują w obu krajach. Parlament Australii aktywnie zaangażuje się w obchody Roku Kościuszki z udziałem Polonii australijskiej - zadeklarował przewodniczący Smith.


Szef polskiego MSZ wygłosił także wykład na prestiżowym Australijskim Uniwersytecie Narodowym (ANU) poświęcony m.in. kwestiom bezpieczeństwa międzynarodowego i migracji. – Musimy jako świat zachodni zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać i przywrócić porządek, poszanowanie instytucji prawa międzynarodowego, podstawowych norm i wartości – powiedział szef polskiego MSZ podkreślając zasadniczy charakter zagrożeń dla ładu światowego. 

Uczestnicy spotkania mogli przedyskutować polskie i australijskie stanowiska w zakresie najważniejszych konfliktów międzynarodowych, zagrożenia terroryzmem, roli NATO oraz migracji. W dyskusji, którą otworzyło wystąpienie ministra, wzięli udział przedstawiciele instytucji i agend rządowych, korpusu dyplomatycznego, a także środowisk naukowych oraz studenci. Słowo wstępne do wykładu wygłosił amerykański noblista, prorektor ANU Brian Schmidt‎.

Minister Waszczykowski wziął także udział w zorganizowanych w Ambasadzie RP obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja, gdzie spotkał się z przedstawicielami miejscowej Polonii, władz Australii i korpusu dyplomatycznego.


Dzień wcześniej minister Witold Waszczykowski rozmawiał z gubernatorem Nowej Południowej Walii Davidem Hurleyem. Oprócz współpracy dwustronnej rozmówcy omówili także m.in. sytuację bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim oraz na Bliskim Wschodzie i Ukrainie, jak również wyzwania stojące przed Unią Europejską w obliczu Brexitu. W pierwszym dniu wizyty w Australii minister Witold Waszczykowski spotkał się ponadto z przedstawicielami Europejsko-Australijskiej Rady Biznesu (European-Australian Business Council) w Sydney‎, a na Uniwersytecie Macquaire wygłosił wykład na temat obecnych wyzwań dla Europy i świata.
 
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy