polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 30 marca 2017

Porady zdrowotne Konrada Gacy: By nauka nie poszła w las…

Śniadanie – solidny fundament dnia. Fot. A.Kozłowska
Epidemia otyłości ciągle się rozprzestrzenia zbierając kolejne ofiary. Najlepszym sposobem, by ją powstrzymać jest… profilaktyka i edukacja od najmłodszych lat. Dzieci nie zawsze słuchają rodziców, ale wiernie naśladują ich zachowania. Aby dać im dobry przykład, należy zadbać o zdrowe nawyki zarówno dzieci, jak i wszystkich domowników.

Nasze pociechy narażone są na ryzyko wystąpienia infekcji o każdej porze roku. Właśnie dlatego chciałbym zaprezentować Wam kilka zdrowych rodzinnych nawyków, które pomogą Waszym dzieciom w zachowaniu zdrowia i formy.

Śniadanie – solidny fundament dnia

Pierwszy posiłek to podstawa każdego dobrze spędzonego dnia pracy czy nauki. Zachęcam rodziców, aby codziennie przygotowywali pyszne i zdrowe śniadania dla swoich pociech oraz… dla siebie. Omijanie tego posiłku źle wpływa na funkcjonowanie organizmu przez cały dzień: obniża koncentrację, powoduje zmęczenie. Jeśli dziecko zobaczy, że dla rodzica ten posiłek nie jest priorytetem, bardzo możliwe, że w dorosłym życiu także postanowi go „omijać”. To z kolei może prowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka, a nawet wrzodów. A przecież śniadanie powinno być źródłem białka, witamin i składników mineralnych. Jajecznica z warzywami, owsianka i suszone owoce, a może pełnoziarniste pieczywo z twarożkiem i miodem gryczanym? Ważne, aby… smakowało dziecku i dostarczało mu pełnowartościowych składników, a nie tzw. „pustych kalorii”.

Na tym nie koniec

Dobre śniadanie zapewnia świetny start pracy organizmu. Po kolejnych 3-4 godzinach warto sięgnąć po kolejny posiłek. Zdarza się, że nasze pociechy zjadają posiłki przy rodzicach, zaś wśród rówieśników bywają bardziej zaabsorbowane otoczeniem i „zapominają” o jedzeniu lub są pochłonięte „ciekawszymi” zajęciami. Jak zachęcić dziecko do zjadania drugich śniadań poza domem? Zdrowe posiłki także mogą być dla dziecka „atrakcyjne”. Jeśli w pięknym kolorowym lunch box’ie nasze pociechy znajdą fantazyjne kanapki na pełnoziarnistym pieczywie, zdrową sałatkę lub wiele pysznych „drobiazgów” do zjedzenia, jak: kawałki pokrojonych warzyw, orzechy, jogurt naturalny czy koktajl owocowy, z pewnością chętniej będą sięgać po posiłek.

Przy wspólnym stole

Posiłki w gronie najbliższych nie muszą się kojarzyć z wielką celebracją i wykwintnymi potrawami. Dobrze jest, jeśli choć raz w ciągu dnia cała rodzina spotka się przy stole na posiłku. Tak naprawdę nie ma znaczenia, który to będzie posiłek, choć z moich doświadczeń wynika, że kolacje to czas, kiedy najłatwiej zgromadzić się wszystkim domownikom. Wspólna kolacja (lub inny posiłek) to okazja do rozmów (bez telewizora), niewymuszonego i niespiesznego spędzania czasu całej rodziny. Niewątpliwym walorem wspólnych posiłków jest także zakodowanie pewnego rytuału w świadomości dziecka. Jeśli posiłek nie jest spożywany w pośpiechu i przerywany poszukiwaniami kolejnego kanału w TV, jest także... zdrowszy. Siadanie przy stole i wyłączanie zbędnych urządzeń jest równoznaczne z wysyłaniem komunikatu do mózgu o tym, że ma miejsce posiłek. Taki nawyk to odwrotność jedzenia „przy okazji”, chwytania w pośpiechu kęsów, kiedy mózg jest akurat zajęty przetwarzaniem innych informacji (np. z gry komputerowej). Wówczas często potrzeba więcej przekąsek i niepotrzebnych kalorii, by zaspokoić głód, bo organizm nie „rejestruje” spożywania całego pożywienia, zajęty przetwarzaniem pozostałych bodźców.

Trzymam kciuki za Wasze zdrowe wspólne posiłki! Zbliżająca się Wielkanoc będzie wspaniałą okazją do „przetestowania” tych rozwiązań! W kolejnym, przedświątecznym, artykule będę chciał zwrócić Waszą uwagę na kwestię systematycznej profilaktyki prozdrowotnej.
 
Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy