polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Francuski operator kolejowy SNCF ogłosił w piątek, że padł ofiarą „masowego ataku mającego na celu sparaliżowanie sieci (pociągów dużych prędkości) TGV”. Do ataku doszło na kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

środa, 22 lutego 2017

Pianista Paweł Zawadzki z Wrocławia koncertował w Melbourne

 W sobotę 11 lutego tego roku o godzinie 19.00 w sali Kościoła Adwentystów w Dandenongu, odbył się wspaniały koncert pianisty Pawła Zawadzkiego z Wrocławia. Młody artysta przebywa wraz z rodziną na krótkim urlopie w Australii. Okazując nam serdeczną grzeczność, zgodził się wystąpić z koncertem dla naszej Polonii, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni.

Sala kościoła adwentystów kolejny już raz zamieniła się w salę koncertową, wypełnioną  po brzegi  ludźmi z różnych środowisk, można zauważyć ludzi z różnych środowisk. Przybyli znani muzycy; Roman Syrek z małżonką, młodzi, pianiści; Konrad Olszewski i Konrad Dorecki, utalentowana wiolonczelistka Anna Syrek oraz inni młodzi muzycy. Dało się też zauważyć ludzi reprezentujących teatr oraz kółko literackie w Melbourne.

Przybyło też sporo osób innych narodowości, zainteresowanych muzyką poważną. Warto zwrócić uwagę na rozbieżność wiekową publiczności. Widownię powitał Pastor Roman Chałupka, który pełnił rolę konferansjera. Przedstawił on naszego gościa, w skrócie powiedział kilka słów o pianiście, oczywiście w obu językach.

Publiczności ukazał się młody pianista i rozpoczął swój koncert, Sonatą A-dur k 322, Domenico Scarltti, włoskiego kompozytora okresu baroku, urodzonego w 1685 roku w Neapolu, a który jako młody kompozytor otrzymał posadę kapelmistrza w prywatnym teatrze królowej Polski, Marii Kazimiery Sobieskiej w Rzymie.

Pianista delikatnie rozpoczyna cudowną sonatę barokową, aby zaraz przenieś słuchaczy w okres romantyzmu i pozwolić melomanom upoić się pięknym Polonezem fis-moll op. 44, naszego rodaka Fryderyka Chopina, urodzonego w 1810 w Żelazowej Woli, a koncertującego poza granicami Polski przez wiele lat. Mieliśmy przyjemność wysłuchać też dwóch Mazurków a-moll op. 59 nr 1 i As-dur op. 59 nr 2, oba utwory kunsztownie wykonane przez naszego gościa.

Miałam szczęście siedzieć w takim miejscu, z którego doskonale widziałam ręce artysty i nie mogłam uwierzyć jak palce pana Pawła tańczyły po klawiaturze niby baletnice na scenie, muskając klawisze, wydobywał dźwięki tak miłe sercu każdego Polaka. W późniejszej części koncertu wysłuchaliśmy Preludia op. 28 nr 21, 22, 23 i 24, a także, Scherzo b-moll op. 31

Kolejnym, wspaniałym utworem było Preludium fis-moll op. 23 nr 1, Sergieja Rachmaninowa. Rosyjski kompozytor i pianista urodzony w 1873 roku. Nasz gość obdarował publiczność kunsztownym wykonaniem różnorodnej formy dynamiki, silnymi akordami i zróżnicowaną artykulacją, tak bardzo cechującą muzykę Rachmaninowa. Zaraz po silnych akordach kompozytora rosyjskiego, pianista zaprezentował nam kompozytora narodowej szkoły hiszpańskiej, Manuela de Falla urodzonego 1876 roku. Wysłuchaliśmy utworu Fantasia Beatica z roku 1919, napisanego na zamówienie polskiego pianisty Artura Rubinsteina. To była istna uczta dla uszu melomanów, słychać było odgłosy korridy, tupot kopyt byków i rytm butów wystukiwany przez zaczepnie tańczących toreadorów.
 

Potem pan Paweł Zawadzki wprowadził ponownie nieco spokojniejszy nastrój i zaprezentował nam piękne, spokojne Consolation nr 3 Des-dur, węgierskiego kompozytora Franciszka Liszta urodzonego w 1811. Duży wpływ na indywidualność w rozwoju tego kompozytora miała znajomość z Fryderykiem Chopinem.

W zakończeniu publiczność wyklaskała Bis i ponownie mistrz powrócił do Chopina kończąc koncert cudownym Walcem op. 64 nr 2, tak bliskim sercu każdego Polaka. Olśniewająca gra młodego pianisty dostarczyła nam wszystkim dużo wrażeń, ciepłych wspomnień z minionych lat a także pokrzepiła w nas dumę z bycia Polakiem. Owacją na stojąco, żegnaliśmy naszego wspaniałego gościa. Była to nie powtarzalna uczta dla uszu melomanów. Mistrzu, dziękujemy ci za to i życzymy Ci dużo sukcesów zawodowych. Sobie natomiast, życzymy więcej takich koncertów, bo właśnie takie wydarzenia zbliżają nas do naszej Ojczyzny. Od siebie składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy na ten koncert przybyli.

 Dr Elżbieta Koło

 ________________
Paweł Zawadzki, urodził się w 1975 roku. Studiował w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem. W 2004 roku zrealizował przewód doktorski, a w 2012 został mu nadany stopień doktora habilitowanego. Równolegle z działalnością artystyczną, Paweł Zawadzki jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu gdzie prowadzi klasę fortepianu.

Pianista jest dwukrotnym zwycięzcą 1-go i 2-go Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta (1991 i 1993), laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku '94, a w 1995 roku znalazł się w gronie 5-osobowej ekipy polskiej do XIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W 1996 roku zdobył IV nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Eduarda Flips'a w Rotterdamie.

Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno w Polsce jak i w kilkunastu krajach Europy i Azji. W 2005 roku wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia pod honorowym patronatem Maestro Kurta Masura wykonując najtrudniejsze dzieło literatury fortepianowej, Ili Koncert fortepianowy ci-moll, op. 30, S. Rachmaninowa.

W 2001 roku P. Zawadzki otrzymał prestiżowe stypendium dla (najlepszego wówczas) polskiego pianisty młodego pokolenia przyznawane przez Japońską Fundację J.E.S.C. Stypendium to przyznawane jest tylko jednej osobie w Polsce. Artysta jest jurorem konkursów pianistycznych, prowadzi seminaria metodyczne dla nauczycieli, a także warsztaty pianistyczne dla uczniów szkół muzycznych i studentów na terenie całego kraju. Zainicjował powstanie Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina we Wrocławiu, w którym pełni funkcję prezesa. Działalność artystyczną i pedagogiczną Pawła Zawadzkiego doceniono licznymi nagrodami m. in. Nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy