polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 29 stycznia 2017

Szybka droga do uzyskania polskiego obywatelstwa

Jolanta Wolska
Bardzo dobra wiadomość. Dobrze znana w Melbourne, zresztą w całej Australii i nie tylko, ze swojej wieloletniej zawodowej pracy dziennikarskiej, promocyjnej, tłumaczeniowej oraz ofiarnej społecznej red. Jolanta Tomira Wolski OAM, JP formalnie założyła nowe, bardzo potrzebne usługowe przedsięwzięcie specjalizujące się w uzyskiwaniu poświadczenia polskiego obywatelstwa dla uprawnionych do tego osób.
 
Jest to bardzo ważna nowina dla wielu osób w Australii i innych krajach, jak na przykład w Ameryce, Kanadzie czy Izraelu, z różnych powodów pragnących uzyskać prawne potwierdzenie swojej polskości i prawa do obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej. Co m. in. uprawnia do otrzymania polskiego paszportu dla siebie i dzieci, bardzo często również dla wnucząt a nawet prawnuków, zwłaszcza kiedy chodzi o osoby urodzone poza Polską, m. in. pochodzące z mieszanych małżeństw. Jest ich wiele wśród Polonii zagranicznej, m. in. u nas w Australii. Niektóre sprawy mogą być nieco skomplikowane, zwłaszcza pod względem procedur biurokratycznych. Dlatego firma Joli Wolskiej oferuje usługi w załatwianiu wszelkich spraw w urzędach i archiwach w Polsce, jak również m.in. w kompletowaniu dokumentów, wypełnieniu wniosku, uzyskaniu polskiego aktu urodzenia, aktu małżeństwa, itp., innymi słowy - "full service".
 
Obywatelstwo Rzeczpospolitej Polskiej daje noszącej je osobie wiele praktycznych korzyści, także w zakresie tzw. obywatelstwa Uni Europejskiej (m.in. swobodna migracja między państwami UE, wybór miejsca zamieszkania, podejmowanie pacy, etc.). Chociaż wielu Polaków mieszkających za granicą w większości tracili kontakt z ojczyzną, to mimo to zgodnie z polskim prawem w większości przypadków zachowali oni obywatelstwo polskie. Dotyczy to nie tylko osób, które wyjechały z Polski, ale również  ich dzieci, wnuków, prawnuków, itd. Jeżeli jesteś więc emigrantem z Polski bądź też był nim jeden z Twoich przodków, być może posiadasz polskie obywatelstwo i możesz uzyskać polski paszport. Warto to sprawdzić. W tym celu należy wystąpić o poświadczenie obywatelstwa polskiego. Jest to najkrótsza droga do uzyskania polskiego paszportu. Joli Wolskiej firma poprowadzi Cię bez trudu przez cały ten proces.
 
Ja sam z najbliższą rodziną służę przykładem. Urodziłem się w Charbinie w Mandżurii (Chiny) w 1931. Moja Matka już miała polskie obywatelstwo i polski paszport. Ale mój Ojciec (też bezpośredni potomek Powstańców Styczniowych z 1863 r.) jeszcze nie. Więc zostałem "wpisany" do paszportu konsularnego Mamy. Potem dostałem własny. W 1951 r. Ambasada PRL (Amb. J. Burgin et consortes) w Pekinie skasowała moje polskie obywatelstwo. Ale potem została zmuszona do wydania mi paszportu. Była to cała przygoda - bardzo przykra ponieważ niebezpiecznie było zostać bez paszportu i obywatelstwa w "niedawno wyzwolonym" wtedy Szanghaju. Zwłaszcza w okresie przygotowań do wyjazdu do Australii. O tym innym razem. Teraz mojemu starszemu synowi urodzonemu w Australii wraz z australijską synową potrzebne jest potwierdzenie posiadania polskiego obywatelstwa dla ich dzieci, moich wnuka i wnuczki.
 
Przytaczam garstkę osobistych wspomnień i rodzinnych aspektów żeby uwypuklić jak potrzebne są takie fachowe usługi świadczone przez profesjonalnie biegłą, rzetelną i godną zaufania osobę jak red. Wolska - którą angażujemy w tym celu. Mamy do niej całkowite zaufanie. Kilka lat temu już bardzo sprawnie załatwiła potwierdzenie polskiego obywatelstwa dla mojego siostrzeńca urodzonego w polskiej rodzinie w Australii, obecnie profesora na znanym amerykańskim uniwersytecie. Jest bardzo dzielna, fachowa i uczciwa, rzetelna, kontaktowa.  W dodatku, moim zdaniem,  jest nie tylko dzielna lecz również urodziwa i czarująca - co też bywa pomocne w podobnych sprawach. Zwłaszcza że będąc miła potrafi być uporczywa w słuszym interesie przyjaciół i klientów. Wiem o tym z własnego doświadczenia.
 
Podaję jej kontaktowy elektroniczny adres: [email protected]. (www.polishcitizenship.com.au). I bez wahania polecam.

Eugeniusz Bajkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy