polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 12 października 2016

"Emigrantki własnym głosem" - konkurs dla blogerek

Fot. B.Kociumbas (materiały prasowe)
Muzeum Emigracji w Gdyni ogłasza konkurs pod hasłem Emigrantki własnym głosem na najciekawszy blog pisany przez polską emigrantkę. Konkurs odbywa się w ramach projektu literackiego organizowanego w dniach 4-6 listopada w Muzeum pod tą samą nazwą. W wydarzeniu wezmą udział polskie pisarki mieszkające poza granicami Polski, literaturoznawcy i badacze zagadnień emigracji.

Emigrantki własnym głosem – pod tą nazwą startuje konkurs organizowany przez Muzeum Emigracji oraz cykl spotkań, które odbędą się w dniach 4-6 listopada w Gdyni. Konkurs jest skierowany do Polek mieszkających poza granicami kraju, które piszą blogi o tematyce związanej z szeroko pojętą emigracją i na różne sposoby opowiadają o rzeczywistości, w której żyją. Zgłaszane blogi mogą zawierać opisy - doświadczeń, podróży, refleksji związanych z codziennością - prezentujące odmienność życia w innej kulturze.
 

Celem konkursu jest wsparcie blogerek i pokazanie, że piszących kobiet - emigrantek jest dużo, i że dzięki nim mamy szansę wniknąć głębiej w realia życia na emigracji. Każda historia jest cenna i każda bez wątpienia prezentuje ważny fragment emigracyjnej rzeczywistości, a wszystkie razem wpisują się w ideę Muzeum Emigracji, którą wyraża hasło - Łączymy historie.

Osoba zgłaszająca blog na konkurs musi być jednocześnie jego twórcą. Zgłoszenia można przesyłać do 30 października 2016 roku do godz. 12.00 na adres: [email protected]. Jury w składzie: Katarzyna Tubylewicz, pisarka i publicystka, Ania Witowska, twórczyni Kobiecego Punktu Widzenia i Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni, dokona wyboru najciekawszego bloga i przyzna jedną nagrodę główną i dwa wyróżnienia. W konkursie można wygrać kurs webwritingu, karty prezentowe Empik, jak również ze Zwyciężczynią zostanie przeprowadzony wywiad, który znajdzie się w Archiwum Emigranta (www.archiwumemigranta.pl). W ocenie blogów liczyć się będzie m.in. kreatywność, umiejętność zaciekawienia, styl, język, a także ogólna estetyka graficzna bloga.

Blog to najczęściej wybierane przez emigrantów narzędzie komunikacji, które jednocześnie jest interesującym źródłem informacji na temat życia w innym kraju. W tym roku z racji organizowanego w listopadzie cyklu spotkań, poświęconego emigracji kobiet, postanowiliśmy przyjrzeć się blogom pisanym przez polskie emigrantki, zapraszając je do wzięcia udziału w organizowanym przez nas konkursie. Organizując konkurs chcemy pokazać, że blogosfera ma szczególne znaczenie dla kobiet rozpoczynających nowe życie poza krajem mówi Anna Ratajczak-Krajka, koordynatorka projektu.

W spotkaniach, których celem będzie przybliżenie zjawiska emigracji kobiet w odwołaniu do bogatej literatury napisanej przez polskie emigrantki, udział wezmą: Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Parys, Magdalena Orzeł, Łucja Fice, Dana Parys-White, Magdalena Zimny-Louis, a także Sylwia Chutnik.  Program wydarzenia podzielony będzie na kilka bloków tematycznych, w ramach których odbędą się spotkania z pisarkami oraz debata z udziałem literaturoznawców i badaczy zagadnień emigracji.

W ramach programu odbędą się także wydarzenia towarzyszące, jak koncert Mai Koman, czy warsztaty pokazujące jak ciekawie i w angażujący odbiorcę sposób pisać blogi.

Zgłoszone na konkurs blogi muszą być pisane w języku polskim, muszą też posiadać przynajmniej jeden autorski wpis opublikowany w terminie od 01.06.2015 do 05.10.2016 roku.

Projekt Emigrantki własnym głosem został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
Termin zgłaszania blogów: 6.10.2016- 30.10.2016, g. 12.00
Mail na który należy przesyłać zgłoszenia: [email protected]
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy