polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. Za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. Tymczasem z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby na Ukrainę zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Jeśli Ukraina otrzyma myśliwce F-16, nie zmieni to sytuacji na polu bitwy, Rosja zniszczy je tak samo jak inne samoloty i czołgi, powiedział Władimir Putin; Według raportu rosyjskiego Ministerstwa Obrony, ukraińskie wojska straciły w ciągu dnia łącznie do 680 osób we wszystkich kierunkach. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

czwartek, 8 września 2016

Skarby Polski: Łęczyca - rezydencja diabła Boruty

Zamek w Łęczycy wzniesiony został w latach 1357-70, z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, wkrótce po tym jak włączył on księstwo łęczyckie w granice Państwa Polskiego. Postanowiłam poszukać śladów Boruty osobiście.
Słuchając starej legendy
Według legendy, diabeł Boruta był żyjącym w wieku czternastym szlachcicem. Gdy budowany był zamek w Łęczycy, król Kazimierz Wielki, doglądając jego budowę utknął w swej karecie na szerokich mokradłach. Silny młodzieniec o imieniu Boruta, pomógł mu w tej opresji i w zamian za to otrzymał posadę dozorcy zamku. Z czasem on jednak zadomowił się w nim na dobre, a tych którzy byli złymi mieszkańcami miasta, więził Boruta w lochach zamkowych, poddając ich okrutnym torturom. Osobiście nasłuchiwałam w lochach zamczyska popiskiwań Boruty, który zawsze tak reaguje na nieproszonych gości.

Jagiellonowie na tronie Polski
Po panowaniu dynastii Piastów, koroną polską władali Jagiellonowie. Pełniący w tym czasie funkcję królewskiej rezydencji wspomniany zamek, w roku 1406 został przez pożar prawie całkowicie zniszczony. Pożar ten był wynikiem, zbrojnego najazdu krzyżackiego. Szybko jednak go odbudowano i już trzy lata później odbył się tutaj zjazd polskiego rycerstwa z udziałem Władysława Jagiełły, na którym omawiano głównie sprawy dotyczące nieuchronnej wojny z nękającym ziemie polskie zakonem krzyżackim. Jagiełło, nawet pragnął wykorzystać jego położenie i ufortyfikowanie do odpierania głównych ataków wroga. Ulokowany na sztucznie formowanym kopcu ziemnym wspomniany zamek wzniesiony został w partii fundamentowej z kamienia, zaś wyżej z gotyckiej cegły. Wybudowano go na planie czworokąta, a całość zajmowała powierzchnię około 2600 metrów.
W średniowieczu, obiekt ten składał się z wysokich na 10 metrów murów obwodowych, wieży głównej i bramnej, gmachu mieszkalnego opartego o partię kurtyny wschodniej oraz zabudowań drewnianych. Wieżę główną usytuowano w południowo-zachodnim narożniku całej budowli. Do wysokości 10 metrów zbudowana jest ona na planie kwadratu, który następnie przechodzi w ośmiobok. W północną część kurtyny zachodniej, wkomponowano czworoboczną wieżę bramną, w której piwnicach mieściło się więzienie, a nad przejazdem rozlokowana była izba dla straży z oknem wychodzącym na miasto. Dom mieszkalny zwany starym, liczył dwie kondygnacje podzielone sienią na część południową - reprezentacyjną oraz część północną mieszczącą po trzy małe izby na każdym piętrze. Chodząc po starych czeluściach zamkowych, spod moich butów unosił się jedynie kurz, który dla wielu był atrybutem księcia piekielnego, a nie minionych wieków. Niestety  w żaden sposób nie dałam rady zejść dalej, by nasłuchiwać odgłosów Boruty w zamkowych studniach. Tym razem, obeszłam się smakiem, gdyż oprócz udanych zdjęć nie natrafiłam na nic szczególnego.

Po 1410 roku
Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem, która miała miejsce w dniu 15 lipca 1410 roku, na łęczyckim zamku osadzono oczekujących na wykup z niewoli jeńców krzyżackich oraz zachodnich rycerzy, którzy jako goście zakonni brali udział w bitwie. Jak donosi nam o tym stara legenda, trzymano ich wszystkich w obszernym pomieszczeniu pod bramą, gdzie podobno straszył duch Kazimierza Wielkiego, który ukazywał się zawsze na swym bułanym koniu, który nawet po śmierci, okrutnie wroga kąsał. W XV wieku, w Łęczycy kilkakrotnie odbywały się państwowe sejmy i zjazdy generalne. W 1420 roku, na zjeździe rycerstwa polskiego, doszło do zbrojnego starcia między zwolennikami oskarżanych o przekroczenie kompetencji w rokowaniach z cesarzem posłów polskich. Zaś sześć lat później, w łęczyckich murach polska szlachta posiekała mieczami akt ugodowy gwarantujący następstwo tronu najstarszemu synowi Jagiełły Władysławowi, zwanemu później Warneńczykiem. Oczywiście powodem niezadowolenia szlachty jak zwykle były pieniądze.

Kolejne etapy dewastacji łęczyckiej warowni następowały w drugiej połowie XVIII wieku. Dobudowane skrzydło zamkowe, zwane potocznie domem nowym, zostało opuszczone, zaś dom stary, określany potem jako prochownia, tak naprawdę służył do przechowywania archiwów grodzkich. Równocześnie jeszcze w 1779 roku, czyniono pewne starania o zabezpieczenie zamku, w tym wykonano remont wieży, a także rekonstrukcję walącej się bramy. W czasach pruskich, zaborcy planowali przekształcić zamek i miasto w fortecę, w ramach prac wykuto bramę w murze obwodowym, natomiast sam mur obniżono i zlikwidowano dotychczasowy przejazd. Po kongresie wiedeńskim, warownię przejęła Komisja Wojny Królestwa Polskiego, a następnie przekazała ją do użytku na magazyny oraz laboratorium prochowe. Z czasem, warownią tą  dysponował burmistrz Łęczycy, traktując ją jako publiczny skład taniego materiału budowlanego, a nawet rozpoczął on sprzedaż cegieł z murów tego zamczyska. Jednak śmierć owego burmistrza, pozwoliła zachować resztki łęczyckiej warowni, które stanowiły przez długie lata, harcerski hufiec.

Mimo, że  osobiście nie natrafiłam na ślady Boruty, jest ich tutaj bardzo dużo, a niektórzy z przewodników po zamku, mówią że oni te ślady naocznie widzieli jak zostawił ich tu piekielny książę.

Tekst i zdjęcia: Ewa Michałowska - Walkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy