polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Jak podało Centrum Public Relations FSB (PSC), były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow został zatrzymany i aresztowany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej korupcji. Bułhakow był wiceministrem obrony od 2008 do września 2022 roku, a w 2016 roku otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych informacji Bułhakow przez wiele lat odpowiadał za tyły Sił Zbrojnych, kierował systemem logistycznym, działaniami związanymi z organizacją zaopatrzenia żołnierzy w broń i sprzęt wojskowy. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

niedziela, 25 września 2016

Bogusław Kot: Piękny jest świat - z uśmiechem...

Maria Bukowska, Andrzej Dorecki - Noc poślubna (J.Tuwim)
Fot. Z.Ślifierz
Większość starszego pokolenia pamięta z pewnością piosenkę z matczynych śpiewów wieczornych (do kołyski):

„Szły trzymając się za ręce,
Siostrzyczka i brat,
I nadziwić się nie mogły,
Jaki piękny świat...”

Nie muszę też nikomu przypominać, bo wszyscy to doskonale znają, że – „Śmiech to zdrowie”, „Śmiech jest dla naszej duszy tym samym, czym tlen dla płuc”, „Kiedy się uśmiechamy, korzysta na tym nie tylko nasze ciało, ale także umysł i serce”, „Śmiech łączy ludzi, zapominamy o starych urazach i wszystko widzimy w zupełnie nowym świetle”... ale czy wprowadzamy  w życie te piękne teoretyczne powiedzonka?

Życie powinno i ma być – piękne, a dostrzec można to  piękno, idąc przez życie z uśmiechem. Czy to możliwe?

Teatr Prób „Mianiatura” im. J. Szaniawskiego w  widowisku kabaretowym - „Uśmiechnij się”, (premiera odbyła się 18 września 2016 r., Dom Polski „Syrena” Rovwille) wyszedł nam na przeciw swoim przedstawieniem, które miało u odbiorców wywołać uśmiech, a może nawet i śmiech! I tak się stało!

Wykonawcami byli: Maria Bukowska, Andrzej Dorecki, Michał Kempisty, Grażyna Krajewska, Elzbieta Romanowska, Tomasz Romanowski, Zosia Romanowska, Urszula  Ryniuk, Marzena Solnicka.
Oprawa muzyczna -  zespół w składzie: Roman Syrek, Geoffrey Kluke i Marek Podstawek

Reżyseria: Maria Bukowska

Scenariusz: Maria Bukowska, Elżbieta Romanowska

Scenografia: Marzena Solnicka, Maria Bukowska

Opracowanie graficzne i obsługa sceny: Tony Heales
Nie miejsce tu na opis analityczny i tematyczny (nie jestem krytykiem literackim) poszczególnych dialogów, monologów, scenek kabaretowych, piosenek, ale czuję się zobowiązany podać nazwiska autorów tekstów, a byli to: Natan Tenenbaum, Tadeusz Boy-Żeleński, Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Stefania Grodzieńska, Marian Załucki, Marian Hemar, Leszek Kołakowski, Wiesław Dymny, Kabaret Dudek, Piwnica pod Baranami...

Maria Bukowska zapraszając (w programie Kabaretu) do wspólnej zabawy napisała: ” Wszyscy lubimy się śmiać, a kabaret to forma widowiskowa, której celem jest rozbawienie widza. Widowisko nasze oparliśmy na klasyce polskiego kabaretu XX wieku, i wierzymy, że ponadczasowość tekstów i zawarte w nich żart i satyra, wraz z piosenką i muzyką, rozbawią Państwa i ucieszą.”
Jako widz słuchający i obserwujący mogę zapewnić , że sztuka rozbawienia publiczności się udała. Były uśmiechy, brawa i nawet miejscami głośny śmiech - co świadczy o tym, że ludzie zapomnieli choć na chwilę o swoich problemach, trudach życia...

Należy się oddzielne uznanie dla zespołu muzycznego i oprawy muzycznej przygotowanej przez Romana Syrka. W pewnym momencie kiedy popłynęły tony piosenki „Hej, Sokoły...” dołączały pojedyncze głosy, potem coraz więcej... aż wszcyscy obecni śpiewali lub nucili i przytupywali sobie do rytmu – byłem i ja między nimi!
Atmosfery kabaretowej dodały stroje i dekoracje – cały wystrój. To też wymagało sporo zachodu ze strony wykonawców i organizatorów.

Drodzy aktorzy i organizatorzy,  był to z Waszej strony duży, wielomiesięczny  trud i wysiłek, ale zaowocował uśmiechami, dziękowaniami – a co najważniejsze, wytworzyła się taka bardzo rodzinna atmosfera. Ludzie jeszcze długo stali rozmawiając o swoich doznaniach, odbiorze i... uśmiechali się do siebie. Nawet do mnie uśmiechały się Panie!!! – chociaż obok stała moja żona.
Gratuluję osobiście i trzymajcie tak dalej.  

 Bogusław Kot  






Od lewej: Marzena Solnicka, Urszula Ryniuk, Maria Bukowska, Grażyna Krajewska, Elżbieta Romanowska, Zosia Romanowska, Toamsz Romanowski, Michał Kempisty, Andrzej Dorecki

Zdjęcia: Michał Wawruszak,  Zbigniew Ślifierz (zajawka)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy