polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 25 września 2016

Bogusław Kot: Piękny jest świat - z uśmiechem...

Maria Bukowska, Andrzej Dorecki - Noc poślubna (J.Tuwim)
Fot. Z.Ślifierz
Większość starszego pokolenia pamięta z pewnością piosenkę z matczynych śpiewów wieczornych (do kołyski):

„Szły trzymając się za ręce,
Siostrzyczka i brat,
I nadziwić się nie mogły,
Jaki piękny świat...”

Nie muszę też nikomu przypominać, bo wszyscy to doskonale znają, że – „Śmiech to zdrowie”, „Śmiech jest dla naszej duszy tym samym, czym tlen dla płuc”, „Kiedy się uśmiechamy, korzysta na tym nie tylko nasze ciało, ale także umysł i serce”, „Śmiech łączy ludzi, zapominamy o starych urazach i wszystko widzimy w zupełnie nowym świetle”... ale czy wprowadzamy  w życie te piękne teoretyczne powiedzonka?

Życie powinno i ma być – piękne, a dostrzec można to  piękno, idąc przez życie z uśmiechem. Czy to możliwe?

Teatr Prób „Mianiatura” im. J. Szaniawskiego w  widowisku kabaretowym - „Uśmiechnij się”, (premiera odbyła się 18 września 2016 r., Dom Polski „Syrena” Rovwille) wyszedł nam na przeciw swoim przedstawieniem, które miało u odbiorców wywołać uśmiech, a może nawet i śmiech! I tak się stało!

Wykonawcami byli: Maria Bukowska, Andrzej Dorecki, Michał Kempisty, Grażyna Krajewska, Elzbieta Romanowska, Tomasz Romanowski, Zosia Romanowska, Urszula  Ryniuk, Marzena Solnicka.
Oprawa muzyczna -  zespół w składzie: Roman Syrek, Geoffrey Kluke i Marek Podstawek

Reżyseria: Maria Bukowska

Scenariusz: Maria Bukowska, Elżbieta Romanowska

Scenografia: Marzena Solnicka, Maria Bukowska

Opracowanie graficzne i obsługa sceny: Tony Heales
Nie miejsce tu na opis analityczny i tematyczny (nie jestem krytykiem literackim) poszczególnych dialogów, monologów, scenek kabaretowych, piosenek, ale czuję się zobowiązany podać nazwiska autorów tekstów, a byli to: Natan Tenenbaum, Tadeusz Boy-Żeleński, Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Stefania Grodzieńska, Marian Załucki, Marian Hemar, Leszek Kołakowski, Wiesław Dymny, Kabaret Dudek, Piwnica pod Baranami...

Maria Bukowska zapraszając (w programie Kabaretu) do wspólnej zabawy napisała: ” Wszyscy lubimy się śmiać, a kabaret to forma widowiskowa, której celem jest rozbawienie widza. Widowisko nasze oparliśmy na klasyce polskiego kabaretu XX wieku, i wierzymy, że ponadczasowość tekstów i zawarte w nich żart i satyra, wraz z piosenką i muzyką, rozbawią Państwa i ucieszą.”
Jako widz słuchający i obserwujący mogę zapewnić , że sztuka rozbawienia publiczności się udała. Były uśmiechy, brawa i nawet miejscami głośny śmiech - co świadczy o tym, że ludzie zapomnieli choć na chwilę o swoich problemach, trudach życia...

Należy się oddzielne uznanie dla zespołu muzycznego i oprawy muzycznej przygotowanej przez Romana Syrka. W pewnym momencie kiedy popłynęły tony piosenki „Hej, Sokoły...” dołączały pojedyncze głosy, potem coraz więcej... aż wszcyscy obecni śpiewali lub nucili i przytupywali sobie do rytmu – byłem i ja między nimi!
Atmosfery kabaretowej dodały stroje i dekoracje – cały wystrój. To też wymagało sporo zachodu ze strony wykonawców i organizatorów.

Drodzy aktorzy i organizatorzy,  był to z Waszej strony duży, wielomiesięczny  trud i wysiłek, ale zaowocował uśmiechami, dziękowaniami – a co najważniejsze, wytworzyła się taka bardzo rodzinna atmosfera. Ludzie jeszcze długo stali rozmawiając o swoich doznaniach, odbiorze i... uśmiechali się do siebie. Nawet do mnie uśmiechały się Panie!!! – chociaż obok stała moja żona.
Gratuluję osobiście i trzymajcie tak dalej.  

 Bogusław Kot  






Od lewej: Marzena Solnicka, Urszula Ryniuk, Maria Bukowska, Grażyna Krajewska, Elżbieta Romanowska, Zosia Romanowska, Toamsz Romanowski, Michał Kempisty, Andrzej Dorecki

Zdjęcia: Michał Wawruszak,  Zbigniew Ślifierz (zajawka)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy