polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

sobota, 30 lipca 2016

Franciszek w Polsce: Dzień Drogi Krzyżowej

Papież Franciszek przekracza brame niemieckiego obozu
Auschwitz w Oświęcimiu. Fot. M.Mazur - EpiskopatNews-cc
Chciałbym pojechać do Auschwitz, do tego miejsca grozy, bez przemówień, bez wielu osób. (…) Sam wejść i modlić się, aby Pan dał mi łaskę płaczu – życzył sobie papież. – Chcę milczeć, bo żadne słowa nie oddadzą tego, co czuję. Tak też się stało. W piątkowy mglisty poranek przybył do miejsca, symbolizującego największą z możliwych zbrodnię, miejsca ostrzegającego i przypominającego, do czego może być zdolny człowiek, gdy brakuje miłości i miłosierdzia.

W samotności przekroczył pieszo bramę z napisem Arbeit Macht Frei – tak jak to zrobili jego wielcy poprzednicy Jan Paweł II i Benedykt XVI. Dotarł do Ściany Straceń, gdzie w wielkim skupieniu długo się modlił. Zapalił tam lampę – swój dar dla Muzeum Auschwitz. Długie chwile, w dzwoniącej w uszach ciszy, modlił się również w celi śmierci, gdzie dokonał żywota o. Maksymilian Kolbe. Papież  wpisał się do księgi pamiątkowej muzeum: „Panie miej miłosierdzie nad twym ludem! Panie przebacz tak wielkie okrucieństwo!”  Następnie na dziedzińcu bloku 11, zwanego Blokiem Śmierci, przywitał się z 12 byłymi więźniami obozu.


W ciszy i skupieniu ponad tysiąc osób czekało na Franciszka na terenie obozu Auschwitz II – Birkenau, a wśród nich 20 osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, z którymi wymienił kilka zdań. Głowa Kościoła katolickiego, największy dzisiaj autorytet na świecie, Papież Franciszek,  modlił się przy pomniku ofiar obozu i gdy ustawił płonący znicz na jednej z jego tablic, rabin Michael Schudrich odczytał w języku hebrajskim Psalm 130 De Profundis.


Po południu Franciszek spotkał się z chorymi dziećmi – pacjentami Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Jest to ważny ośrodek medyczny, edukacyjny i badawczy; dysponuje 469 łóżkami. Służy dzieciom z obszaru Małopolski i z sąsiednich województw. W 24 oddziałach leczone są  dzieci w wieku od noworodka do 18 roku życia. Działa we wszystkich dziecięcych specjalnościach pediatrycznych i chirurgicznych.
Zgromadzone w szpitalu dzieci przywitały papieża owacją. – Wierzymy Ojcze Święty, że twoja obecność w tym miejscu, twoje słowa i twoja modlitwa dodadzą naszym pacjentom i ich rodzinom, lekarzom i pielęgniarkom sił i nadziei do pokonywania chorób – powiedział dyrektor szpitala dr hab. Maciej Kowalczyk.  – Nie mogło mnie tu zabraknąć –  stwierdził papież. – Miło  widzieć, że w tym szpitalu najmniejsi i najbardziej potrzebujący są przyjmowani i otoczeni opieką. Dziękuję za ten znak miłości, jaki nam dajecie! To jest oznaka prawdziwej kultury ludzkiej i chrześcijańskiej: postawić w centrum uwagi społecznej i politycznej ludzi w najbardziej niekorzystnej sytuacji. Jakże bardzo chciałbym, abyśmy jako chrześcijanie byli zdolni do stawania u boku chorych tak, jak Jezus, z milczeniem, przytuleniem, z modlitwą. Nasze społeczeństwo jest niestety zanieczyszczone kulturą „odrzucenia”, która jest przeciwieństwem kultury gościnności. Zaś ofiarami kultury odrzucenia są właśnie osoby najsłabsze, najbardziej kruche – a to jest okrucieństwem – zaznaczył Ojciec  Święty. – Dziękuję wam wszystkim za to spotkanie. Zabieram was ze sobą w miłości i modlitwie. Proszę też was, nie zapominajcie modlić się za mnie –  zakończył papież. Pobłogosławił zebranych i udał się do sal chorych, zaczynając od oddziału ratunkowego.



Franciszek otrzymał w prezencie od małych pacjentów pięknie wykonane laurki  a sam podarował personelowi i dzieciom obraz „Przed drzwiami” włoskiego malarza Piero Casentiniego. Przedstawia on scenę z życia Pana Jezusa, zasugerowaną przez brata zakonnego – archeologa z Kafarnaum. Święty Piotr wraz z innymi uczniami staje przed tłumem chorych, szukając Chrystusa, którego widać za drzwiami domu.
Wieczorem Ojciec Święty wraz z pielgrzymami oczekującymi go na Błoniach wziął udział w Drodze Krzyżowej.
Jolanta Pędziwiatr
Koduj24.pl
Zdjęcia: Marcin Mazur/ Episkopat News Flickr  (cc)
 
 
Transmisja z Drogi Krzyżowej Światowych Dni Młodzieży (piątek, 29.07) CTV:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy