polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: 25-letnia Australijka padła ofiarą gwałtu zbiorowego w Paryżu zaledwie kilka dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. * * * SWIAT: Jak podało Centrum Public Relations FSB (PSC), były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow został zatrzymany i aresztowany w Moskwie w ramach sprawy karnej dotyczącej korupcji. Bułhakow był wiceministrem obrony od 2008 do września 2022 roku, a w 2016 roku otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych informacji Bułhakow przez wiele lat odpowiadał za tyły Sił Zbrojnych, kierował systemem logistycznym, działaniami związanymi z organizacją zaopatrzenia żołnierzy w broń i sprzęt wojskowy. * Były głównodowodzacy Sił Zbrojnych Ukrainy, a obecnie Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Załużny zasugerował, aby Zachód wykorzystał jego kraj jako poligon doświadczalny dla nowej broni. Oświadczył to w swoim pierwszym przemówieniu jako dyplomata. Wezwał także kraje zachodnie do czasowej „rezygnacji z szeregu swobód w imię przetrwania” i mobilizacji społeczeństwa.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

sobota, 30 lipca 2016

Franciszek w Polsce: Dzień Drogi Krzyżowej

Papież Franciszek przekracza brame niemieckiego obozu
Auschwitz w Oświęcimiu. Fot. M.Mazur - EpiskopatNews-cc
Chciałbym pojechać do Auschwitz, do tego miejsca grozy, bez przemówień, bez wielu osób. (…) Sam wejść i modlić się, aby Pan dał mi łaskę płaczu – życzył sobie papież. – Chcę milczeć, bo żadne słowa nie oddadzą tego, co czuję. Tak też się stało. W piątkowy mglisty poranek przybył do miejsca, symbolizującego największą z możliwych zbrodnię, miejsca ostrzegającego i przypominającego, do czego może być zdolny człowiek, gdy brakuje miłości i miłosierdzia.

W samotności przekroczył pieszo bramę z napisem Arbeit Macht Frei – tak jak to zrobili jego wielcy poprzednicy Jan Paweł II i Benedykt XVI. Dotarł do Ściany Straceń, gdzie w wielkim skupieniu długo się modlił. Zapalił tam lampę – swój dar dla Muzeum Auschwitz. Długie chwile, w dzwoniącej w uszach ciszy, modlił się również w celi śmierci, gdzie dokonał żywota o. Maksymilian Kolbe. Papież  wpisał się do księgi pamiątkowej muzeum: „Panie miej miłosierdzie nad twym ludem! Panie przebacz tak wielkie okrucieństwo!”  Następnie na dziedzińcu bloku 11, zwanego Blokiem Śmierci, przywitał się z 12 byłymi więźniami obozu.


W ciszy i skupieniu ponad tysiąc osób czekało na Franciszka na terenie obozu Auschwitz II – Birkenau, a wśród nich 20 osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, z którymi wymienił kilka zdań. Głowa Kościoła katolickiego, największy dzisiaj autorytet na świecie, Papież Franciszek,  modlił się przy pomniku ofiar obozu i gdy ustawił płonący znicz na jednej z jego tablic, rabin Michael Schudrich odczytał w języku hebrajskim Psalm 130 De Profundis.


Po południu Franciszek spotkał się z chorymi dziećmi – pacjentami Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Jest to ważny ośrodek medyczny, edukacyjny i badawczy; dysponuje 469 łóżkami. Służy dzieciom z obszaru Małopolski i z sąsiednich województw. W 24 oddziałach leczone są  dzieci w wieku od noworodka do 18 roku życia. Działa we wszystkich dziecięcych specjalnościach pediatrycznych i chirurgicznych.
Zgromadzone w szpitalu dzieci przywitały papieża owacją. – Wierzymy Ojcze Święty, że twoja obecność w tym miejscu, twoje słowa i twoja modlitwa dodadzą naszym pacjentom i ich rodzinom, lekarzom i pielęgniarkom sił i nadziei do pokonywania chorób – powiedział dyrektor szpitala dr hab. Maciej Kowalczyk.  – Nie mogło mnie tu zabraknąć –  stwierdził papież. – Miło  widzieć, że w tym szpitalu najmniejsi i najbardziej potrzebujący są przyjmowani i otoczeni opieką. Dziękuję za ten znak miłości, jaki nam dajecie! To jest oznaka prawdziwej kultury ludzkiej i chrześcijańskiej: postawić w centrum uwagi społecznej i politycznej ludzi w najbardziej niekorzystnej sytuacji. Jakże bardzo chciałbym, abyśmy jako chrześcijanie byli zdolni do stawania u boku chorych tak, jak Jezus, z milczeniem, przytuleniem, z modlitwą. Nasze społeczeństwo jest niestety zanieczyszczone kulturą „odrzucenia”, która jest przeciwieństwem kultury gościnności. Zaś ofiarami kultury odrzucenia są właśnie osoby najsłabsze, najbardziej kruche – a to jest okrucieństwem – zaznaczył Ojciec  Święty. – Dziękuję wam wszystkim za to spotkanie. Zabieram was ze sobą w miłości i modlitwie. Proszę też was, nie zapominajcie modlić się za mnie –  zakończył papież. Pobłogosławił zebranych i udał się do sal chorych, zaczynając od oddziału ratunkowego.



Franciszek otrzymał w prezencie od małych pacjentów pięknie wykonane laurki  a sam podarował personelowi i dzieciom obraz „Przed drzwiami” włoskiego malarza Piero Casentiniego. Przedstawia on scenę z życia Pana Jezusa, zasugerowaną przez brata zakonnego – archeologa z Kafarnaum. Święty Piotr wraz z innymi uczniami staje przed tłumem chorych, szukając Chrystusa, którego widać za drzwiami domu.
Wieczorem Ojciec Święty wraz z pielgrzymami oczekującymi go na Błoniach wziął udział w Drodze Krzyżowej.
Jolanta Pędziwiatr
Koduj24.pl
Zdjęcia: Marcin Mazur/ Episkopat News Flickr  (cc)
 
 
Transmisja z Drogi Krzyżowej Światowych Dni Młodzieży (piątek, 29.07) CTV:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy