polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 17 kwietnia 2016

Trzy dni podniosłych celebracji 1050 lat Chrztu Polski

Zgromadzenie Narodowe w Poznaniu 15 kwietnia 2016r.
Fot. P.Kula (cc) 
Dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości w piątek, 15 kwietnia 2016 r. o godz. 12.00 w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się uroczyste Zgromadzenie Narodowe, pierwsze w historii Polski poza stolicą. Trzydniowe  wspólne państwowo-kościelne celebracje odbyły się w historycznych miejscach początków  państwa polskiego: na Ostrowie Lednickim, w Gnieżnie i w Poznaniu.

 W Poznaniu w Zgromadzeniu Narodowym Sejmu i Senatu w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich poza parlamentarzystami wzięli udział także prezydent, szefowa rządu, ministrowie oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski a także głowy kościołów innych obrządków chrześcijańskich. W wygłoszonym orędziu Prezydent Andrzej Duda nazwał  chrzest Mieszka I najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu.
- Konstytucjonalizm, demokratyczne państwo prawa, powszechne prawo międzynarodowe, ruch robotniczy i emancypacyjny, nowoczesny etos debaty publicznej korzeniami tkwią głęboko w dziedzictwie chrześcijańskim - podkreślał w swym orędziu Andrzej Duda.

Po Zgromadzeniu Narodowym, które trwało około godziny, zaprezentowano oratorium napisane przez Jacka Sykulskiego specjalnie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jacek Sykulski  jest chórmistrzem, kompozytorem i  dyrektorem artystycznym Poznańskiego Chóru Chłopięcego, autorem słynnej pieśni "Abba Ojcze".
Fotoreportaż Pawła Kuli i Rafała Zambrzyckiego:

Prezydent RP Andrzej Duda wygłasza orędzie na Zgromadzeniu Narodowym w Poznaniu

 


 
Zdjęcia: Kancelaria RP (lic. cc)
 
Tego samego dnia w poznańskiej bazylice archikatedralnej na Ostrowie Tumskim odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina. W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele władz państwowych; obecni byli prezydent Andrzej Duda z małżonką i premier Beata Szydło. Poprzedziła ja procesja z ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej , ktora wyruszyla z poznańskiej Fary  do Katedry. Procesję próbowało zagłuszyć ok. 50. manifestantów, protestujących przeciw zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej.

Podczas mszy w katedrze legat papieski kard. Pietro Parolin podkreślił, że dla narodu polskiego chrzest oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury. Wspominał też m.in. słowa bł. Pawła VI, który z okazji 1000-lecia chrztu Polski powiedział: "Wiara chrześcijańska, język i alfabet łaciński, sumienie obywatelskie świata zachodniego wspólnie dały początek całości nowej kultury narodu polskiego, która nieprzerwanie miała dawać później poprzez swoje instytucje polityczne, religijne, edukacyjne i artystyczne świadectwo swojej niewzruszonej żywotności moralnej, swojej charakterystycznej spójności z cywilizacją europejską i swojej wyjątkowej oryginalności etnicznej, przez tysiąc lat burzliwej i chwalebnej historii".

Po błogosławieństwie kończącym mszę św. i odśpiewaniu hymnu "Boże, coś Polskę" delegacja władz państwowych oraz kościelnych złożyła wieńce na grobach pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Pózniej  Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański  przekazał prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz premier krzyże wykonane z drewna z wałów obronnych pochodzących z grodu Mieszka I z 966 roku.
 
Fotoreportaż: EpiskopatNews

Przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita poznański arb Stanislaw Gądecki prowadzi procesję z Fary do Katedry.

 




 
Legat papieski, kard. Pietro Parolin




 
 




 
Zdjęcia: EpiskopatNews (lic.cc)

Retransmisja z mszy z katedry Św. Piotra i Pawła w Poznaniu z homilią jubileuszową abp st. Gądeckiego (15.04.2016):


Centralne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się już  czwartek w Gnieźnie. Poprzedzily je  obrady Konferencji Episkopatu Polski. Na pobliskim  Ostrowie Lednickim – stołeczno-rezydencjonalnym grodzie księcia Mieszka I - „świętej wyspie”, „wyspie władców”, w obecności przedstawicieli władz państwowych i kościelnych (w tym całego Episkopatu Polski), duchownych Kościołów chrześcijańskich oraz zaproszonych gości sprawowana była uroczysta liturgia jubileuszowa – Uroczyste Wyznanie Wiary, z wystawieniem relikwii św. Wojciecha. Nabożeństwo celebrowane przez abpa Wojciecha Polaka, metropolitę gnieźnieńskiego i Prymasa Polski.

W swojej homilii Prymas Polski zwrócił uwagę na fakt, „że dziś, gdy w 1050. rocznicę Chrztu Polski sięgamy do wspólnych korzeni naszego życia z wiary, pragniemy jeszcze raz uświadomić sobie, że sakrament chrztu jest znakiem jedności, a zarazem usłyszeć i wspólnie powtórzyć, że Chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę”.

 Dalej w swojej homilii ks. abp W. Polak mówił: - Do tego przecież zaprasza nas to wyjątkowe miejsce, Ostrów Lednicki, Święta Wyspa, która w samym swym sercu kryje mieszkowe palatium wraz z kaplicą i baptysterium, gdzie przodkowie nasi przez chrzest jednoczyli się z Chrystusem, aby narodzić się do nowego życia. To święte miejsce kryło też przez wieki najcenniejszą pamiątkę – najstarszą wśród odnalezionych w Polsce staurotek, czyli relikwiarzy służących do przechowywania cząstek Drzewa Krzyża Świętego, o wyraźnym pochodzeniu bizantyjskim. Jesteśmy zatem w niepowtarzalnym miejscu, w którym – przywołując dobrze znaną metaforę dwóch płuc, pozostawioną nam przez św. Jana Pawła II – i my, dziś, tutaj obecni, stajemy się świadkami odsłaniającej się jeszcze raz przed naszymi oczami duchowej jedności chrześcijańskiej Europy, na którą – jak przypominał Papież-Słowianin – składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu.

Po zakończeniu nabożeństwa Prymas Polski poświęcił dzwon „Mieszko i Dobrawa” , który  po raz pierwszy zabrzmiał na Ostrowie Lednickim. Ważący 220 kg dzwon został w ubiegłym roku odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Jego pomysłodawcą i projektantem jest dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa.

Kolejnym atrakcją uroczystości był też przelot nad Ostrowem Lednickim samolotów Iskra, które „rozpyliły” biało-czerwoną flagę.

 Pózniej w gnieźnieńskiej katedrze sprawowana była uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, w ktorej wziąl udział prezydent, premier, poslowie i senatorowie.
Fotoreportaż: EpiskopatNews
Prymas Polski abp Wojciech Polak rozpoczyna uroczystą liturgie na "wyspie władców" - Ostrowie Lednickim.



 
 
 

 
 
 
 







Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas uroczystości w katedrze gnieźnieńskiej.


 Zdjęcia: EpiskopatNews (cc)

 W sobotę natomiast , ostatniego dnia uroczystości jubileuszowych w Wielkopolsce, obchody odbyły się  na poznańskim  Stadionie Lecha przy ul Bulgarskiej. Głównym elementem uroczystości była celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego Pietro Parolina  msza z chrztem dorosłych. - Chrzest dla każdej duszy, która go przyjmie, tak i dla narodu polskiego oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury i dał początek nowej drodze, rozjaśnionej światłem Chrystusa - mówił do wiernych kard. Parolin.

Fotoreportaż: Marcin Mazur/EpiskopatNews (cc)


 






 Wydarzenia na stadionie zwieńczył premiera musicalu "Jesus Christ Superstar". W rolę  Jezusa wcielił się Marek Piekarczyk - wokalista zespołu TSA.

Uroczystościom jubileuszowym 1050 rocznicy chrztu Polski i polskiej państwowości przez najbliższe tygodnie towarzyszyć będą niezliczone lokalne  wydarzenia kulturalne:  prezentacje, wystawy, koncerty i konferencje. Zwieńczeniem obchodów będzie papieska msza św. na Jasnej Górze podczas Światowych Dni Młodzieży.
kb/BumerangMedia (oprac. na podst. PolskieRadio, RadioEska, Wprost, Głos Wielkopolski, epoznan.pl, informacjelokalne.pl, portale Sejmu RP, KPRM i Episkopatu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy