polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

piątek, 8 kwietnia 2016

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Nie daj sobie w kaszę dmuchać!

Kasza jaglana z pomidorem i czosnkiem
Gryczana, jęczmienna, manna, kuskus, pęczak, kukurydziana... Jest wiele rodzajów kaszy i wiele jej zastosowań. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy kasza jest zdrowa?

Kasze po długiej przerwie pomału wracają do łask. Mówi się nawet o ostatniej „modzie” na kaszę jaglaną po tym, jak swoje 5 minut sławy przeżywał kuskus. Kaszę w Polsce jadało się kiedyś często we wszystkich warstwach społecznych. Doceniali ją zarówno chłopi jak i szlachta. Z jednej strony była stosunkowo tania, z drugiej „treściwa”. W XVII w. straciła na popularności i uważana była za pokarm ludzi ubogich i chorych.

 Dziś mamy pod dostatkiem różnego rodzaju produktów spożywczych. Dlaczego nasz wybór miałby paść na kaszę?


Kasza kaszy nierówna

Naukowcy od dawna prowadzą badania na temat kaszy. Wynika z nich, że spożywanie kaszy generalnie służy naszemu zdrowiu. Kasze zawierają magnez, potas, cynk, żelazo, fosfor, witaminy z grupy B oraz witaminę E, a ponadto cenny błonnik. Jedną z najzdrowszych jest kasza gryczana. Gorąco polecam jej spożywanie. Do moich ulubionych dań należy właśnie kasza gryczana z zimnym zsiadłym mlekiem...

W wielu przypadkach zjedzenie kaszy jest dla nas korzystniejsze od spożywania ryżu, makaronu czy ziemniaków.

Kasza gryczana – polecam ją wszystkim. Zawiera dużo potasu, a mało sodu, przez co jest szczególnie korzystna dla osób z nadciśnieniem. Dodatkowo warto, aby spożywać ją przy anemii – ma najwięcej żelaza i kwasu foliowego oraz witaminy E. Taka „mieszanka” jest wskazana przy niedokrwistości.

Kasza jaglana, czyli kasza uzyskiwana z prosa. Ma podobne właściwości do kaszy gryczanej, ponadto polecam ją osobom, które na co dzień żyją w stresie lub mają skłonność do depresji z uwagi na największą zawartość witamin z grupy B.

Obie te kasze występują także w systemach żywieniowych, stosowanych przez moich pacjentów w trakcie terapii otyłości i nadwagi. Nie oznacza to jednak, że kasza to zawsze najlepszy wybór...

 
Komu kasza nie służy?

 Kasza jaglana ma sporo kalorii. Nie jest zbyt często polecana diabetykom. Gotowana ma stosunkowo wysoki indeks glikemiczny: ok. 70. Dla porównania, dla kaszy gryczanej czy brązowego ryżu wynosi on 50.

Na „grube” kasze powinny uważać osoby, które mają wrzody żołądka, nadkwasotę, wrzody dwunastnicy oraz przepuklinę żołądkowo-przełykową. Zawierają one bowiem siarkę, fluor i chlor, które powodują zakwaszenie organizmu. Wyjątek stanowią: kasza gryczana i jaglana, ponieważ obie mają zasadowy charakter.

Kiedy dokucza nam infekcja, grube kasze podrażniają ściółkę jelita, co skutkuje słabszym wchłanianiem białka. Tymczasem białko sprzyja regeneracji organizmu i przyspiesza powrót do zdrowia.

Życzę Państwu smacznych i zdrowych dań z wykorzystaniem kaszy. W temacie żywienia pozostaniemy na dłużej – przy najbliższej okazji opowiem o tym, dlaczego warto jadać regularnie.
 
Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy