polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Konfederacja, Konfederacja Korony Polskiej i Prawo i Sprawiedliwość uważają, że należy natychmiastowo zmienić politykę dotyczącą przyjmowania emigrantów do Polski. Lider Konfederacji Krzysztof Bosak powiedział: „Nie chcemy, żeby nasze miasta stały się koczowiskami Afrykanów, których Niemcy się pozbyły, bo nie chciały ich u siebie." * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział: „Co się dzieje w krajach Zachodu? Oni ciągle nas grzebią. A sami wkrótce zdechną”. Prezydent Rosji przypomniał że w ubiegłym roku rosyjski PKB wzrósł o 4,3%, podczas gdy w strefie euro jedynie o 0,9%.
POLONIA INFO:

piątek, 8 kwietnia 2016

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Nie daj sobie w kaszę dmuchać!

Kasza jaglana z pomidorem i czosnkiem
Gryczana, jęczmienna, manna, kuskus, pęczak, kukurydziana... Jest wiele rodzajów kaszy i wiele jej zastosowań. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy kasza jest zdrowa?

Kasze po długiej przerwie pomału wracają do łask. Mówi się nawet o ostatniej „modzie” na kaszę jaglaną po tym, jak swoje 5 minut sławy przeżywał kuskus. Kaszę w Polsce jadało się kiedyś często we wszystkich warstwach społecznych. Doceniali ją zarówno chłopi jak i szlachta. Z jednej strony była stosunkowo tania, z drugiej „treściwa”. W XVII w. straciła na popularności i uważana była za pokarm ludzi ubogich i chorych.

 Dziś mamy pod dostatkiem różnego rodzaju produktów spożywczych. Dlaczego nasz wybór miałby paść na kaszę?


Kasza kaszy nierówna

Naukowcy od dawna prowadzą badania na temat kaszy. Wynika z nich, że spożywanie kaszy generalnie służy naszemu zdrowiu. Kasze zawierają magnez, potas, cynk, żelazo, fosfor, witaminy z grupy B oraz witaminę E, a ponadto cenny błonnik. Jedną z najzdrowszych jest kasza gryczana. Gorąco polecam jej spożywanie. Do moich ulubionych dań należy właśnie kasza gryczana z zimnym zsiadłym mlekiem...

W wielu przypadkach zjedzenie kaszy jest dla nas korzystniejsze od spożywania ryżu, makaronu czy ziemniaków.

Kasza gryczana – polecam ją wszystkim. Zawiera dużo potasu, a mało sodu, przez co jest szczególnie korzystna dla osób z nadciśnieniem. Dodatkowo warto, aby spożywać ją przy anemii – ma najwięcej żelaza i kwasu foliowego oraz witaminy E. Taka „mieszanka” jest wskazana przy niedokrwistości.

Kasza jaglana, czyli kasza uzyskiwana z prosa. Ma podobne właściwości do kaszy gryczanej, ponadto polecam ją osobom, które na co dzień żyją w stresie lub mają skłonność do depresji z uwagi na największą zawartość witamin z grupy B.

Obie te kasze występują także w systemach żywieniowych, stosowanych przez moich pacjentów w trakcie terapii otyłości i nadwagi. Nie oznacza to jednak, że kasza to zawsze najlepszy wybór...

 
Komu kasza nie służy?

 Kasza jaglana ma sporo kalorii. Nie jest zbyt często polecana diabetykom. Gotowana ma stosunkowo wysoki indeks glikemiczny: ok. 70. Dla porównania, dla kaszy gryczanej czy brązowego ryżu wynosi on 50.

Na „grube” kasze powinny uważać osoby, które mają wrzody żołądka, nadkwasotę, wrzody dwunastnicy oraz przepuklinę żołądkowo-przełykową. Zawierają one bowiem siarkę, fluor i chlor, które powodują zakwaszenie organizmu. Wyjątek stanowią: kasza gryczana i jaglana, ponieważ obie mają zasadowy charakter.

Kiedy dokucza nam infekcja, grube kasze podrażniają ściółkę jelita, co skutkuje słabszym wchłanianiem białka. Tymczasem białko sprzyja regeneracji organizmu i przyspiesza powrót do zdrowia.

Życzę Państwu smacznych i zdrowych dań z wykorzystaniem kaszy. W temacie żywienia pozostaniemy na dłużej – przy najbliższej okazji opowiem o tym, dlaczego warto jadać regularnie.
 
Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy