polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną wizytą do Chin. Potrwa do 26 czerwca. W poniedziałek w Pekinie Duda spotka się m.in. z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Głównymi celami wizyty są szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce oraz przedstawienie polskiego spojrzenia na kluczowe zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

niedziela, 13 marca 2016

Maturzyści gośćmi Konsulatu Polskiego w Sydney

Dwie laureatki Maya Chabros (1 miejsce)
i Józefina Pawlicka (4 miejsce). Fot. J.Pawlicka
Australijski początek marca, podobnie jak październik w Polsce, oznacza rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Przed dwoma tygodniami do studenckiego grona tutejszych wyższych uczelni dołączyli także maturzyści języka polskiego. Było ich w Sydney siedemnaścioro. W listopadzie ubiegłego roku celebrowali swoją maturę z języka polskiego na Balu, zorganizowanym przez Zrzeszenie Polskich Nauczycieli.


W sobotę 5 marca spotkali się ponownie, tym razem w Polskim Konsulacie. Zaproszeni przez Panią Konsul Generalną, Reginę Jurkowską przybyli wraz z rodzicami i rodzeństwem aby otrzymać  dyplomy honorujące ich niezaprzeczalne osiągnięcia w języku polskim.

Zdecydowana większość z nich otrzymała najwyższą ocenę – ‘band 6’ czyli wynik ponad 90 %. W praktyce stanowi to aż 20% ogólnej oceny kwalifikującej do przyjęcia na studia (ATAR).


„Gratuluję wam tak wysokich wyników jakie uzyskaliście na egzaminie maturalnym z języka polskiego, powiedziała Pani Konsul. Na pewno nie byłoby to możliwe bez poparcia, jakie otrzymujecie ze strony swoich rodziców. To oni zaszczepili w was chęć uczenia się języka polskiego i nieustannie kształcili wasze poczucie polskości. Oczywiście niezaprzeczalny jest także wkład waszych nauczycielek. Zarówno tych, które przygotowały was do matury, jak też i tych ze szkół podstawowych. To dzięki ich entuzjazmowi i wysiłkom wkładanym w cosobotnie zajęcia tak, by były one jak najbardziej interesujące i wypełnione treścią, wy możecie teraz poszczycić się doskonałymi wynikami egzaminu maturalnego...”

Pani Konsul Generalna pogratulowała także obecnemu na uroczystości panu Albertowi Velli, Prezesowi Federacji Szkół Języków Etnicznych w Nowej Południowej Walii, który 26 stycznia, w  Święto Australii otrzymał wysokie odznaczenie państwowe –  Order Australii (Order of Australia). Pani Konsul podkreśliła zasługi Alberta Velli dla utrzymywania i rozwoju nauczania języków etnicznych w Australii.


Albert Vella  uhonorowany Orderem Australii
przyjmuje gratulacje

 Do tych gratulacji dołączyło się także Zrzeszenie Polskich Nauczycieli.

Chociaż Pan Albert Vella nie jest z pochodzenia Polakiem, jednak ma polskie serce, które ćwierć wieku temu skradła mu Gosia, polska nauczycielka. Biorąc za żonę polską Gosię, Albert Vella zaadoptował także naszą polską społeczność. Świadczyć może o tym jego zaangażowanie w nauczanie języka polskiego w sobotnich szkołach, które ukończyli synowie Gosi i Alberta.  Adam oraz Thomas Vella zdawali dwa i cztery lat temu maturę z języka polskiego, uzyskując doskonałe wyniki (band 6, przy czym Adam zdobył 3 miejsce w NSW).

Jak zawsze skromny, nieco zażenowany i niekryjący wzruszenia Pan Albert podziękował serdecznie za życzenia, zapewniając, że uzyskane zaszczytne wyróżnienie państwowe – Order of Australia – mobilizuje go do jeszcze bardziej wytężonej pracy na polu edukacji w sobotnich szkołach języków, w tym oczywiście polskiego.

Uroczystość uhonorowania polskich maturzystów zaszczycił także swoją obecnością ks Kamil Żyłczyński, duszpasterz ośrodków Ashfield, Moroubra Bay i Kirribilli. Znamiennym jest fakt, że w każdym z tych ośrodków działają polskie klasy Saturday School of Community Languages, do których uczęszczali celebrowani dzisiaj maturzyści.

"Za kilka miesięcy, powiedział ks. Kamil ,  do Polski przybędzie blisko półtora miliona młodzieży z kilkudziesięciu krajów świata. Będzie to niepowtarzalne spotkanie wiary, spotkanie z papieżem Franciszkiem. Młodzi spotkają się również z Polską - naszą Ojczyzną, kulturą, historią. Większość z nich dowie się jednak o Polsce tylko tyle, ile uda się przetłumaczyć na obce języki.

Chciałbym serdecznie pogratulować wam, Maturzystom, nie tylko odniesionego sukcesu, ale przede wszystkim niepowtarzalnej szansy sięgnięcia o wiele głębiej. Posługując się językiem polskim macie szansę nie tylko  poznać, ale zrozumieć i poczuć w sercu Polskę. Niech zatem matura z języka polskiego, będzie początkiem waszej niepowtarzalnej przygody z naszą wspólną Ojczyzną..."

Młodzież podziękowała ks. Kamilowi rzęsistymi brawami.

W uroczystości udział wzięła także pani Liliana Mularczyk, Dyrektor Merrylands High School, od kilku lat sprawująca funkcję Prezesa Rady Dyrektorów Szkół Średnich w Nowej Południowej Walii. Pani Liliana jest także honorowym członkiem Zrzeszenia Polskich Nauczycieli. Podczas sobotniej uroczystości zwróciła się z bardzo serdecznym przesłaniem do młodych Polaków, aby kultywowali  wartości jakie wynieśli z domu rodzinnego i aby nieustannie rozwijali swój polski język .

Po raz pierwszy młodzież, rodzice oraz nauczyciele mieli możliwość spotkania pani Kamili Walker, nowo mianowanej koordynator Studiów Polskich na Macquarie University. Pani Kamila zachęcała polskich studentów do zapoznania się z nowym programem Studiów Polskich, jaki od tego roku wprowadza na Uniwersytecie Macquarie. Wnioskując po ilości osób, które czekały na chwilę osobistej rozmowy z Panią Kamilą, po zakończeniu oficjalnej części spotkania, wystąpienie Pani Koordynator spotkało się z dużym zainteresowaniem zebranych.  

 
Gratulacje zarówno maturzystom, jak i ich nauczycielkom a także podziękowanie rodzicom złożyła pani Elżbieta Cesarski, reprezentująca Polską Macierz Szkolną oraz Komisję Oświatową Polonii Australijskiej.

Tuż przed rozdaniem dyplomów maturzystom z poszczególnych Ośrodków do młodzieży z króciutkim przesłaniem zwróciła się pani Marianna Łacek, prezes Zrzeszenia Polskich Nauczycieli. Tutaj należy podkreślić, że Zrzeszenie Polskich Nauczycieli było 15 lat temu pomysłodawcą zorganizowania ceremonii wyróżnienia polskich maturzystów i od tamtej pory jest wraz z Polskim Konsulatem, współorganizatorem tej uroczystości.

„Drodzy Młodzi Przyjaciele, powiedziała zwracając się do młodzieży Pani Łacek. W imieniu wszystkich nauczycieli gratuluję wam tak doskonale zdanej matury z języka polskiego. Wkraczacie w swoją dorosłość mając poczucie przynależności do Polskiego Narodu. Teraz ta polskość, którą zaszczepili w was wasi Rodzice a kultywowali ją nauczyciele – jest wasza. To wy musicie dalej o tę polskość dbać i nieść ją w czasie swoich studiów, w dalszej pracy oraz  do rodzin, które kiedyś będziecie zakładać. Ta polskość ma dodawać wam skrzydeł, wyróżniać was pozytywnie wśród grona osób, z którymi będziecie się spotykać. Mamy wiele przykładów  kiedy udokumentowana znajomość języka polskiego pomogła młodym ludziom w zdobyciu wysokiej pozycji zawodowej tak w Australii, w Polsce, jak i w innych krajach, w których nasi dawni maturzyści zdecydowali się osiedlić. Wy już udowodniliście, że stać was na wiele, dlatego jeszcze raz, w imieniu wszystkich nauczycieli, życzę wam dalszych sukcesów w nauce, w pracy i w życiu osobistym.”

Potem nasąpiła uroczystość wręczenia dyplomów oraz upominków, jakie przygotował dla młodzieży oraz honorowych gości  Polski Konsulat.

Swoich byłych uczniów przedstawiały ich ubiegłoroczne nauczycielki.

Ze szkoły w Ashfield, pani Marianna Łacek:

Maya Chabros, Yulia Dziubińska, Adrian Gustaw Kawecki,  

Dominik Pasternak, Josephine Pawlicka, Aleksandros Rypel Polkas

Ze szkoły w  Chastwood, pani Barbara Gondek:

Dorothy Michelle Moxon, Kasper Bilyk, Alexandra Jabłonowska

Ze szkoły w Liverpool, pani Barbara Magolan:

Szczepan Glewicz, Robert Kawa, Natalie Koszyński, Matthew Rutkowski

Ze szkoły w Randwick, pani Gosia Vella:
Olivia Kwiatkowski, Patrycja Łapiński, Maya Stempień,  Anna Wilkoński

 
Po zakończeniu oficjalnej ceremonii, kiedy na scenie stali już wszyscy maturzyści, o głos poprosiła jedna z matek, pani dr Beata Rumianek. Pani Beata, podziękowała serdecznie Pani Konsul Generalnej, Reginie Jurkowskiej za uhonorowanie polskich maturzystów oficjalnymi dyplomami oraz upominkami. Pogratulowała także nauczycielkom, które współpracując ściśle z rodzicami, mogą teraz z dumą oglądać rezultaty swojej pracy. Młodzieży dr Rumianek życzyła powodzenia na wybranych kierunkach studiów.

 Nauczycielki klas maturalnych z honorowymi gośćmi
uroczystościOd lewej:    Barbara Magolan, Barbara Gądek,
 ks. Kamil, Gosia Vella,  Konsul Regina Jurkowska,
Liliana Mularczyk, Marianna Łacek

Dalsza część spotkania przebiegała w bezpośredniej, rodzinnej prawie atmosferze. Robiono pamiątkowe zdjęcia z rodzicami, nauczycielkami, honorowymi gośćmi, no i przede wszystkim z Panią Konsul. Studenci dzielili się swoimi wrażeniami z pierwszego zetknięcia się z uniwersytetami, wiele osób z rozrzewnieniem wspominało lata spędzone w klasach języka polskiego. Umawiano się na kolejne, już prywatne spotkania...

Dla nas, nauczycieli, reakcja młodzieży w czasie takiej uroczystości staje się kolejnym dowodem na nieocenioną rolę jaką w życiu młodych ludzi spełnia polska szkoła. Chodzi tu bowiem nie tylko o zdobywanie pewnego zasobu wiedzy, udoskonalanie wielu umiejętności, ale także o bardzo istotny element komfortu psychicznego. Szczególnie teraz, w świecie niesamowitego tempa życia, pośpiechu, często braku stabilizacji w rodzinie – sobotnia szkoła języka ojczystego jest z jednej strony australijską instytucją, z drugiej jednak stanowi jak gdyby przedłużenie domu rodzinnego. Poprzez spotkanie podobnych sobie kolegów i koleżanek, daje młodemu człowiekowi poczucie własnej wartości, pozwala mu się zakorzenić w kulturze swojego Narodu, która tylko może napawać dumą. Umożliwia nawiązanie przyjaźni trwających potem przez lata. A wszysko to dzieje się pod kierunkiem doświadczonych, życzliwych nauczycieli, którzy także należą do tego samego kręgu kulturowego, wyznają takie same wartości.

Chciałoby się na koniec zapytać – Czy w Sydney i przyległych miastach istnieje tylko kilkanaście polskich rodzin, którym rzeczywiście leży na sercu przyszłość ich dzieci? Nauka w Saturday School of Community Languages (kl. 7 – 12) jest całkowicie bezpłatna. Wymagane jest jedynie polskie pochodzenie, wystarczy tylko ze strony dziadków. Nawet jeśli nieco zaniedbana została w domu znajomość polskiego, można to bez trudu nadrobić. Dziecko po to będzie chodziło do szkoły, żeby się nauczyć. Dlatego nie zwlekajmy. Jeszcze nie jest za późno!

Wszelkich informacji w języku tak polskim jak i angielskim gotowe są udzielić:

Marianna Łacek tel. (02) 9798 8690 email: [email protected]

Gosia Vella tel. (02) 9311 3723 email: [email protected]

Pragniemy także zapewnić rodziców, że dla tych uczniów, którzy mają soboty zajęte innymi obowiązkowymi zajęciami przewidujemy możliwość zaaranżowania pomocy w inne dni tygodnia.

Marianna Łacek
Zdjęcia: Jolanta Pawlicka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy