polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Pierwszy zwycięski mecz Polski na Mistrzostwach Świata Piłki Nożnej w Katarze. Biało-czerwoni pokonali drużynę Arabii Saudyjskiej 2:0. * * * AUSTRALIA: Wybory stanowe w Victorii dobiegają końca. Ostateczny sondaż opinii publicznej pokazuje, że premier Daniel Andrews jest na dobrej drodze do zdobycia trzeciej kadencji jako szef rządu. Jeśli Andrews pozostanie premierem, zostanie najdłużej urzędującym premierem z ramienia Partii Pracy w Victorii. * * * SWIAT: Zmarł szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej - poinformowała agencja BelTa. Nie widaomo nic o przyczynach jego śmierci. Polityk miał 64 lata. Rzecznik białoruskiego MSZ Anatolij Głaz potwierdził informację o śmierci ministra. Dodał, że Makiej jeszcze wczoraj omawiał plany robocze na nadchodzący tydzień.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Melbourne: Dom Polski Syrena w Rowville, "Randka w Bistro" - 19.11, godz. 18:00; "Pozamiatane" - 20.11, godz. 18:00; Polski Klub w Albion, "Pozamiatane" - 24.11, godz. 18:30; "Randka w Bistro" - 27.11, godz. 15:00

niedziela, 13 marca 2016

Maturzyści gośćmi Konsulatu Polskiego w Sydney

Dwie laureatki Maya Chabros (1 miejsce)
i Józefina Pawlicka (4 miejsce). Fot. J.Pawlicka
Australijski początek marca, podobnie jak październik w Polsce, oznacza rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Przed dwoma tygodniami do studenckiego grona tutejszych wyższych uczelni dołączyli także maturzyści języka polskiego. Było ich w Sydney siedemnaścioro. W listopadzie ubiegłego roku celebrowali swoją maturę z języka polskiego na Balu, zorganizowanym przez Zrzeszenie Polskich Nauczycieli.


W sobotę 5 marca spotkali się ponownie, tym razem w Polskim Konsulacie. Zaproszeni przez Panią Konsul Generalną, Reginę Jurkowską przybyli wraz z rodzicami i rodzeństwem aby otrzymać  dyplomy honorujące ich niezaprzeczalne osiągnięcia w języku polskim.

Zdecydowana większość z nich otrzymała najwyższą ocenę – ‘band 6’ czyli wynik ponad 90 %. W praktyce stanowi to aż 20% ogólnej oceny kwalifikującej do przyjęcia na studia (ATAR).


„Gratuluję wam tak wysokich wyników jakie uzyskaliście na egzaminie maturalnym z języka polskiego, powiedziała Pani Konsul. Na pewno nie byłoby to możliwe bez poparcia, jakie otrzymujecie ze strony swoich rodziców. To oni zaszczepili w was chęć uczenia się języka polskiego i nieustannie kształcili wasze poczucie polskości. Oczywiście niezaprzeczalny jest także wkład waszych nauczycielek. Zarówno tych, które przygotowały was do matury, jak też i tych ze szkół podstawowych. To dzięki ich entuzjazmowi i wysiłkom wkładanym w cosobotnie zajęcia tak, by były one jak najbardziej interesujące i wypełnione treścią, wy możecie teraz poszczycić się doskonałymi wynikami egzaminu maturalnego...”

Pani Konsul Generalna pogratulowała także obecnemu na uroczystości panu Albertowi Velli, Prezesowi Federacji Szkół Języków Etnicznych w Nowej Południowej Walii, który 26 stycznia, w  Święto Australii otrzymał wysokie odznaczenie państwowe –  Order Australii (Order of Australia). Pani Konsul podkreśliła zasługi Alberta Velli dla utrzymywania i rozwoju nauczania języków etnicznych w Australii.


Albert Vella  uhonorowany Orderem Australii
przyjmuje gratulacje

 Do tych gratulacji dołączyło się także Zrzeszenie Polskich Nauczycieli.

Chociaż Pan Albert Vella nie jest z pochodzenia Polakiem, jednak ma polskie serce, które ćwierć wieku temu skradła mu Gosia, polska nauczycielka. Biorąc za żonę polską Gosię, Albert Vella zaadoptował także naszą polską społeczność. Świadczyć może o tym jego zaangażowanie w nauczanie języka polskiego w sobotnich szkołach, które ukończyli synowie Gosi i Alberta.  Adam oraz Thomas Vella zdawali dwa i cztery lat temu maturę z języka polskiego, uzyskując doskonałe wyniki (band 6, przy czym Adam zdobył 3 miejsce w NSW).

Jak zawsze skromny, nieco zażenowany i niekryjący wzruszenia Pan Albert podziękował serdecznie za życzenia, zapewniając, że uzyskane zaszczytne wyróżnienie państwowe – Order of Australia – mobilizuje go do jeszcze bardziej wytężonej pracy na polu edukacji w sobotnich szkołach języków, w tym oczywiście polskiego.

Uroczystość uhonorowania polskich maturzystów zaszczycił także swoją obecnością ks Kamil Żyłczyński, duszpasterz ośrodków Ashfield, Moroubra Bay i Kirribilli. Znamiennym jest fakt, że w każdym z tych ośrodków działają polskie klasy Saturday School of Community Languages, do których uczęszczali celebrowani dzisiaj maturzyści.

"Za kilka miesięcy, powiedział ks. Kamil ,  do Polski przybędzie blisko półtora miliona młodzieży z kilkudziesięciu krajów świata. Będzie to niepowtarzalne spotkanie wiary, spotkanie z papieżem Franciszkiem. Młodzi spotkają się również z Polską - naszą Ojczyzną, kulturą, historią. Większość z nich dowie się jednak o Polsce tylko tyle, ile uda się przetłumaczyć na obce języki.

Chciałbym serdecznie pogratulować wam, Maturzystom, nie tylko odniesionego sukcesu, ale przede wszystkim niepowtarzalnej szansy sięgnięcia o wiele głębiej. Posługując się językiem polskim macie szansę nie tylko  poznać, ale zrozumieć i poczuć w sercu Polskę. Niech zatem matura z języka polskiego, będzie początkiem waszej niepowtarzalnej przygody z naszą wspólną Ojczyzną..."

Młodzież podziękowała ks. Kamilowi rzęsistymi brawami.

W uroczystości udział wzięła także pani Liliana Mularczyk, Dyrektor Merrylands High School, od kilku lat sprawująca funkcję Prezesa Rady Dyrektorów Szkół Średnich w Nowej Południowej Walii. Pani Liliana jest także honorowym członkiem Zrzeszenia Polskich Nauczycieli. Podczas sobotniej uroczystości zwróciła się z bardzo serdecznym przesłaniem do młodych Polaków, aby kultywowali  wartości jakie wynieśli z domu rodzinnego i aby nieustannie rozwijali swój polski język .

Po raz pierwszy młodzież, rodzice oraz nauczyciele mieli możliwość spotkania pani Kamili Walker, nowo mianowanej koordynator Studiów Polskich na Macquarie University. Pani Kamila zachęcała polskich studentów do zapoznania się z nowym programem Studiów Polskich, jaki od tego roku wprowadza na Uniwersytecie Macquarie. Wnioskując po ilości osób, które czekały na chwilę osobistej rozmowy z Panią Kamilą, po zakończeniu oficjalnej części spotkania, wystąpienie Pani Koordynator spotkało się z dużym zainteresowaniem zebranych.  

 
Gratulacje zarówno maturzystom, jak i ich nauczycielkom a także podziękowanie rodzicom złożyła pani Elżbieta Cesarski, reprezentująca Polską Macierz Szkolną oraz Komisję Oświatową Polonii Australijskiej.

Tuż przed rozdaniem dyplomów maturzystom z poszczególnych Ośrodków do młodzieży z króciutkim przesłaniem zwróciła się pani Marianna Łacek, prezes Zrzeszenia Polskich Nauczycieli. Tutaj należy podkreślić, że Zrzeszenie Polskich Nauczycieli było 15 lat temu pomysłodawcą zorganizowania ceremonii wyróżnienia polskich maturzystów i od tamtej pory jest wraz z Polskim Konsulatem, współorganizatorem tej uroczystości.

„Drodzy Młodzi Przyjaciele, powiedziała zwracając się do młodzieży Pani Łacek. W imieniu wszystkich nauczycieli gratuluję wam tak doskonale zdanej matury z języka polskiego. Wkraczacie w swoją dorosłość mając poczucie przynależności do Polskiego Narodu. Teraz ta polskość, którą zaszczepili w was wasi Rodzice a kultywowali ją nauczyciele – jest wasza. To wy musicie dalej o tę polskość dbać i nieść ją w czasie swoich studiów, w dalszej pracy oraz  do rodzin, które kiedyś będziecie zakładać. Ta polskość ma dodawać wam skrzydeł, wyróżniać was pozytywnie wśród grona osób, z którymi będziecie się spotykać. Mamy wiele przykładów  kiedy udokumentowana znajomość języka polskiego pomogła młodym ludziom w zdobyciu wysokiej pozycji zawodowej tak w Australii, w Polsce, jak i w innych krajach, w których nasi dawni maturzyści zdecydowali się osiedlić. Wy już udowodniliście, że stać was na wiele, dlatego jeszcze raz, w imieniu wszystkich nauczycieli, życzę wam dalszych sukcesów w nauce, w pracy i w życiu osobistym.”

Potem nasąpiła uroczystość wręczenia dyplomów oraz upominków, jakie przygotował dla młodzieży oraz honorowych gości  Polski Konsulat.

Swoich byłych uczniów przedstawiały ich ubiegłoroczne nauczycielki.

Ze szkoły w Ashfield, pani Marianna Łacek:

Maya Chabros, Yulia Dziubińska, Adrian Gustaw Kawecki,  

Dominik Pasternak, Josephine Pawlicka, Aleksandros Rypel Polkas

Ze szkoły w  Chastwood, pani Barbara Gondek:

Dorothy Michelle Moxon, Kasper Bilyk, Alexandra Jabłonowska

Ze szkoły w Liverpool, pani Barbara Magolan:

Szczepan Glewicz, Robert Kawa, Natalie Koszyński, Matthew Rutkowski

Ze szkoły w Randwick, pani Gosia Vella:
Olivia Kwiatkowski, Patrycja Łapiński, Maya Stempień,  Anna Wilkoński

 
Po zakończeniu oficjalnej ceremonii, kiedy na scenie stali już wszyscy maturzyści, o głos poprosiła jedna z matek, pani dr Beata Rumianek. Pani Beata, podziękowała serdecznie Pani Konsul Generalnej, Reginie Jurkowskiej za uhonorowanie polskich maturzystów oficjalnymi dyplomami oraz upominkami. Pogratulowała także nauczycielkom, które współpracując ściśle z rodzicami, mogą teraz z dumą oglądać rezultaty swojej pracy. Młodzieży dr Rumianek życzyła powodzenia na wybranych kierunkach studiów.

 Nauczycielki klas maturalnych z honorowymi gośćmi
uroczystościOd lewej:    Barbara Magolan, Barbara Gądek,
 ks. Kamil, Gosia Vella,  Konsul Regina Jurkowska,
Liliana Mularczyk, Marianna Łacek

Dalsza część spotkania przebiegała w bezpośredniej, rodzinnej prawie atmosferze. Robiono pamiątkowe zdjęcia z rodzicami, nauczycielkami, honorowymi gośćmi, no i przede wszystkim z Panią Konsul. Studenci dzielili się swoimi wrażeniami z pierwszego zetknięcia się z uniwersytetami, wiele osób z rozrzewnieniem wspominało lata spędzone w klasach języka polskiego. Umawiano się na kolejne, już prywatne spotkania...

Dla nas, nauczycieli, reakcja młodzieży w czasie takiej uroczystości staje się kolejnym dowodem na nieocenioną rolę jaką w życiu młodych ludzi spełnia polska szkoła. Chodzi tu bowiem nie tylko o zdobywanie pewnego zasobu wiedzy, udoskonalanie wielu umiejętności, ale także o bardzo istotny element komfortu psychicznego. Szczególnie teraz, w świecie niesamowitego tempa życia, pośpiechu, często braku stabilizacji w rodzinie – sobotnia szkoła języka ojczystego jest z jednej strony australijską instytucją, z drugiej jednak stanowi jak gdyby przedłużenie domu rodzinnego. Poprzez spotkanie podobnych sobie kolegów i koleżanek, daje młodemu człowiekowi poczucie własnej wartości, pozwala mu się zakorzenić w kulturze swojego Narodu, która tylko może napawać dumą. Umożliwia nawiązanie przyjaźni trwających potem przez lata. A wszysko to dzieje się pod kierunkiem doświadczonych, życzliwych nauczycieli, którzy także należą do tego samego kręgu kulturowego, wyznają takie same wartości.

Chciałoby się na koniec zapytać – Czy w Sydney i przyległych miastach istnieje tylko kilkanaście polskich rodzin, którym rzeczywiście leży na sercu przyszłość ich dzieci? Nauka w Saturday School of Community Languages (kl. 7 – 12) jest całkowicie bezpłatna. Wymagane jest jedynie polskie pochodzenie, wystarczy tylko ze strony dziadków. Nawet jeśli nieco zaniedbana została w domu znajomość polskiego, można to bez trudu nadrobić. Dziecko po to będzie chodziło do szkoły, żeby się nauczyć. Dlatego nie zwlekajmy. Jeszcze nie jest za późno!

Wszelkich informacji w języku tak polskim jak i angielskim gotowe są udzielić:

Marianna Łacek tel. (02) 9798 8690 email: [email protected]

Gosia Vella tel. (02) 9311 3723 email: [email protected]

Pragniemy także zapewnić rodziców, że dla tych uczniów, którzy mają soboty zajęte innymi obowiązkowymi zajęciami przewidujemy możliwość zaaranżowania pomocy w inne dni tygodnia.

Marianna Łacek
Zdjęcia: Jolanta Pawlicka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy