polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku — głosi podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN, odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka. Odrębne zdania wyraziło tylko dwóch sędziów. * * * AUSTRALIA: Według nowych danych Australijskiego Urzędu Podatkowego chirurdzy są najlepiej opłacanymi specjalistami w Australii. 4247 osób zgłosiło średni dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 472 475 dolarów w latach 2022–2023” — czytamy w raporcie. Drugie i trzecie miejsce zajęli anestezjolog i pośrednik finansowy z odpowiednio 447 193 USD i 355 233 USD. Na czwartym miejscu uplasowali się specjaliści chorób wewnętrznych z kwotą 342 457 dolarów, a na pitym psychiatrzy z kwotą 288 146 dolarów. * * * SWIAT: Premier Słowacji Robert Fico głosował za odrzuceniem 18. pakietu sankcji, który Unia Europejska chce nałożyć na Rosję. Sankcje podlegają zasadom jednomyślności, decyzja Fico uniemożliwia zatwierdzenie propozycji. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem przez telefon, poinformowała we wtorek służba prasowa Kremla. Jest to pierwszy kontakt telefoniczny między przywódcami od września 2022 r. Podczas dyskusji na temat konfliktu na Ukrainie Putin powiedział Macronowi, że sytuacja jest „bezpośrednią konsekwencją polityki prowadzonej przez państwa zachodnie, które przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji” i ustanowiły w tym kraju „antyrosyjski przyczółek”.
POLONIA INFO:

czwartek, 3 grudnia 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Mity żywieniowe

Konrad Gaca w programie poradnikowym TVP.
 Fot.A.Kozłowska
Zdrowie w dużej mierze zależy od tego, co jemy. Dobre „paliwo” dla organizmu usprawnia jego działanie, odżywia i wzmacnia. Komu wierzyć w kwestii doboru składników codziennej diety? Poniżej prezentuję kilka popularnych mitów na temat szkodliwości popularnych produktów spożywczych.

W ostatnich latach znacząco wzrosła świadomość konsumencka na świecie, normy dotyczące dopuszczania nowych produktów spożywczych na rynek także są stale podnoszone. To dobrze, bo od tego, co jemy, zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli podczas zakupów zdarzają Wam się wątpliwości, co powinno znaleźć się w koszyku, a czego lepiej unikać, najlepszą wskazówką będzie dokładne czytanie etykiet. Im produkt jest mniej przetworzony, tym zdrowszy, a im mniej zawiera sztucznych substancji, konserwantów, wzmacniaczy smaku, soli i cukru – tym lepiej dla osób, które będą go jeść.

O wielu produktach spożywczych przez lata narosło też wiele złych opinii lub wątpliwości co do ich wpływu na zdrowie. Te, o których chciałem Wam wspomnieć, możecie śmiało serwować całej rodzinie – zgodnie z najnowszymi wynikami badań, ich potencjalna szkodliwość została wykluczona.

 
Masło

W 1954 w Stanach Zjednoczonych starły się 2 obozy specjalistów ds. żywienia: zwolenników tłuszczów i węglowodanów. „Wygrali” miłośnicy węglowodanów i od tej pory z czasem na świecie rozpowszechnił się pogląd, że węglowodany są „dobre” dla organizmu, a dodatkowo, zaczęto tępić tłuszcze. Dwa pokolenia Amerykanów, a z czasem też reszta świata „testowała” ten pogląd na sobie. Obecnie ta teoria uważana jest przez naukowców za nieaktualną, ponieważ to cukier wyrządza szkody w organizmie człowieka i sprawia, że przybywa nam zbędnych kilogramów. Amerykańska Komisja Rządowa kilka lat temu oficjalnie zmieniła stanowisko w tej sprawie. Masło możemy więc jeść na zdrowie.

 
Jajka

Wielu z nas zmniejsza w codziennym jadłospisie ilość spożywanych jajek w obawie o poziom cholesterolu. Badania dowodzą jednak, że cholesterol z pożywienia nie podnosi cholesterolu w organizmie Nie bójmy się więc jeść jajka. Jeżeli chcemy sprawdzić swój stan zdrowia, współczesny świat nauki radzi: sprawdźmy swój poziom homocysteiny – to proste badanie, ale rzadko się je zleca – jeśli jest w normie, nie musimy się martwić miażdżycą.


Woda

Woda jest bardzo zdrowa, ale często krążą mity o tym, że woda ”wypłukuje” z organizmu cenne mikroelementy. Tymczasem niebezpieczne działanie wody w tym zakresie dotyczy tylko wód, w których ogólna zawartość minerałów wynosi poniżej 50 mg/l. W przypadku wszystkich wód butelkowych, dopuszczonych do sprzedaży w Polsce, zawartość minerałów jest wyższa. W pozostałych państwach świata należy zwrócić uwagę na tę wartość przy zakupie. Zachęcam do picia większej ilości wody i ograniczenia soli w diecie.


Płatki owsiane

Ostatnio rozpętała się burza w Internecie wokół płatków owsianych z powodu zawartego w nich kwasu fitynowego. Kwas fitynowy blokuje przyswajanie związków mineralnych zawartych w pożywieniu. Płatki owsiane zawierają go 11,4 mg na 1 g, tymczasem dzienna norma, której przekroczenie hamuje przyswajanie wartości mineralnych to aż 800 mg. W przypadku płatków owsianych nie ma się więc czego obawiać. Jedzenie ich w rozsądnych ilościach przysłuży się naszemu zdrowiu.

 
Mam nadzieję, że dzięki tym kilku informacjom rozwiałem Wasze wątpliwości i od teraz bez oporów będziecie sięgać np. po jajka lub płatki owsiane na śniadanie.

 
Co jednak w sytuacji, gdy trakcie procesu odchudzania zdarzy Wam się sięgnąć po niezdrowe przekąski, słodycze czy fast food? W następnym materiale poświęcę sporo miejsca sławnemu „efektowi jo-jo” - czym jest, jak go uniknąć i jak radzić sobie w sytuacjach, kiedy „złamaliśmy” dietę niedozwolonym jedzeniem. Pod lupę wezmę zarówno aspekt fizjologiczny jak i psychologiczny procesu odchudzania.
Konrad Gaca
fot. Agniezka Kozłowska



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy