polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda powołał Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Bogdan Święczkowski to były prokurator krajowy i były szef ABW, a także współpracownik Zbigniewa Ziobry. * Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, zwiększającą kwotę świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny w Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 20 listopada 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Złudzenia optyczne a apetyt

Konrad Gaca w jednym z telewizyjnych odcinków  programu
"Odchudzanie na śniadanie", w którym mówił o złudzeniach
 optycznych przy jedzeniu.  Fot. A.Kozłowska
Mózg decyduje o funkcjonowaniu całego organizmu człowieka, zarządza jego pracą. To on, dzięki informacjom docierającym ze wszystkich zakątków ciała, rozdziela pracę poszczególnym organom i sugeruje nam dalsze działania. Także mózg ostatecznie podejmuje decyzję o tym, czy jesteśmy syci, czy głodni. Warto więc go czasem troszkę oszukać...

 
Rodzinne spożywanie posiłków

Według statystyk GUS’u 4 z 10 rodzin nie jadają razem, a do tego 1/3 spotkań rodzinnych kończy się sprzeczką. Tymczasem stare tradycje wspólnych posiłków nie tylko jednoczą rodzinę, ale także korzystnie wpływają na zdrowie. Podczas jedzenia w pośpiechu lub przed telewizorem mózg nie dostaje impulsu, że trwa posiłek. Traci wówczas kontrolę nad tym, czy człowiek jest najedzony.

Dlatego właśnie osoby, których towarzyszem w jedzeniu jest komputer lub telewizor, zjadają zazwyczaj zbyt duże porcje jak na swoje potrzeby. Kiedy człowiek decyduje się oderwać od innych czynności po to, by spożyć posiłek, to mózg może spokojnie kontrolować stan sytości organizmu, co w konsekwencji może nam oszczędzić niechcianych kilogramów.

Dodatkową korzyścią dla takiej wydzielonej już czynności jedzenia jest spożywanie posiłków z najbliższymi. Wspólne jedzenie jest dla nas bardzo korzystne nie tylko od strony socjologicznej. Naukowcy z Harvardu dowiedli, że osoby, które jedzą wspólnie, są ogólnie zdrowsze. Tymczasem z badań w Minnesocie wynika, że jedzenie razem zmniejsza ryzyko zaburzeń żywieniowych u najmłodszych. Dzieci nie słuchają dorosłych, ale ich naśladują, dlatego tak ważne jest kształtowanie dobrych postaw od najmłodszych lat zwłaszcza w domu rodzinnym.

 
Złudzenia optyczne i apetyt

Kontrolowanie apetytu pomaga zarówno, kiedy chcemy jeść mniej niż mamy w zwyczaju, ale także, kiedy w rodzinie pojawi się jakiś „niejadek”, któremu trzeba sugerować większe porcje. „Oszukiwanie” mózgu złudzeniami optycznymi daje nam spore pole do popisu w tej kwestii.

 Najłatwiejszą metodą jest dobieranie wielkości zastawy do efektu, który chcemy osiągnąć. Identyczna porcja jedzenia na małym talerzu będzie wyglądała bardziej okazale niż na wielkim, którego nie zdoła zapełnić. Jeżeli więc zależy nam na zjadaniu mniejszych porcji, wybierajmy jak najmniejsze naczynia, na których potrawy będą prezentować się obficie.

Kolor talerzy także ma znaczenie dla stopnia sytości, jaki generuje mózg. Jeżeli będziemy podawać jedzenie na kolorowych talerzach, będą wzmagać łaknienie, dlatego są w sam raz dla niejadków. Białe naczynia są neutralne – nie wpływają na apetyt. Natomiast osoby, które się odchudzają, powinny spożywać jedzenie na niebieskich talerzach – ten kolor daje znak do mózgu, że coś jest niejadalne, przez co spożywamy tego mniej.

Przydatnym pomysłem na kontrolowanie ilości jedzenia jest też... domowa miara makaronu. Jeśli planujemy obiad z użyciem makaronu spaghetti, a brakuje nam pomysłu, jaka porcja będzie odpowiednia, polecam uniwersalny sposób – trzeba tylko sięgnąć... do portfela. Objętość makaronu zgodna z wielkością pięciozłotówki odpowiada porcji dla mężczyzny. Moneta dwuzłotowa wyznacza nam zapotrzebowanie dla kobiety, zaś miarą dla dziecka będzie 50 gr.

Mam nadzieję, że Wasze drobne oszustwa na mózgu wyjdą Wam na dobre i że dzięki temu będziecie jeść tyle, ile zamierzacie.

Wbrew „oszustwom” zaś następnym razem obalę kilka powszechnie krążących mitów na temat niektórych produktów spożywczych. Mówi się o nich: „niezdrowe”, tymczasem można się nimi śmiało zajadać...


Konrad Gaca
Zdjęcie: Agnieszka Kozłowska

Wszystkie nasze odcinki porad Konrada Gacy zobacz pod tagiem: Konrad Gaca lub Porady

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy