polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 22 października 2015

Debata ośmiu liderów. Kto z nich będzie rządził Polską?

Debata ośmiu liderów przed wyborami parlamentarnymi 2015.
Fot. You Tube
Gospodarka, polityka zagraniczna i bezpieczeństwo oraz ustrój państwa - m.in. te zagadnienia były przedmiotem wtorkowej  telewizyjnej "Debaty Liderów" z udziałem przedstawicieli 8 komitetów biorących udział w wyborach parlamentarnych. W niedzielę Polacy zadecydują komu zaufać i w czyje ręce powierzyć ster rządów w Polsce przez najbliższe 4 lata. 25 pażdziernika odbędą się polskie wybory parlamentarne.

Debata odbyła się w studiu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17 w Warszawie.
Pytania liderom największych ośmiu komitetów wyborczych zadawali wg swojego uznania  Diana Rudnik, dziennikarka "Wiadomości" TVP1,  Grzegorz Kajdanowicz z TVN i Jarosław Gugała z Polsatu. Obowiązek zorganizowania  takiej debaty przedwyborczej przez telewizję publiczną wynika z zapisów Kodeksu Wyborczego. Również udostępnienia jej zapisu.

 
W debacie wzięli udział premier Ewa Kopacz z PO, kandydatka na premiera ze strony PiS Beata Szydło, kandydatka Zjednoczonej Lewicy na premiera Barbara Nowacka, prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński, liderzy: Nowoczesnej - Ryszard Petru, Kukiz ’15 - Paweł Kukiz, partii KORWiN  - Janusz Korwin-Mikke oraz Adrian Zandberg z Partii Razem.

Uczestnicy debaty na początku pytani byli o ich stosunek do kwestii wieku emerytalnego, który po reformie rządu PO-PSL z 2012 roku wynosi 67 lat.
Drugie pytanie dotyczyło wysokości stawek podatkowych. Liderzy podzielili się w ocenie, jak zmieniać system podatkowy: obniżyć czy inaczej rozłożyć obciążenia podatkowe.

Z pytaniem o podatki wiązało się trzecie pytanie: o dług publiczny i jego obsługę. Odpowiadając na nie, politycy podzielili się w opiniach: jedni przekonywali, że problem długu to przede wszystkim sprawa za małych wpływów do budżetu i złego zarządzania, drudzy twierdzili, że państwo w ogóle nie powinno się zadłużać, przeciwnie, należałoby dług jak najszybciej spłacić.

Pytania dziennikarzy mainstreamowych telewizji dotyczyły też polityki wschodniej, (Gugala zadał nawtet pytanie z tezą jakoby Polsce zagrażal „neoimperializm rosyjski”) , kwestie inwazji uchodżców na Europę,  sprawy konkordatu ( też pytanie Gugaly z tezą - czy nie należałoby  renegocjować konkordat z Watykanem, tak jakby to byl obecnie najwazniejszy problem Polski),  lekcji religii w szkole, świeckosc państwa, idealny model ochrony zdrowia (nie wiadomo o co chodziło dziennikarzom: o ten rzeczywisty czy utopijny),  no i wreszcie ewentuale koalicje partyjne po wyborach.  
- Tę debatę należy ocenić na "jedynkę" w skali szkolnej. To nie była żadna debata, tylko seria monologów - ocenia w rozmowie z Wirtualna Polską  debatę liderów dr Wojciech Jabłoński, ekspert od marketingu politycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei prof. Kazimierz Kik, politolog, wypowiada się mniej krytycznie. - Okazało się, że życie polityczne w Polsce nie jest tak ubogie, jak wynikałoby to z debaty Kopacz-Szydło - mówi.

Tę debatę najlepiej podsumował jeden z liderów, liderów drobnicy (Adrian Zandberg, Partia Razem - red.), mówiąc, że jest to "rozmowa robotów wyprana z treści". On tak skomentował debatę Szydło-Kopacz i niechcący w ten sposób skomentował dzisiejszą pseudodebatę - ocenia dr Jabłoński.
Jego zdaniem podczas dzisiejszego spotkania liderów nie można mówić o żadnej debacie, ponieważ nie było w nim żadnego starcia między uczestnikami. - Nie było dyskusji, a jedyne starcie, to było starcie Kukiza z jedną z dziennikarek. Tutaj nie było żadnej temperatury, sporu, walki, były tylko chwyty erystyczne. Ta debata nie niosła żadnego humoru, rozrywki, by pokazać, że lider nie jest tym "robotem" - stwierdza.

- To przypominało trochę mszę. Było trzech celebrantów (dziennikarze - red.) i określone kwestie. A tłum liderów odpowiadał i wszystko było do przewidzenia - kwituje dr Jabłoński.


Według prof. Kika najlepiej w debacie wypadli Ryszard Petru, Janusz Korwin-Mikke, Adrian Zandberg i Beata Szydło. - To co prawda moja subiektywna ocena, ale podczas debaty robiłem sobie punktację. I wynika z niej taki statystyczny, suchy wniosek: Petru przewyższał wszystkich merytorycznością. Można zaryzykować stwierdzeniem, że zdeklasował wszystkich - mówi. Drugie miejsce, zdaniem eksperta, przypadłoby Januszowi Korwin-Mikkemu. - Zabłysnął trafnym ujmowaniem problemów, lekko skandalizującym i przede wszystkim wyrazistością, oraz inteligencją. On nie szukał poklasku. Pozostali łasili się do wyborcy, a Korwin-Mikke stawiał mu czoła - ocenia i dodaje, że "podczas debaty zdeklasował Kukiza, który był banalny, powierzchowny i schematyczny".

- Trzecie miejsce mają u mnie ex-aequo Adrian Zandberg i Beata Szydło. Szydło popełniała błędy, ale była dzisiaj bardziej przekonywująca od Kopacz, ale też bardziej od innych polityków. Z kolei Zandberg był dosyć schematyczny, wiedział, że jego partia nie ma szans, dlatego nie walczył o sukces, a po prostu był szczery, dzięki czemu dobrze wypadł - mówi.

A kto według prof. Kika wypadł najgorzej podczas debaty? -
Ewa Kopacz. Ona praktycznie nie istniała, nie miała żadnych argumentów, poza tymi, które wypowiedziała podczas debaty z Szydło. Była nieprzekonywująca. Kiepsko wypadła też Barbara Nowacka. Ona nie była dzisiaj dyskutantką, a trybunem ludowym. Było widać, że jest wiele luk w jej wiedzy politycznej i te luki starała się pokrywać ogólnikami i sloganami – odpowiada portalowi Wirtualna Polska.
A jak wyglądało zainteresowanie debatą w Internecie?
Paweł Kukiz i Janusz Korwin-Mikke – to oni zdominowali Internet w czasie trwania debaty. O liderach Kukiz '15 i KORWiN pisano najczęściej i bardzo rzadko w negatywnym kontekście. Kiepsko wyglądało za to zainteresowanie Beatą Szydło i Ewą Kopacz, ale najbardziej interesujące jest to, co zadziało się po lewej stronie sceny politycznej... odkrycie wtorkowej debaty, Adrian Zandberg z Partii Razem, cieszył się większym zainteresowaniem niż Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy.
na podst: Onet.pl/Wirtualna Polska/TVP/WolneMedia

Opis całej debaty ośmiu liderów: Debata wyborcza (Wirtuala Polska)
Pełny zapis debaty liderów -  słowo po słowie: Debata ośmiu liderow (Tvn24)

Zapis dzwiękowy: Sto minut o Polsce (TVP)

* * *

Przypominamy, że do dzisiaj można rejestrować sie w spisie wyborców  chcąc wziąć udzial w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce. Kto będzie rzadzil Polska zależy takze od Ciebie.
Aplikacja do elektornicznej rejestracji: https://ewybory.msz.gov.pl   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy