polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 28 października 2015

50 lat Funduszu Wieczystego Polonii Australijskiej

Wspólne zdjęcie podczas konceru jubileuszowego Funuszu Wieczystego Polonii Australijskiej. Fot. T.Koprowski
Fundusz Wieczysty Polonii Austrtalijskiej , finansowa instytucja dla wspierania działalnosci polonijnej   obchodzi 50 lat istnienia. Z tej okazji jego administratorzy i beneficjenci zorganizowali okazały koncert w Klubie Polskim w Ashfield. W Bumerangu Polskim przedstawiamy  fotoreportaż Tomka Koprowskiego z tego koncertu oraz specjalny wywiad Krzysztofa Bajkowskiego  z prezes Funduszu , Zofią Cyganiuk.  

Z okazji jubileuszu 50-lecia Funduszu Wieczystego Polonii Australijskiej w niedziele, 18 pażdziernika w Klubie Polskim w Ashfield odbył się koncert na którym oprócz oficjalnych przemówien byly występy polonijnej młodzieży , dzieci i  dorosłych oraz wielki jubileuszowy tort. Wśrod zaproszonych gości była wicekonsul RP w Sydney Dorota Preda i wiceprezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, Małgorzata Kwiatkowska.  Jubileuszowe refleksje przedstawiła gościom koncertu prezes Funduszu Wieczystego, Zofia Cyganiuk a także Jadwiga Solka-Krajewska, która od ponad 42 lat pracuje na rzecz Funduszu i  jej mąż – Jerzy Krajewski – prezes Federacji Polskich Organizacji w NPW.

Przed sceną na parkiecie wystąpiły w brawurowych tanńcach cygańskich  i folkowych młodzieżowe zespoły folklorystyczne  Syrenka i Kujawy, dzieci z polskiej Szkoly w Ashfield  i North Ryde zaśpiewały piosenki a na scenie program  słowno-muzyczny  aktorów Teatru Fantyazja z akompaniamentem fortepianowym  Konstancji Kotowskiej i gitarowym Janisa Polkasa oraz popisy piosenkarskie Wiesława Rogolińskiego z Chóru Tęcza. Paulina Paździor, niedawna uczestniczka konkursu muzycznego Ewy Malewicz  zagrała na skrzypcach poloneza M.Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny" i taniec węgierski J.Brahmsa a Natasza Weston reprezentująca ZHP wystąpila z pokazem tańca gimnastycznego.

Prof. Andrzej Kozek - sekretarz FW przedstawił graficzną  prezentację  historii 50 lat Funduszu Wieczystego  oraz jego finansowe  aspekty ( zob. wideo z tej prezentacji poniżej) . Na zakończenie dla wszystkich jubileuszowy tort i wspólne zdjęcie członków Funduszu Wieczystego, występujących artystów i gości koncertu.

Całość koncertu prowadziła  Elżbieta Cesarska – dyrektorka polskiej Szkoły w North Ryde i również członek Administracji FW.Prezes Funduszu Wieczystego, Zofia
Cyganiuk. Fot. T.Koprowski
Z okazji jubileuszu Funduszu Wieczystego  z jej prezez Zofią Cyganiuk  rozmawia Krzysztof Bajkowski:

 
K.B.: Byłem na uroczym koncercie z okazji 50 lecia Funduszu Wieczystego Polonii Australijskiej w Ashfield. Jakie były  początki, kim był założyciel Funduszu i co było - wg Pani wiedzy  - przyczyną aby taki fundusz powołać?


Z.C.:Założycielami  Funduszu Wieczystego było grono działaczy,  którzy byli związani z różnymi organizacjami w Australii, osoby które z wielkim oddaniem  i patriotyzmem budowali Polonię w Australii.

Dotknięci doświadczeniem pierwszych lat na antypodach zdawali sobie sprawę, że bez większego finansowego zabezpieczenia będzie niezmiernie trudno realizować zaszczytne cele i projekty.

Powstawały zespoły taneczne, szkoly z Polską Macierzą Szkolną, harcerstwo, chóry, zespoły muzyczne. Zaczęto kupować miejsca na Domy Polskie, miejsca rekreacyjne jak Bielany w Sydney czy Polana w Melbourne. Budowano kluby , a przede wszystkim zbierano finanse na budowanie Polskiego Kościoła w Marayong.

Nieustające składki na różne projekty uświadamały, że silne zaplecze finansowe pozwoli wesprzeć jakże ważną dla Polonii działalność  z myślą o dzieciach, młodzieży i następnych pokoleniach Polonii australijskiej.

Rada Naczelna Polskich Organizacji w Australii na czele , której w 1964 roku  był General Juliusz Kleeberg, podjęła decyzję po jego śmierci w 1971 roku, aby uhonorować jego wkład i nazwać Fundusz Wieczysty Polonii Australijskiej im. Generała Juliusza Kleeberga.

 
Jaki  jest główny, obecny cel Funduszu?

Głównym celem Funduszu Wieczystego jest promowanie i utrzymanie polskiej kultury, polskiej oświaty poprzez szkoły polskie, wspieranie harcerstwa polskiego, promowanie polskiej literatury, muzyki i filmu, wspieranie polskich inicjatyw i organizacji w ramach naszych regulaminów.

Czy fundusz jest niezależną instytucją Polaków w Australii, czy podlega też w jakiś sposob Radzie Naczelnej Polonii Australijskiej ?  Pytam się o to, bo zauważyłem, ze jesteście w jakiś szczególny sposób wpisani na internetowej stronie Rady Naczelnej.

Fundusz Wieczysty jest organem Rady Naczelnej ale zarządzany przez wybranych administratorów. Sprawozdania  finansowe kontrolowane są przez Radę i profesjonalnego niezależnego od Organizacji księgowego i prezentowane na walnym zebraniu zjazdu RN..

Podczas jubileuszowego  koncertu dowiedziałem się m.in. , że Fudnusz przez te lata uzbierał pokaźną sumę 400 000 dolarów. Kim są darczyńcy i jak przekonujecie ich aby wpłacali określone sumy na konto Funduszu? Kto jest największym darczyńcą?

W tej chwili na koncie funduszu jest około 300 tysiecy dolarów i dopiero w grudniu br suma ta powiększy się o dodatkowe 100 tysiecy dolarów  z darowizny Pana Franckiewicza. Przez wiele lat organizowane były zbiórki pieniężne przy organizowanych balach, akademiach, specjalnych obiadach,   koncertach i przy zbiorowych datkach Polonii przy kościołach. Pieniądze były zbierane przez stanowe organizacje i wpłacane na Fundusz.

Wielokrotnie Fundusz zasilały polskie biznesy i profesionaliści w różnych dziedzinach jak inżynierowie, lekarze, dentyści.Nadal odszukujemy informacje archiwalne aby napisać o osobach wielkich serc.
Największe  donacje były przekazane przez Panów śp.J.Jabłoński, M. Markowicz , W Wojnarowski, J. Fabierkiewicz,  J.Podlasek. i  J. Franckiewicz, który do tej pory jest największym darczyńcą.
W Domu Polskim w Ashfield jest wywieszona tablica na której umieszczeni są również inni darczyńcy.

Kto administruje Funduszem?  Według jakiego klucza odbywa  się wybór osób  do zarządzania takim majątkiem i jak często?

Administratorzy Funduszu  są wybierani na Zjeździe Rady Naczelnej co dwa lata. Na każdym zjeździe trzech administratorów rezygnuje i trzech nowych członków jest wybieranych przez zjazd. W ten sposób zawsze są administratorzy o dłuższym stażu przekazując następcom wszystkie informacje o działalności Funduszu, utrzymując jego ciągłość.

Dotacje są rozdzielane  dwa razy do roku 15 marca i 15 września. Oczywiście działalność Funduszu Wieczystego prowadzona jest zgodnie z naszym regulaminem, który jest umieszczony na stronie internetowej RN .

 W jaki sposób Polonia  korzysta z tego Funduszu? Czy jest to Fundusz ogólnoaustralijski?

 Fundusz Wieczysty został stworzony na cele Polonii Australijskiej. Otwarty jest dla wszystkich, którzy potrzebują finansowego wsparcia i spełniają warunki regulaminu Funduszu i jego założeń.

Jakie to są w przybliżeniu kwoty, które są dorocznie wypłacane na działalnosść polonijną?

Fundusz Wieczysty ma do dyspozycji tylko sumę pieniędzy z odsetek od kapitału i minus procent z tej sumy, ktory wraca do kapitalu, czyli nie ma określonej kwoty. W zależności  od Bankowego oprocentowania, wypłacane są procenty a jak wiemy w tej chwili procenty sa bardzo niskie. Przyznawane dotacje ogłaszane są w polonijnych mediach.

Rzeczywiscie w tym roku otrzymaliśmy - muszę przyznać  - po raz pierwszy  takie sprawozdanie i  oczywiscie opublikowaliśmy również w Bumerangu Polskim . Nie są to wielkie sumy ale na pewno w jakiejś mierze pomocne przy realizacji określonych projektów. To może zapytam się tak: czy są maksymalnie dopuszczalne kwoty o jakie wnioskodawcy mogą się ubiegać?

Nie ma ustalonego maksymalnego pułapu dotacji . W zależności od ilości złożonych wniosków i funduszu do rozdzielenia dotacje przyznawane są prawie takie same z niewielkimi różnicami .  Im więcej będzie funduszu do rozdzielenia większe sumy będzie można przeznaczyć dla beneficjentów.

 Jakie są krytreria FW przyznania dofinansowania ?

Fundusz Wieczysty oczywiście ma regulamin, który dyktuje nasze procedury. Organizacje muszą być  „ non-profit and non-political” oraz „keep proper accounting records and have at least yearly financial statement or report”  - posiadają rozliczenia finansowe rokrocznie i prezentują swoje sprawozdania. Indywidualne osoby muszą mieć poparcie RN i projekt niezmiernie ważny dla Polonii Australijskiej.

Czy każdy Polak lub organizacja polonijna może ubiegać się o finansowe wsparcie swoich projektów korzystając z FW ?

Kryterium w ubieganiu się o pomoc finansową od Funduszu Wieczystego zawarte jest w regulaminie i  podyktowane jest zabezpieczeniem funduszy przed nadużyciem. Dlatego zadaniem danych organizacji czy indiwidualnych osób jest włączenie się  w życie polonijne poprzez dane organizacje należące bezpośrednio do  Rady Naczelnej lub do organizacji , która jest członkiem stanowych, parasolowych organizacji. Indiwidualne osoby mogą również ubiegać się o pomoc na specjalny projekt prezentując jednocześnie list rekomendujący od Rady Naczelnej. 

 A co z organizacjami, grupami społecznymi, artystycznymi - niekoniecznie indywidualnymi osobami, które maja ciekawe projekty polonijne ale nie są członkami tych stanowych czy - jak to Pani określa -  parasolowych  organizacji. Czy mogą ubiegać sie o dofinansowanie i czy list rekomendujacy musi być tylko z Rady Naczelnej a nie np. od uznanych, cieszących się dobrą opinią w środowisku Polonii instytucji lub osób?

Regulamin Funduszu wyraźnie określa wymagania do przyznawania dotacji i ustalone zasady należy respektować.Nic nie stoi na przeszkodzie aby list popierający wniosek o przyznanie dotacji  z Rady Naczelnej  był równolegle  poparty listem z innych instytucji czy osób ze środowiska polonijnego.

Kto dotychczas był największym beneficjentem funduszu?

Myślę ze największym beneficjentem  Funduszu Wieczystego jest cała Polonia bo przez te ostatnie 50 lat wydaliśmy około 300 tysiecy dolarów na rzecz Polonii.

Czy darczyńcy wiedzą kto otrzymuje dofinansowanie? Czy mogą w jakiś sposób wpływać na wybór beneficjentów?

Obowiązkiem Funduszu Wieczystego jest pomoc finansowa według oryginalnych założeń, które zostały uznane i jednocześnie odpowiadały  osobom, które ofiarowały swoje darowizny. Fundusz publikuje informacje o przyznanych dotacjach. Dawniej te ogłoszenia ukazywały sie w Wiadomościach Polskich a następnie w Tygodniku Polskim , w Expressie Wieczornym i obecnych  internetowych mediach polonijnych.

W jaki sposób docieracie do Polonii australijskiej aby wiedziała, że taka instytucja jak FW istnieje i że można u niej się ubiegać o dotacje na dzialalnosć polonijną?

Fundusz Wieczysty jest chyba najlepiej znany pomiedzy zorganizowaną Polonią,  która od lat otrzymuje wsparcie na działalność swoich organizacji. I myślę że przy okazji  Jubileuszu  50 lecia Funduszu Wieczystego będziemy mogli dotrzeć do szerszego grona Polonii , która chętnie wesprze finasowo jakże ważny dla Polonii fundusz.

Co planujecie aby rozbudowywać stan posiadanego konta i aby suma odsetek, z których przyznawane sa granty często zjadana przez inflację  była co roku jednak mimo wszystko większa?

Administratorzy Funduszu Wieczystego spędzili wiele czasu na dyskusjach jak powiększyć Fundusz i mamy nadzieję, ze pewne założenia bedą mogły być zrealizowane.  Będziemy  apelować do wszystkich Polaków aby pamiętali o wyasygnowaniu pewnej sumy na rzecz Funduszu i również aby pamiętali przy zapisach testamentowych. Dotacje będą wpisywane w pamiątkową księgę a wyjątkowo duże dotacje imiennie zostaną  zapisanie  na tablicy benefectorów w Domu Polskim w Ashfield.

Być prezesem takiego Funduszu to zaszczyt ale i odpowiedzialność. Czym Pani zaimponowała komitetowi wyborczemu,  że powierzono Pani taką funkcję?

Oczywiście jest to wielki zaszczyt zostać wybraną na stanowisko  prezesa  Funduszu Wieczystego i otrzywiscie leży mi na sercu ta odpowiedzialność i przyszłość Funduszu. Wierzę, że uda nam się dalej rozwijać działalność Funduszu i powiększać w miarę możliwości aby wspierał Polonię australijską przez następne pokolenia.

Nie wiem dokładnie co spowodowało, że powierzono mnie tę funkcje, ale jestem  dzieckiem tej „starszej emigracji”  w Australii, wychowanej na polskiej kulturze i tradycjach przekazywanych mi przez rodzinę jak i w polskiej szkole w Ashfield, w harcerstwie, biorąc  czynny udział w życiu Polonii. Do dnia dzisiejszego jestem związana z Zespołem „Kujawy Sydney” początkowo jako tancerka w zespole – jeszcze pamiętam czasy, kiedy miałam tylko jeden kostium przy wielu występach.
Właśnie Fundusz Wieczysty pomógł w uszyciu i zakupieniu wielu kostiumów na przestrzeni lat.

Co było dobrego a co złego w przeciągu tych 50 lat jesli chodzi o FW wg Pani oceny? Co Pani zmieniłaby  lub ma zamiar zmienić?

Fundusz przez 50 lat popierał nasze Polskie organizacje i wydzimy tą pomoc w Polonii wszędzie, czy to polskie szkoły, zespoły, teatry,harcerstwo czy różne wystawy,  działalność Funduszu  wspiera nadal nasze szkoły -  język polski,  polską kulturę i możemy z tego być bardzo dumni.

Co bym chciała zmienić ?
Niewątpliwie zwiększyć Fundusz finansowo i aby z Funduszu Wieczystego mogło korzystać szersze grono Polonii Australijskiej , które ma te same cele jak utrzymanie naszego jezyka polskiego, naszej kultury i tradycji oraz utrwalanie wsród młodego pokolenia poczucia dumy z polskich korzeni.

Gdyby to tylko od Pani zalezało: kto powinien  w pierwszej kolejności korzystać z dotacji Funduszu? Jaka instytucja, organizacja, a moze indywidualna osoba?  Jakie jest Pani osobiste kryterium?

Fundusz Wieczysty ma swoje cele i założenia i mój indywidualny głos jest jednym w gronie administratorów funduszu , gdzie wspólnie podejmujemy decyzję i rozpatrujemy indywidualne zgłoszenia o pomoc finansową. Wszystkie organizacje mają te same prawa do otrzymania dotacji, pod warunkiem , że spełniają wymogi regulaminu Funduszu Wieczystego.
Wierzę , że wspólne podejmowanie decyzji jest najbardziej adekwatne i sprawiedliwe dla wszystkich.

To może na zakończenie podajmy najlepszy adres kontaktowy, pod który mogą zgłaszać się  ci, którzy chcą coś ofiarować na Fundusz Wieczysty  jak i ci ktorzy chcą ubiegać się o dofinansowanie z niego.

Informacje można uzyskać na stronie internetowej włącznie z wnioskiem o przyznanie dotacji, który można wydrukować  polishcouncil.org.au/index.php/fundusz-wieczysty albo otrzymać emailem lub pocztą pisząc na email: [email protected]

Natomiast wspomaganie  Funduszu można dokonywać poprzez przelewy bankowe:
St.George Bank
Numer konta: Polish Comm Council of Aus & NZ Inc. Gen J Kleeberg Polish Comm Fund in Aust BSB: 112-879 numer konta: 019 370 802

 rozmawiał Krzysztof Bajkowski
 
Fotoreportaż Tomka Koprowskiego  z koncertu 50-lecia Funduszu Wieczystego:
 
 Prezentacja wideo historii Funduszu Wieczystego przedstawiona przez prof. Andrzeja Kozka:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy