polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa — powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. General zasugerował przywrócenie powszechnego poboru ze wzgledu na kryzys demograficzny w Polsce. * Narodowy Bank Polski ma już w skarbcu 420 ton złota. To sprawia, że pod tym względem symbolicznie wyprzedziliśmy Wielką Brytanię - poinformował prezes NBP Adam Glapiński dodając, że Polska wchodzi do ekskluzywnego klubu największych posiadaczy złota na świecie. * * * AUSTRALIA: Po burzliwych negocjacjach i przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym, wydaje się, że oba wydarzenia zaplanowane z okazji pierwszej rocznicy trwającego konfliktu izraelsko-gazowego odbędą się w Sydney. Policja Nowej Południowej Walii w ostatniej chwili osiągnęła kompromis z organizatorami propalestyńskiego wiecu zaplanowanego na niedzielę, aby umożliwić jego przeprowadzenie po wcześniejszych obawach, że obrana trasa byłaby "prowokacyjna". Czuwanie przy świecach zaplanowane na poniedziałek 7 października również się odbędzie. * * * SWIAT: Stany Zjednoczone zwiększają wsparcie powietrzne i gotowość wojsk do rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie - powiadomił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Izrael od kilku dni prowadzi zmasowane naloty na Liban, podczas których zginął lider Hezbollahu. Ugrupowanie rozpoczęło już odwet i zapowiedziało, że nie zaprzestanie swoich ataków, które prowadzi w ramach "solidarności" z Hamasem. We wtorek wieczorem Iran wystrzelił salwę pocisków balistycznych na Izrael. Izraelska armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" ze 180 rakiet lecących w kierunku Izraela. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael lidera Hamasu Ismaila Hanijego, szefa Hezbollahu Hasana Nasrallaha i irańskiego generała Abbasa Nilforuszana.
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

czwartek, 24 września 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Psychologiczny aspekt otyłości

Fot.  Mait Jüriado
Otyłość nie tylko niszczy nasze ciało, ale także psychikę... Częste objawy idące w parze z otyłością to przygnębienie, depresja i różne stany lękowe. U wielu moich pacjentów te problemy wiążą się z wcześniejszymi nieudanymi próbami odchudzania, poczuciem, że człowiek zawodzi sam siebie...

Zawsze radzę w takich przypadkach, by (na ile jest to możliwe) zaprzestać zadręczania się takimi myślami. Nie wniosą nic pozytywnego do obecnego stanu rzeczy, a działają destrukcyjnie. W przypadku osób, które cierpią na depresję, bezwzględnie należy podjąć leczenie u specjalisty.


Pozostałe problemy osób otyłych wiążą się a aspektami socjologicznymi. Postrzeganie osób z nadwagą i otyłością przez społeczeństwo rodzi krzywdzące opinie i uwagi. To przyczyna ogromnego obciążenia psychicznego, które może zmienić się w długotrwały stres, będący źródłem problemów natury psychologicznej i psychiatrycznej. Otyłość nie jest problemem wstydliwym – to choroba (wpisana na listę chorób WHO) i tak należy ją traktować.

Aspektowi stresu poświęcę jednak nieco więcej uwagi, ponieważ jego przyczyny mogą mieć zupełnie inne podłoże, a skutki... najczęściej przekładają się na nasz organizm.

 Stres

 Stres jest zawsze tam, gdzie pojawiają się nowe sytuacje, wyzwania. To zjawisko biologiczne. Stres w naturalny sposób ma pobudzić nas do aktywności, by zmierzyć się z przeciwnościami. Jakie działania żywieniowe towarzyszą sytuacjom stresowym?

 Zazwyczaj mamy do czynienia z „zajadaniem stresu”, czyli sięganiem po jedzenie pod wpływem emocji związanych z trudnymi sytuacjami. Łupem „zajadaczy” padają słodycze, tłuste potrawy, fast foody, pożerane często z dużą łapczywością. Najczęściej też takie „napady” kumulują stres. Nie trzeba chyba dodawać, że zajadanie stresu nie służy ani naszej figurze, ani zdrowiu.

Kolejnym problemem związanym ze stresem jest rezygnacja z posiłków. Takie zachowanie również jest wyjątkowo niekorzystne, gdyż w jego wyniku metabolizm zaczyna pracować dużo wolniej, a objętość tkanki tłuszczowej rośnie.

Na stres w życiu codziennym często nie mamy wpływu. Na szczęście jego skutki można odwrócić. Także dzięki... jedzeniu. Przez odpowiednie jedzenie można sprawić, że stres nie będzie miał na nas tak niekorzystnego wpływu. Wystarczy odpowiednio komponować posiłki.

Dobrze dobrane potrawy pomagają rozluźnić mięśnie, obniżyć ciśnienie krwi i wzmocnić odporność. Zwiększają produkcję serotoniny, dzięki której powracają dobry nastrój i ukojenie. Warto też pamiętać o unikaniu produktów sprzyjających powstawaniu napięć. Są to wszechobecne napoje słodzone, kawa i alkohol.

Życzę powodzenia w budowaniu poczucia własnej wartości i dobremu reagowaniu na stres.

...A jako że jedzenie może leczyć i pomagać także w innych aspektach, następnym razem opowiem o jego wpływie na pracę układu krążenia.
 
Konrad Gaca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy