polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W związku z konfliktem na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej intensyfikuje przygotowania do planowanych manewrów wojskowych. Pod kierownictwem ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd planuje podwojenie liczebności rezerwistów oraz wzmocnienie Wojsk Obrony Terytorialnej. Do odbycia ćwiczeń wojskowych w tym roku zostanie wezwanych do 200 tys. osób. Powołania mogą się spodziewać m.in. lekarze, kucharze, tłumacze, informatycy. Ćwiczenia potrwają do 3 miesięcy. Za odmowę wstwienia sie grozi kara 3 lat więzienia. Tymczasem z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby na Ukrainę zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania. * * * AUSTRALIA: W Canberze doszło do spotkania australijskiej minister spraw zagranicznych Penny Wong z jej chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. To pierwsze od kilku lat spotkanie przedstawicieli wysokiego szczebla Chin i Australii na kontynencie australijskim. Poprzednie miało miejsce w 2017 roku, kiedy to odbyło się spotkanie ówczesnych premierów obu państw: Li Keqianga (Chiny) oraz Malcolma Turnbulla (Australia).W listopadzie ubiegłego roku w Pekinie spotkał się premier Australii Anthony Albanese oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wtedy Xi mówił, że kraje znajdują się w „nowym punkcie wyjścia” po latach bilateralnej dyplomatycznej posuchy. * * * SWIAT: Jeśli Ukraina otrzyma myśliwce F-16, nie zmieni to sytuacji na polu bitwy, Rosja zniszczy je tak samo jak inne samoloty i czołgi, powiedział Władimir Putin; Według raportu rosyjskiego Ministerstwa Obrony, ukraińskie wojska straciły w ciągu dnia łącznie do 680 osób we wszystkich kierunkach. * Trwają ostre protesty rolników w Brukseli: setki traktorów na ulicach miasta, obornik i siano wyrzucane są na drogi. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.
POLONIA INFO: Grzybobranie z Polską Szkołą w Randwick - Daly's Camping Area, Dalys Rd, Belnglo NSW, 7.04, godz. 10:00

piątek, 14 sierpnia 2015

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Trening na zdrowie!

Gaca Centrum w Lublinie. Klub, w którym odchudzają się
pacjenci Konrada Gacy. Fot. A.Kozlowska
Aktywność fizyczna jest ważnym elementem procesu odchudzania. Moim pacjentom powtarzam, że trening stanowi 30% ich sukcesu w osiągnięciu upragnionej sylwetki. Pozostałe składowe to dieta (60%) i odpowiednia suplementacja (10%). Dziś opowiem, dlaczego trening jest aż tak ważny i czym jest dla naszego organizmu.

Zanim zdecydujesz się na regularną aktywność fizyczną, warto abyś dowiedział się, czemu służy trening. Na pewno słyszałeś już, że jest „zdrowy”. Ale czy każdy? I co to tak naprawdę oznacza? Aby dobrze to zrozumieć, należy zastanowić się nad tym , jaką rolę w naszym organizmie pełni tkanka tłuszczowa. Jest ona zapasem energetycznym, powstającym z wielu powodów. Ma chronić i sprawiać, że poczujemy się bezpiecznie. Ma nas zapewnić o tym, że poradzimy sobie w sytuacjach kryzysowych, w których będziemy narażeni na długotrwały brak dostępu do jedzenia.


Jeśli zatem jest to dla każdego człowieka zabezpieczenie przed kryzysem, to należy o tym pamiętać także podczas odchudzania. Zbyt rygorystyczna dieta oraz zbyt intensywny trening wywołują w organizmie stan zagrożenia, czyli właśnie kryzysu. Jak przejawia się taki „stan kryzysowy” w organizmie? Przede wszystkim, spowolnionym metabolizmem. Wówczas nie ma mowy o skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej – nasz organizm w sytuacji zagrożenia chce ją za wszelką cenę zatrzymać. Jeżeli w takich momentach zdarzają się spadki wagi, to niestety są związane głównie z katabolizmem, czyli redukcją naszych mięśni. A przecież czymś będziemy musieli spalić zbędną tkankę tłuszczową.

Dlatego podczas odchudzania, należy „przekonać” organizm, że nie zagraża mu kryzys, w związku z czym może „oddać” tkankę tłuszczową. Mam nadzieję, że to dla Was dobra wiadomość i że dzięki temu nigdy nie dacie się skusić na „głodówkową” dietę. Jak jednak nie dać się wpędzić w „kryzys” przez aktywność fizyczną? Swoim pacjentom na początku odchudzania zalecam bardzo ograniczony trening. Ich organizmy są powoli przyzwyczajane do wysiłku. Dlatego też nie należy ćwiczyć codziennie. Warto dać czas organizmowi na regenerację.

A dlaczego w ogóle warto ćwiczyć? Odpowiednio dobrany trening, dostosowany do diety, bardzo pozytywnie zaczyna wpływać na samopoczucie. W trakcie ćwiczeń uwalniają się serotonina i dopamina, hormony szczęścia, które budują dobry nastrój. Każdy może dzięki temu stać się osobą bardziej radosną, pogodną i silną fizycznie. Trening pomaga rozładować stres, a postępujący ubytek wagi wzmacnia poczucie własnej wartości.

Każdemu, kto dopiero planuje rozpocząć regularną aktywność fizyczną, proponuję na początek ćwiczenia cardio 2 razy w tygodniu. Cardio, czyli treningi tlenowe to np. jazda na rowerze stacjonarnym czy marsz po bieżni spokojnym tempem. Dla osób, które wolą ćwiczenia na świeżym powietrzu, polecam spacery, tradycyjny rower i pływanie. Nie przesadzajcie z tempem. Tu nie chodzi o to, żeby się zmęczyć i dać za wygraną po 5 minutach. Wasze tętno nie powinno przekraczać 75% tętna maksymalnego (HRmax).

Udanych treningów!

Kolejny tekst także będzie traktował o treningach. Tym razem pomogę Wam wybrać najlepszą porę na bezpieczne i efektywne ćwiczenia.
 
Konrad Gaca
Fot. Agnieszka Kozłowska

Zobacz też poprzednie porady Konrada Gacy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy